بیماران کرونا تا چه مدتی واگیردار هستند؟

به گزارش سبزا، دانستن مدت زمان واگیر بودن بیماران کرونا ازلحاظ تصمیم گیری درباره مدت ایزوله ماندن در خانه یا زمان مرخص کردن این بیماران اهمیت دارد.

بیماران کرونا تا چه مدتی واگیردار هستند؟

معمولاً دو بار منفی بودن آزمایش برای ویروس کرونا با فواصل 24 تا 48 ساعت را به معنای خاتمه عفونت و واگیری بیماری شمرده می گردد که اغلب 14 روز پس از آغاز علائم رخ می دهد.

اما یک آنالیز اخیر پژوهشگران مرکز ملی بیماری های عفونی سنگاپور و آموزشگاه پزشکی سنگاپور بر روی 73 بیمار کرونا به نتایج جالبی از این لحاظ رسیده است. در این بیماران پس از روز یازدهم از آغاز بیماری ویروس کرونا در نمونه های بیماران وجود نداشت یا قابل کشت نبود- این موضوع حتی در بیمارانی که همچنان آزمایش ماده ژنتیکی ویروس (آزمایش (PCR در آن ها همچنان مثبت بود، مصداق داشت (این آزمایش ها میان ویروس فعال و مواد ویروسی مرده تفاوت نمی گذارند).

این یافته ها می تواند شرح دهد که چرا در بعضی از افراد تا روزها یا هفته ها پس از بهبودی دوباره آزمایش ویروسی مثبت می گردد. این پدیده باعث نگرانی درباره عفونت دوباره در بیماران بهبودیافته و مصونیت نیافتن افراد حتی پس از دچار شدن به ویروس کرونا شده بود.

اگر یافته های این آنالیز درست باشد می توان نتیجه گرفت در بیمارانی که بهبود یافته اند، پاسخ ایمنی بر ضد ویروس به وجود آمده است و حتی اگر مواد ویروسی در ترشحات تنفسی وجود داشته باشد، به معنای واگیردار بودن این بیماران نیست و این ویروس ها پس از روز یازدهم از آغاز علائم دیگر توانایی تکثیر در میزبان های انسانی دیگر را ندارند.

آنالیز های قبلی در هنگ کنگ، تایوان و آلمان درباره مدت واگیردار بودن بیماران کرونا نیز نشان داده اند که سرایت ویروس از چند روزی پیش از آغاز علائم تا حداکثر یک هفته پس از آن رخ می دهد.

با توجه به این یافته ها این امکان وجود دارد که در معیارها برای خاتمه دادن به مدت ایزوله ماندن بیماران یا مرخصی شان از بیمارستان تجدیدنظر کرد.

همچنین نگرانی درباره مقاوم بودن ویروس کرونا در برابر پاسخ ایمنی بر اساس گزارش ها در خصوص افرادی که آزمایششان هفته ها پس از بهبودی دوباره مثبت شده است، رفع می گردد. آزمایش مثبت در این افراد صرفاً به علت کشف به جامانده مواد ویروسی است که قابلیت سرایت ندارند.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 10 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 976

به "بیماران کرونا تا چه مدتی واگیردار هستند؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بیماران کرونا تا چه مدتی واگیردار هستند؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید