تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد، توسعه فناوری آب شیرین کن خورشیدی

به گزارش سبزا، دکتر نادرقلی ابراهیمی مشاور معاون علمی و فناوری ریاست جمهوری در تبادل نظر با خبرنگاران اظهار کرد: در امسال 16 طرح مصوب داریم که هرکدام در حال پیگیری هستند.

تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد، توسعه فناوری آب شیرین کن خورشیدی

وی با بیان اینکه یکی از آنها گلخانه دریایی است، بیان نمود: در سواحل جنوبی خلیج فارس و دریای عمان احتیاج است که از انرژی خورشیدی و مزیت ساحلی استفاده گردد. از این رو یکی از طرح ها، توسعه فناوری های آب شیرین کن های خورشیدی بود که به صورت پایلوت اجرایی شده است.

دبیر کارگروه تخصصی آب، خشکسالی، فرسایش و محیط زیست معاونت علمی و فناوری ادامه داد: فناوری استفاده از انرژی خورشیدی و تأمین آب و انرژی از آب دریا در گلخانه های دریایی تا به امروز در اختیار کشور ما نبوده و اکنون دانش بومی آن به نتیجه رسیده تا در گلخانه های دریایی مورد استفاده قرار بگیرد.

ابراهیمی اضافه کرد: این فناوری ویژه در سواحل دریا با استفاده از انرژی خورشیدی و به وسیله رطوبت دهی- رطوبت گیری، آب شور دریا را شیرین سازی می نماید و در گلخانه دریایی برای آبیاری و همچنین تأمین سرمایش مورد استفاده قرار می گیرد.

به گفته وی، علاوه بر استفاده از آب شور دریا برای گلخانه از مزیت های دیگر استفاده از این تجهیزات، اشتغالزایی است که به واسطه فناوری ایرانی ایجاد شده است.

وی اضافه کرد: به واسطه این آب شیرین کن های خورشیدی، آب و محصولات گلخانه ای در ساحل دریا فراوری می گردد که تا به امروز از این انرژی بی بهره بودیم.

ابراهیمی خاطر نشان کرد: این طرح در مرحله پایلوت خود به اجرا درآمده و پس از دو دوره کشت در فصل های سرما و گرما با این سیستم، می توان تحلیل کامل تری از میزان صرفه جویی و همچنین افزایش بهره وری آب و انرژی در مقایسه با سیستم های مشابه ارائه داد و برنامه ریزی های بهتر برای توسعه این سیستم در کل نوار ساحلی کشور را در دستور کار قرار داد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 11 بهمن 1399 بروزرسانی: 11 بهمن 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1352

به "تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد، توسعه فناوری آب شیرین کن خورشیدی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تجهیزات گلخانه دریایی ایرانی شد، توسعه فناوری آب شیرین کن خورشیدی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید