مهمترین دلایل بروز کبد چرب

به گزارش سبزا، بهداشت نیوز/ این مطالعه نشان می دهد عدم تعادل الکترون ها در سلول های کبد منجر به بروز پدیده ای به نام استرس کاهشی می گردد. محققان در ادامه تاثیر عوامل ژنتیکی، محیطی و رژیم غذایی را بر این پدیده آنالیز کردند.

مهمترین دلایل بروز کبد چرب

استرس کاهشی زمانی ایجاد می گردد که سلول ها بیش از حد الکترون فراوری می نمایند. الکترون ها در فراوری انرژی نقش دارند؛ از طرفی مقدار زیادی الکترون همراه با مواد غذایی وارد بدن می گردد. زمانی که تعادل میزان فراوری و احتیاج الکترون ها برهم بخورد، استرس کاهشی بروز می نماید.

در ادامه مطالعات آمده است مصرف غذاهای چرب و الکل یکی از مهمترین عوامل بروز استرس کاهشی است. بعضی از اختلالات ژنتیکی نیز در این عارضه دخیل هستند. محققان معتقدند با تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی می توان بسیاری از بیماری های متابولیت از جمله کبد چرب را درمان کرد.

کبد چرب عارضه ای است که به دلیل شیوه زندگی کم تحرک، مصرف غذاهای چرب، شیرین و پرکالری بوجود می آید. با توجه به گزارش محققان کلینیک کلیولند آمریکا، وجود چربی در کبد طبیعی است؛ ولی زمانی که این میزان افزایش یابد، یعنی بیش از 5 تا 10 درصد از وزن کبد گردد، عارضه ای به نام کبد چرب به وجود می آید.

2 نوع کبد چرب الکلی و غیر الکلی وجود دارد. کبد چرب الکلی به دلیل مصرف الکل بوجود می آید. تجمع بیش از اندازه آهن در بدن و چاقی، احتمال ابتلا به کبد چرب الکلی را افزایش می دهد. هنوز دلیل قطعی ابتلا به کبد چرب غیر الکلی تعیین نیست؛ ولی محققان احتمال می دهند سن، اضافه وزن، دیابت و کلسترول بالا، مهمترین عوامل خطر این عارضه باشند. علل دیگر کبد چرب غیر الکلی استفاده از داروهای مختلف، هپاتیت، بیماری های خود ایمنی یا بیماری های کبد ارثی، کاهش سریع وزن و سوء تغذیه هستند.

نتایج این مطالعه در نشریه Nature منتشر شده است.

منبع: همگردی
انتشار: 21 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1007

به "مهمترین دلایل بروز کبد چرب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مهمترین دلایل بروز کبد چرب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید