توضیحات باغ وحش صفادشت؛ کارکنان گمرک عامل تلف شدن گورخر آفریقایی بودند

به گزارش سبزا، روابط عمومی باغ وحش صفادشت توضیحاتی درباره علت تلف شدن یک رأس گورخر نرِ آفریقایی ارائه نموده است.

توضیحات باغ وحش صفادشت؛ کارکنان گمرک عامل تلف شدن گورخر آفریقایی بودند

جهت دریافت خدمات طراحی داخل ویلا دوبلکس با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. گروه آبان با سالهای تجربه طراحی معماری و ساخت و مشارکت در پروژه های ساختمانی ویلا و باغ کوچک و بزرگ بهترین انتخاب جهت مشاوره و اجرا میباشد.

به گزارش گروه اجتماعی خبرنگاران، حدود یک هفته پیش سه رأس گورخر آفریقایی شامل یک نر و دو ماده، از کشور هلند و از جهت بلغارستان-ترکیه و نیز با اخذ مجوز از سازمان های دامپزشکی و حفاظت محیط زیست به ایران منتقل شدند.

بر همین اساس، این سه رأس گورخر پس از انتقال به کشور، روز 12 اردیبهشت، جهت نگهداری، به باغ وحش صفادشت در استان تهران منتقل می شوند، اما متأسفانه گورخر نر در روز دوشنبه (13 اردیبهشت 1400) در این باغ وحش تلف شده است. (اینجا)

بر همین اساس، به تازگی نیز فیلمی از نحوه نگهداری و برخورد با گورخر هایی که با تازگی وارد باغ وحش صفادشت شده بودند، در فضای مجازی منتشر شده که ضمن فراهم کردن زمینه هایی برای اعتراض دوستداران و فعالان محیط زیست، نارضایتی هایی را برای فعالان حقوق حیوانات ایجاد نموده است.

حالا، روابط عمومی باغ وحش صفادشت جوابیه ای در این زمینه صادر نموده که متن کامل آن به توضیح زیر است:

روز 4 اردیبهشت ماه امسال سه رأس گورخر (دو ماده و یک نر) که توسط این باغ وحش خریداری شده بودند از کشور بلغارستان به مقصد ایران حرکت کردند که پس از طی مسافتی دو روزه به گمرک کشور ترکیه رسیدند.

گمرک کشور ترکیه بدون هیچ تأخیر و وقفه ای محموله مورد نظر را ترخیص کرد و این سه رأس وارد کشور ایران و گمرک بازرگان شدند؛ متأسفانه در بدو ورود به گمرک بازرگان و با سوءمدیریت عوامل نگهبانی فیزیکی در داخل مجموعه گمرک، افرادی برای دریافت عکس از گورخر ها به سمت ماشین حمل هجوم آوردند که موجب شد تا گورخر ها رَم نمایند و از ماشین خارج شوند که پس از خروج، متأسفانه در کانال آب محوطه داخل گمرک افتادند که فیلم آن در فضای مجازی منتشر شده است.

پس از استقرار گورخر ها در گمرک، متأسفانه مسئولان گمرک بازرگان گورخر ها را ترخیص نکردند و علی رغم اینکه اعلام شد که این ها موجودات زنده غیربومی هستند و تمهیدات بهداشتی و غذایی ویژه ای احتیاج دارند، اما ترتیب اثری داده نشد، در نهایت در تاریخ 9 اردیبهشت، گورخر ها ترخیص و به گمرک تهران منتقل شدند که با توجه به تعطیلی گمرک تهران در تاریخ 9 و 10 اردیبهشت (پنجشنبه و آدینه) با دلسوزی مسئولین این گمرک در تاریخ شنبه 11 اردیبهشت گورخر ها ترخیص و به مقصد باغ وحش حرکت داده شدند؛ متاسفانه گورخر نر در جهت انتقال به باغ وحش جان خود را از دست داد و لاشه آن تحویل باغ وحش شد، پس از آنالیز تیم دامپزشکی باغ وحش تعیین شد که علت مرگ، استرس بیش از حد و ایجاد عفونت داخلی حین انتقال و وقفه بدون دلیل در گمرک بازرگان بوده است.

هم اکنون حال عمومی دو رأس دیگر نیز مناسب نیست که امیدواریم با کوشش کادر دامپزشکی این دو رأس بهبود یابند. از مسئولین گمرک بازرگان انتظار می رفت با درک هرچه بیشتر حساسیت موضوع فرایند ترخیص و تشریفات گمرکی را تسهیل می کردند تا موجبات بروز این چنین اتفاقی نمی شدند.

از رسانه ها نیز تقاضا داریم در این قبیل موضوعات تعجیل نداشته و چرایی اتفاق را از مسئولین ذی ربط جویا شوند.

منبع: خبرگزاری دانشجو
انتشار: 30 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 30 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1561

به "توضیحات باغ وحش صفادشت؛ کارکنان گمرک عامل تلف شدن گورخر آفریقایی بودند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توضیحات باغ وحش صفادشت؛ کارکنان گمرک عامل تلف شدن گورخر آفریقایی بودند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید