نتایج آنالیز 750 بیمار کرونایی در تهران؛ سردرد، شایع ترین درگیری بیماران

به گزارش سبزا، دبیر کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهدای تجریش با اشاره به نتایج تحقیقات انجام شده در زمینه تأثیر کرونا بر مسائل مغزی و عصبی در بیمارستان شهدای تجریش، عوارض عصبی ناشی از ابتلا به کرونا را تشریح کرد.

نتایج آنالیز 750 بیمار کرونایی در تهران؛ سردرد، شایع ترین درگیری بیماران

به گزارش تسنیم، دکتر فرزاد اشرافی با بیان این که بیماری کووید 19 علاوه بر درگیر کردن سیستم تنفسی و ایجاد تب و تنگی نفس و سرفه، باعث بروز عوارضی در سایر قسمت های بدن نیز می گردد، گفت: سیستم عصبی مرکزی و محیطی نیز تحت تأثیر این ویروس دچار عوارضی می شوند؛ در بیمارستان شهدای تجریش 750 بیمار مبتلا به کرونا را از نظر مسائل مغز و اعصاب آنالیز کردیم و به نتایج بسیاری دست یافتیم و این نتایج را با مطالعات کشور های دیگر مقایسه کردیم.

سردرد، شایع ترین درگیری بیماران کرونایی

دبیر کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهدای تجریش اضافه کرد: بر اساس مطالعه صورت گرفته در بیمارستان شهدای تجریش، در 750 بیمار مبتلا به کرونا، 30 درصد افراد درگیری سیستم اعصاب مرکزی و محیطی داشتند؛ بیشترین علامت درگیری، سردرد بوده است؛ 29 درصد بیماران به سردرد مبتلا شدند که از علل این سردرد، تب بالا، افت اکسیژن شریانی خون، کم خونی شدید و یا بیماری زمینه ای است؛ همچنین سردرد افراد دچار میگرن، به دنبال ابتلا به کرونا تشدید یافته است.

22 درصد بیماران کرونایی اختلال بویایی و چشایی داشتند

وی ادامه داد: 22 درصد افراد مبتلا، دچار اختلال بویایی و چشایی شدند و این آمار از آمار کشور چین که 13 درصد بوده، بیشتر است. درگیری گیرنده های بویایی و التهاب و تخریب آن ها باعث ایجاد اختلال بویایی می گردد. افراد مبتلا به آنفلوآنزا نیز دچار این اختلال می شوند، اما اختلال بویایی در بین مبتلایان کرونا، شدت بیشتری دارد، البته با پیگیری این بیماران دریافتیم که اختلال بویایی و چشایی در عرض چند هفته بهبود یافته است.

10 درصد کرونایی ها دچار عدم تعادل شدند

اشرافی توضیح داد: از جمله علائم دیگر درگیری مغزی در کرونا، سرگیجه بوده است که حدود 19 درصد افراد، دچار سرگیجه و حدود 10 درصد نیز دچار عدم تعادل شدند. توصیف سرگیجه از سوی مبتلایان بسیار متفاوت بوده است و آن را با علائمی مانند گیجی و منگی گزارش نموده اند.

درگیری ریوی کمتر در بیماران دچار سکته مغزی!

این متخصص مغز و اعصاب با بیان این که التهاب مغز (انسفالیت) که بیماری کشنده ای است وجود نداشت، اعلام کرد: بیماری گیلن باره نیز در این 750 بیمار مبتلا به کرونا مشاهده نشد، اما از جمله علائم نورولوژیک که کمی نگران کننده بود، سکته مغزی بود که حدود 5 درصد بیماران ما دچار سکته مغزی شدند.

دبیر کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهدای تجریش ادامه داد: هم زمانی کرونا با عوامل خطری مانند سن بالا، فشار خون بالا، دیابت و مسائل قلبی-عروقی باعث شد این بیماران برای سکته مغزی مستعدتر شوند؛ البته 22 درصد افراد مبتلا که دچار سکته مغزی شدند، افراد جوان و زیر 50 سال بودند که آمار بالایی است. نکته جالب توجه این است که افرادی که دچار سکته مغزی شدند درگیری ریوی کمتری داشتند و شدت ابتلای آن ها به کرونا کمتر بوده است.

اشرافی با بیان این که اختلالات انعقادی می تواند به دنبال ابتلا به کرونا ایجاد گردد، توضیح داد: آسیبی که به عروق مغزی وارد می گردد می تواند علت سکته مغزی باشد؛ البته خوشبختانه افرادی که دچار سکته مغزی شدند، به جز یکی دو مورد، پیش آگهی خوبی داشتند؛ مگر افرادی که سن بالا یا عوامل خطر ذکرشده را داشتند.

بی خوابی از عوارض کرونا!

دبیر کمیته پژوهشی بیماران مبتلا به کرونا در بیمارستان شهدای تجریش با بیان این که درد های عصبی - عضلانی نیز از جمله اختلالات دیگر مشاهده شده در بین بیماران کرونایی بود، گفت: 13 درصد تا 20 درصد افراد، دچار درد های عضلانی، عصبی و اسکلتی شدند که این مشکل نیز پس از چندماه بهبود یافت. بی خوابی نیز در 10 تا 15 درصد مبتلایان کرونا گزارش شد.

سایر عوارض مغزی و عصبی کرونا

وی ادامه داد: حدود 10 درصد بیماران ما، دچار افت هوشیاری شدند؛ افت هوشیاری علل مختلفی از جمله سکته مغزی، تشنج و افت اکسیژن خون داشته است. کمتر از 5 درصد بیماران کرونا تشنج داشتند؛ این تشنج در تعدادی از بیماران به دلیل بیماری صرع بوده است؛ یعنی تعدادی از بیماران صرع داشتند و پس از ابتلا به کرونا بدتر شدند و بعضی نیز به دنبال اختلالات الکترولیتی خونی دچار تشنج شدند؛ یعنی ممکن است کرونا به صورت بالفطره باعث تشنج گردد.

اشرافی با بیان این که به موازات درمان بیماری کووید 19، درمان مسائل مغزی نیز انجام شد، اعلام کرد: بعضی از بیماران ما با علائم سکته مغزی مراجعه کردند و بعد متوجه شدیم که کرونا دارند؛ ما دو دسته بیمار داشتیم؛ یک دسته از بیماران کسانی بودند که در سیر بیماری در بیمارستان دچار سکته یا این علائم عصبی شدند و دسته دوم بیمارانی بودند که علائم کرونادر آن ها خفیف بوده است، اما با سکته مغزی به ما مراجعه کردند. خوشبختانه درصد سکته مغزی پایین و پیش آگهی آن خوب بوده است و به جز یکی دو مورد که سنین بالا و عوامل خطر داشتند، بهبودی نسبی پیدا کردند.

منبع: فرارو
انتشار: 25 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1015

به "نتایج آنالیز 750 بیمار کرونایی در تهران؛ سردرد، شایع ترین درگیری بیماران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نتایج آنالیز 750 بیمار کرونایی در تهران؛ سردرد، شایع ترین درگیری بیماران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید