بلاتکلیفی تئاتری ها و وعده هایی که اجرایی نمی شوند

به گزارش سبزا، برخی مدیران تماشاخانه های خصوصی از بی توجهی مسئولان به تئاتر گلایه کردند.

بلاتکلیفی تئاتری ها و وعده هایی که اجرایی نمی شوند

به گزارش گروه فرهنگی خبرنگاران، بعد از حدود پنج ماه، طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، از اول تیر ماه تئاتر ها دوباره روی صحنه رفتند. پیش از قرنطینه و در شرایط عادی هم استقبال زیادی از تئاتر نمی شد. مخاطبان این هنر صحنه ای زیاد نبودند. حالا شرایط کرونا و مسائل مالی، دغدغه تئاتری ها را دوچندان کرده است. خبرنگار ما، با چند تماشاخانه خصوصی تماس گرفت، اما به دلیل تعطیلی تماشاخانه کسی جوابگوی تلفن نبود.

این روز ها با شیوع دوباره کرونا، زمزمه هایی مبنی بر تعطیلی دوباره تئاتر مطرح می شود و همین باعث بالا رفتن نگرانی اهالی تئاتر شده است. برخی فعالان عرصه نمایش، مسائل تئاتر را ناشی از کم رنگ بودن نقش حمایتی دولت، مرکز هنر های نمایشی و خانه تئاتر می دانند.

کسرا شاهینی مدیر تماشاخانه دا درباره مسائل این روز های تئاتری ها به خبرنگار ما گفت: از این حوزه مدت زیادی است که حمایت نشده؛ سالن های نمایش اجاره ای هستند و دولت حدود 5 ماه است، فقط وعده حمایت می دهد. قول اشتباه دادن، بدتر از قول ندادن است. بزرگترین مسائل ما در دو بخش است؛ نبود درآمد مکفی و حمایت نکردن دولت از تئاتر.

او بیان نمود: ما خیلی وقت است که قصد رفتن از تئاتر را داریم. در حال حاضر کار کردن در حوزه تئاتر راه رفتن روی بودن یا نبودن است. ما در تماشاخانه های خصوصی و مستقل، دلالی نمی کنیم و در حوزه فرهنگ و هنر کار می کنیم. اگر دوباره به دلیل کرونا سالن های نمایش تعطیل شوند ما شاهد تعطیل شدن تئاتر خواهیم بود.

ناهید مرادی مدیر داخلی تماشاخانه مشایخی هم اظهار کرد: تئاتر فعلا در حالت تعلیق است. تماشاخانه های خصوصی از طریق گروه های اجرایی و تعدادی اجرا سرپا هستند. در مدت تعطیلی تئاتر، هم تماشاخانه ها و هم گروه های هنری ضرر کردند. همه گروه های هنری پیگیر جبران خسارات مالی خود هستند.

وی افزود: ما منتظر حمایت و تصمیم حمایتی دولت هستیم. نامه نگاری هایی با معاون مالی، مرکز هنر های نمایشی و سازمان برنامه و بودجه انجام دادیم، ولی هنوز راهکاری نداده اند. سالن ها اجاره ای است و هزینه های جاری زیاد است. به عبارتی هزینه ها سر جایش مانده، ولی درآمد نداریم. چند روز پیش خبری مبنی بر احتمال تعطیلی دوباره تئاتر مطرح شد. اگر این اتفاق بیفتد، دیگر نمی توانیم سرپا بایستیم. شرایط عجیب و غریبی است. دولت ما را مکلف به تعطیلی کرد، ولی هیچ حمایتی از ما نکرد.

مرادی در ادامه درباره استقبال مردم از تئاتر در شرایط کرونا گفت: فروش ما در این مدت کوتاه اجرا پس از تعطیلی ها، خیلی خوب نبود. با توجه به ظرفیت پنجاه درصدی سالن ها، میزان تماشاگر افت داشت. کلاً در شرایط عادی اوضاع تئاتر از لحاظ معنوی و مالی مناسب نبود و تماشاخانه ها و گروه های هنری فقط به خاطر عشق به هنر و تعهدشان در این جهت گام بر می داشتند. الان با وجود رعایت پروتکل های بهداشتی و فاصله اجتماعی، مخاطب تئاتر کم تر هم شده است. تماشاخانه استاد مشایخی، با توجه به ظرفیت پنجاه درصدی سالن، مبلغ پرداخت شده گروه ها بابت اجاره سالن را نصف کرده است. در صورتی که یکسری از تماشاخانه ها این کار را نکردند. ما برای جریان داشتن تئاتر و حمایت از گروه های تئاتر از لحاظ مالی آن ها را حمایت کرده ایم.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 20 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1066

به "بلاتکلیفی تئاتری ها و وعده هایی که اجرایی نمی شوند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بلاتکلیفی تئاتری ها و وعده هایی که اجرایی نمی شوند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید