بهشت سرمایه گذاران اینجاست

به گزارش سبزا، ثریا روزبهانی-خبرنگار:منطقه 22 با وسعتی در حدود 6هزار هکتار در غربی ترین نقطه کلانشهر تهران واقع شده و به دلیل موقعیت جغرافیایی و پتانسیل های موجود در آن، می توان آن را قطب گردشگری پایتخت نامید.

بهشت سرمایه گذاران اینجاست

با وجود بیش از ده ها نقاط جذاب و گردش پذیر، شهرداری این منطقه درصدد است تا فرصت های گردشگری جدید و نو را به داشته های منطقه اضافه کند. به گفته فرید براتچی رئیس اداره سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی، مجموعه هنرهای ملی و آیینی، مجموعه های سوارکاری، شهربازی هزار و یک شب، سوله ورزشی لاله و راه اندازی بازار میوه وتره بار و چندین مرکز رفاهی و تفریحی دیگر از جمله پروژه های مشارکتی شاخص منطقه به شمار می رود که بعضی از آنها در روزهای آینده به بهره برداری می رسد و شهروندان با افتتاح این پروژه های مشارکتی در قطب گردشگری پایتخت، اوقات خوشی را سپری می نمایند.

چند رستوران در آبشار

این مجموعه در ضلع جنوبی بوستان آبشار و در زمینی به مساحت 3 هزار و 200 مترمربع قرار گرفته است. در این مجموعه 25 باب غرفه به مساحت های 15 تا 80 مترمربع ساخته شده است. از این مجموعه می توان به دلیل همجواری اش با بوستان های جنگلی لتمال کن و آبشار تهران و همچنین شهرک های مسکونی شهید باقری، ثامن، امید دژبان، اتحادیه و نمونه سپاه به عنوان پتانسیل گردشگری مناسب یاد کرد. چراکه شهروندان با استفاده از امکانات پذیرایی این مجموعه در محیطی مفرح و همراه با فضاهای نشیمن رو باز و چشم انداز دریاچه شهدای خلیج فارس، اوقات خوشی را سپری خواهند کرد.

مجموعه ورزش های باستانی و ملی

در زمینه ترویج و گسترش فرهنگ ورزش های باستانی عرصه ای به مساحت 3 هزارو 133 مترمربع در محله زیبادشت، بلوار چشمه غربی در نظر گرفته شده است. تجهیز گود زورخانه، سکوی نشیمن تماشاگران به ظرفیت 400 نفر و سالن بدنسازی از جمله امکانات این مجموعه است. همچنین هزارو 350 مترمربع هم در این مکان برای تشکیل کلاس های آموزشی برای آشنایی بیشتر و ارتقای فرهنگ ورزش های باستانی اختصاص پیدا نموده است.

سوله تره بار آزاد شهر

این بازارچه در زمینی به مساحت هزارو 500 مترمربع در خیابان هشتم غربی آزادشهر آماده بهره برداری است. با راه اندازی این مجموعه که شامل 11 غرفه میوه و تره بار، خواروبار و مواد پروتئینی است اهالی می تواند مایحتاج عمومیشان را به آسانی تهیه و تأمین نمایند. هریک از این غرفه ها 40 تا 70 مترمربع مساحت دارد.

سوله ورزشی لاله

این مجموعه در زمینی به مساحت هزارو 355 مترمربع، در شهرک گلستان انتهای بلوار گل ها واقع شده است. امکانات ورزشی این سوله شامل سالن های والیبال، بسکتبال، هندبال، فوتسال، ایروبیک و بدنسازی است. همچنین فضایی برای سکوهای نشیمن تماشاگران، رختکن، سرویس های بهداشتی، بوفه و دفتر اداری در نظر گرفته و تجهیز شده است. اکنون طرح عمرانی این سوله ورزشی به سرانجام رسیده و مرحله تکمیل و تجهیز وسایل را پشت سر می گذارد.

منطقه ای با جاذبه های گردشگری فراوان

قرار دریافت منطقه 22 در ورودی غربی شهر تهران باعث شده تا علاوه بر ساکنان منطقه و شهروندان مناطق غربی تهران، ساکنان استان البرز نیز از امکانات و جاذبه های طبیعی و تفریحی موجود در منطقه 22 بهره ببرند. از طرفی وجود مراکز علمی و آموزشی و ورزشی مانند ورزشگاه آزادی، باغ گیاه شناسی، پژوهشگاه نفت، دانشگاه علوم انتظامی و چندین مرکز علمی و آموزشی و نهادهای نظامی دیگر باعث افزایش جمعیت شناور منطقه شده اند. به همین دلیل تأمین امکانات رفاهی برای جمعیت ساکن و شناور در محله ها از مهم ترین اهداف مدیران منطقه است. وجود جنگل های لتمال کن و وردآورد در ارتفاعات شمالی منطقه و روستاهای بکر و زیبا در حریم منطقه و قرار دریافت بوستان جنگلی خرگوش دره و چیتگر و یا بوستان های تازه تأسیس جوانمردان و دریاچه شهدای خلیج فارس همه باعث شده اند تا بر جاذبه های توریستی و تفریحی منطقه افزوده گردد. فرید براتچی رئیس اداره سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی درباره مشارکت شهرداری منطقه 22 با بخش خصوصی می گوید: تأمین اعتبارات لازم برای اجرای پروژه های عمرانی و همچنین نگهداری از فضاهای موجود در منطقه با توجه به کاهش درآمدهای شهرداری تهران در سال های گذشته، باعث ایجاد تفکر کسب درآمد پایدار با مشارکت بخش خصوصی در مناطق برای تسریع بخشیدن به روند اجرای پروژه های تجاری، تفریحی، ورزشی و آموزشی شده است. از این رو انجام پروژه های بزرگ مقیاس در منطقه 22 به دلیل وجود اراضی وسیع با پتانسیل سرمایه گذاری زیاد، در دستور کار این اداره قرار گرفته است.

نخستین و بهترین ها

بعضی از پروژه های تفریحی و گردشگری منطقه، کاربرد فرامنطقه ای دارند و علاوه بر منطقه به عنوان بزرگ ترین و بهترین در نوع خودش در کشور شناخته می شوند. براتچی در ادامه از این پروژه ها نام می برد و می گوید: اجرای این پروژه ها به دلیل نبود اجرای تعهدات نهادهای نظامی و سازمان های دولتی در دوران مدیریت قبلی شهرداری تهران نیمه تمام باقی ماند، اما با آغاز دوران مدیریت جدید شهرداری تهران، حل مسائل اسناد مالکیت اراضی یاد شده به عنوان اولویت، هدف گذاری شد. در همین زمینه اکنون روند رفع کردن این مسائل با پیگیری شهردار منطقه و برگزاری جلسات با معاونان و مدیران شهرداری، شرکا و سازمان های سرمایه گذاری و مشارکت های مردمی در حال اجرا است. در این رابطه می توان به پروژه هایی همچون هزار و یک شهر (بزرگ ترین شهربازی با مقیاس فرامنطقه ای) و مجتمع تجاری و اداری و پارکینگ طبقاتی چیتگر اشاره نمود. همچنین باغ راز هستی، ساخت بوستان ریحانه (ایجاد بوستان به مساحت 18هکتار در فاز شرقی چیتگر برای استفاده بانوان و ساخت تجاری نسیم دوم)، اجرای پروژه آبیاری قطره ای بوستان جنگلی چیتگر و ساخت تجاری و اداری آزادگان، ساخت مجتمع تجاری و اداری المپیک و پارکینگ طبقاتی جوانمردان و مجتمع تجاری و اداری چشمه هم از دیگر طرح هاست که قرارداد آنها به طریق مشارکت مدنی با بخش خصوص و مجموع سرمایه گذاری در حدود 8هزارو 500 میلیارد تومان منعقد شده و اقدامات دیگر آن در حال اجراست.

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 7 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 406

به "بهشت سرمایه گذاران اینجاست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بهشت سرمایه گذاران اینجاست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید