شورای آتلانتیک: تشدید تحریم بانک های ایرانی، اقدامی نمایشی است

به گزارش سبزا، به گزارش خبرنگاران، اندیشکده شورای آتلانتیک آمریکا در یادداشتی به قلم برایان اوتول به تحلیل اقدام اخیر واشنگتن مبنی بر توسعه دامنه تحریم بانک های ایرانی پرداخت.

شورای آتلانتیک: تشدید تحریم بانک های ایرانی، اقدامی نمایشی است

این اندیشکده در ارزیابی خود به این نکته اشاره کرد که به رغم هیاهوی برخی سناتورهای جمهوریخواهِ مخالف ایران، اقدام هفته گذشته وزارت خزانه داری آمریکا، بیشتر نمایشی است تا اثرگذار.

در بخشی از تحلیل ارائه شده از سوی شورای آتلانتیک می خوانیم: صرف نظر از غیرعقلانی بودن ویرانی اقتصاد یک کشور آن هم در میانه بحران کرونا، تحریم های جدید که شامل حال 16 بانک می شود از اهمیت راهبردی برخوردار نیستند چراکه بخش بانکی ایران از قبل هم تحت رژیم تحریمی شدیدی قرار داشت. با این حال، نمی توان این ادعا را نیز مطرح نمود که تحریم های جدید هیچ تاثیر سوئی بر شرایط معیشتی مردم نداشته حال آنکه شرایط بازگشت دولت احتمالی جو بایدن نامزد دموکرات انتخابات 2020 به برجام را هم دشوارتر می کند.

این اندیشکده می افزاید: به این ترتیب، علاوه بر تحریم های اولیه، تحریم های ثانویه هم شامل حال این 16 بانک می شود حال آنکه در واقع، اغلب اقدامات تجاری ایران پیشتر هم تحت تاثیر تحریم های ثانویه بوده اند و این در دیگر موارد نظیر فعالیت موشکی ایران هم صدق می کند.

علاوه بر این، تجارت خارجی نیازمند دسترسی به دلاری است که ذخایر عمده آن نزد بانک مرکزی ایران نگهداری می شود که از قبل هم تحت شدیدترین تحریم ها بوده است.

به نوشته شورای آتلانتیک، اثرگذارترین کارتی که آمریکا با تحریم های جدید رو کرد؛ هرچه دشوارتر کردن تجارت اقلام بشردوستانه ای است که ظاهراً از تحریم معاف هستند.

مشکل دیگر احتمال اثرگذاری این تحریم ها بر سیستم جهانی تبادل پیام بین بانکی است زیرا تحریم های ثانویه آمریکا می تواند نهادهای مالی را از تبادل پیام با بانک هایی که متهم به مشارکت در تروریسم یا انتقال تسلیحات کشتار جمعی هستند؛ منع کند.

در هر صورت به نظر می رسد این تحریم ها بیشتر با هدف تطمیع جمهوریخواهان جنگ طلب کنگره اعمال شده و اهداف انتخاباتی را دنبال می کند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 23 آبان 1399 بروزرسانی: 23 آبان 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1198

به "شورای آتلانتیک: تشدید تحریم بانک های ایرانی، اقدامی نمایشی است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شورای آتلانتیک: تشدید تحریم بانک های ایرانی، اقدامی نمایشی است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید