چاقوی کلیددار نی ریز احیا شد

به گزارش سبزا، مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نی ریز از احیای چاقوی کلیددار که از صنایع دستی منسوخ شده نی ریز است، خبر داد.

چاقوی کلیددار نی ریز احیا شد

به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس، حمیدرضا هادی امروز 11 تیر ماه 1399 اظهار کرد: چاقوی کلیددار یکی از صنایع دستی منسوخ شده نی ریز محسوب می شد که در سال های گذشته توسط آقایان داوودی ساخته شده و تعدادی از صنعتگران همچون آقای زحل از او پیروی و آن را ادامه دادند، اما طی 40-50 سال گذشته به ورطه فراموشی سپرده و منسوخ شده بود که با هماهنگی آقای عطاپور یکی از صنعتگران رشته چاقوسازی این صنعت احیا شد. همچنین کوچک ترین چاقوی دست ساز جهان از جنس طلا در حال ثبت است که توسط این صنعتگر ماهر ساخته شده است.

او بیان نمود: هنر چاقوسازی در نی ریز به زمان هخامنشی بازمی شود و وجود کارگاه های نیزه و شمشیرسازی در این شهرستان که کارگاه های ساخت آلات و ادوات جنگی در آن زمان بوده، شاهد این مطلب است.

هادی افزود: با توجه به اسنادی که تا به امروز در مورد قدمت نی ریز به دست آمده است، قدمت این شهرستان به دوره هخامنشیان بازمی شود که در آن دوره یکی از مراکز مهم اسلحه سازی بوده و با استناد به سنگ نوشته هایی که در کاوش های علمی از تخت جمشید به دست آمده، نی ریز در آن زمان به نرزیش معروف بوده و طبق شواهد بیش از 700 کارگاه تهیه و توزیع ادوات جنگی از جمله زره و شمشیر و نیزه در این شهر دایر بوده است. از سوی دیگر وجود معادن در این شهرستان و همچنین کشف گدازه های آهن در سال 77 در محله شادخانه نی ریز (شهازخانه = تیز گرخانه) صحتی بر این ادعاست.

او گفت: در چند سال اخیر با حمایت معاونت صنایع دستی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی استان فارس کلاس های آموزش چاقوسازی توسط اداره میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نی ریز برگزار می شود.

مسئول میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی شهرستان نی ریز خاطرنشان ساخت: امروزه بیش از 10 کارگاه چاقوسازی در نی ریز فعالیت دارند که می توان از ظرافت، کیفیت بالا با بهره گیری از طرح های مهندسی به عنوان ویژگی های منحصر به فرد تولیدات آن ها نام برد. در این کارگاه ها انواع چاقوهای ضامن دار، دمشقی، کلیددار، دنده ای، شکاری، سلاخی و آشپزخانه تولید و به سایر استان ها و کشور های حاشیه خلیج فارس از جمله قطر و کویت ارسال می شود.

منبع: میراث آریا
انتشار: 4 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1034

به "چاقوی کلیددار نی ریز احیا شد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چاقوی کلیددار نی ریز احیا شد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید