خبرنگاران توسعه همه جانبه، کلیدواژه دولت برای مناطق محروم

به گزارش سبزا، ارومیه- خبرنگاران- شهرستان مرزی چالدران در شمال غربی آذربایجان غربی قرار گرفته است که از دیرباز، منطقه ای محروم بوده ولی دولت تدبیر و امید، با همه توان در جهت بالابردن ظرفیت ها و شاخص های این منطقه گام برداشته که نتایج بسیار خوبی در پی داشته است.

خبرنگاران توسعه همه جانبه، کلیدواژه دولت برای مناطق محروم

آذربایجان غربی، استانی پهناور که در شمال غرب کشور و تنها استان مرزی ایران با ترکیه است که 17 شهرستان متفاوت از نظر شاخص های توسعه و آبادانی دارد که البته از جمله محروم ترین آنها، شهرستان چالدران است که در نوار شمال غربی این استان واقع شده و با وجود بهره مندی از ظرفیت های طبیعی و البته مرز چند ده کیلومتری با کشور ترکیه تا چند سال قبل با محرومیت دست و پنجه نرم می کرد.

چالدران با دارا بودن 150 کیلومتر مرز مشترک با کشور ترکیه و ظرفیت های بی بدیل در زمینه های گردشگری، اقتصادی و تاریخی همچنان در رده آخر جدول شاخصه های توسعه در آذربایجان غربی واقع شده است و در زمان حاضر و بر اساس ادعای برخی از مسوولان با وجود خدمات گسترده دولت تدبیر و امید، از محروم ترین شهرهای کشور به شمار می رود.

چالدران دارای چندین هزار هکتار مرتع و زمین های کشاورزی حاصلخیز است اما به علت نبود آب کافی و امکانات زیرساختی، سرمایه گذاران تا به امروز برای سرمایه گذاری در این شهرستان رغبتی نداشته اند.

با روی کار آمدن دولت تدبیر و امید، برنامه ریزی های زیادی با همراهی بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی برای بهبود شرایط چالدران اجرا شده که نخستین ثمرات آن مشخص شده ولی ثمره اصلی آن با همراهی مردم، در آینده نه چندان دور جلوه این شهرستان را دگرگون می کند.

چالدران، میزبان طرح الگوی پیشرفت و آبادانی

استاندار آذربایجان غربی در جلسه اخیر راهکارهای حل مسائل چالدران با قدردانی از نگاه ویژه بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی به خاطر هموارسازی جهت توسعه در این استان، گفت: با توجه به انتخاب این شهرستان به عنوان هدف طرح الگوی پیشرفت و آبادانی از سوی بنیاد مستضعفان، بخشی از محرومیت های تاریخی این منطقه با مشارکت بنیاد علوی رفع می شود.

محمدمهدی شهرکمک از برنامه ریزی برای تحرک بخشی به اقدامات زیرساختی از جمله راه، مدرسه سازی و بهداشت و درمان و محرومیت زدایی خبر داد و افزود: با توجه به اهتمام جدی بنیاد علوی در کمک به دولت برای رفع محرومیت از چهره چالدران، انتظار می رود با تحقق این برنامه ها شاهد تغییرات محسوسی در فرایند توسعه این شهرستان باشیم.

وی بیان نمود: چالدران ظرفیت های ویژه ای از جمله گردشگری دارد که می تواند در آبادانی منطقه نقش مهمی ایفا کند.

استاندار آذربایجان غربی به دستگاه های اجرایی دستور داد تا نسبت به پیگیری موافقتنامه های منعقد شده با بنیاد علوی اهتمام جدی داشته باشند.

اختصاص 700 میلیارد ریال از سوی بنیاد علوی برای پیشرفت چالدران

مدیرعامل بنیاد علوی نیز گفت: امسال بیش از700 میلیارد ریال اعتبار برای اجرای طرح پیشرفت و آبادانی چالدران اختصاص داده شده است.

محسن منصوری گفت: این میزان اعتبار برای اجرای طرح های عمرانی در مناطق شهری و روستایی و ایجاد اشتغال برای افراد جویای کار اختصاص داده شده است که به صورت مستقیم، مشارکتی و نیز توافقنامه های ملی برای چالدران هزینه می شود.

وی افزود: از مجموع اعتبارات اختصاص داده شده به چالدران، 350 میلیارد ریال جهت اشتغال زایی و 350 میلیارد ریال دیگر برای اجرای پروژه عمرانی هزینه خواهد شد.

وی تاکید کرد: بنیاد علوی در ساخت واحدهای مسکونی ویژه معلولان تحت پوشش بهزیستی، ساخت کلاس های آموزشی و مراکز جامع سلامت به صورت مشارکتی همکاری های لازم را با ادارات مربوطه انجام می دهد.

وی بیان نمود: برای ساخت هر مرکز جامع سلامت 45 میلیارد ریال، برای ساخت هر واحد مسکونی برای خانوارهای معلول تحت پوشش بهزیستی 900 میلیون ریال و برای هر کلاس درس یک میلیارد 500 میلیون ریال هزینه می کند.

اختصاص 310 میلیارد ریال اعتبار برای عمران چالدران

فرماندار چالدران نیز در گفت و گو با خبرنگار خبرنگاران گفت: امسال برای طرح های عمرانی و آبادانی این شهرستان 310 میلیارد ریال هزینه می شود که می تواند در رفع مسائل عمرانی منطقه بسیار اثرگذار باشد.

حسن محمدزاده گفت: بیشترین رقم اعتبارات پیشنهادی در فصول حمل و نقل جاده ای، نوسازی و تجهیز مدارس، منابع آب و ورزش و جوانان منظور شده است.

وی بیان نمود: در طول سال جاری اعتبارات دیگری از محل بودجه عمومی، تبصره 19 و سایر منابع به این اعتبار مصوب 310 میلیارد ریالی اضافه خواهد شد.

فرماندار چالدران با اعلام اینکه طی سال گذشته در مرحله اول 276 میلیارد ریال برای اجرای پروژه های عمرانی مصوب شده بود، گفت: امسال این رقم 34 میلیارد ریال اضافه شده است.

محمدزاده به شرایط اعتبارات اختصاص داده شده در سال گذشته برای اجرای پروژه های عمرانی چالدران اشاره کرد و افزود: پارسال این شهرستان با لحاظ شاخص جمعیتی نسبت به اعتبارات مصوب سال 1397مقام اول استانی را به خود اختصاص داده بودیم.

وی با قدردانی از همراهی بنیاد علوی در اجرای برخی از پروژه های عمرانی در چالدران، بر استفاده از ظرفیت این نهاد در جهت ارتقای شاخص های بهره مندی روستاییان تاکید کرد و افزود: امسال این نهاد با 30 میلیارد ریال اعتبار در اجرای پروژه های راه سازی همراهی و مشارکت می کند.

فرماندار چالدران همچنین از برنامه ریزی برای توسعه ورزشی منطقه خبر داد و گفت: 10 پروژه عمرانی ورزشی در این شهرستان در حال انجامست که با اتمام این طرح ها سرانه ورزشی این شهرستان به 80 سانتی متر خواهد رسید.

محمدزاده گفت: مجموع مساحت این سالن ها، 10 هزار و 700 مترمربع و اعتبار اختصاص یافته برای آنها 117 میلیارد ریال است.

وی ادامه داد: امسال نیز در جهت رفع مشکل کمبود فضای ورزشی در بخش دشتک چالدران اعتبار ویژه ای لحاظ شده است.

وی افزود: با احداث و اتمام این طرح ها، سرانه ورزشی از 62 سانتی متر فعلی به 80 سانتی متر افزایش خواهد داشت.

اجرای طرح های گردشگری چالدران با 40 میلیارد ریال اعتبار

مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی هم در گفت وگو با خبرنگار خبرنگاران در خصوص اجرای طرح های توسعه حوزه متبوع خود در چالدران گفت: با اعتبار بیش از 40 میلیارد ریال، عملیات ایجاد زیرساخت گردشگری در این شهرستان وارد مرحله اجرایی شده است.

جلیل جباری گفت: این پروژه ها با هدف ارائه خدمات بهتر به گردشگران و استفاده بهینه از جاذبه های طبیعی منطقه در مجموعه جهانی قره کلیسا و جاذبه طبیعی آبگرم معدنی چالدران اجرا می شود.

وی افزود: 10 میلیارد ریال برای ایجاد زیرساخت گردشگری در قره کلیسا تامین اعتبار شده که پیمانکار مشغول فعالیت است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی آذربایجان غربی افزود: راههای دسترسی، اجرای سنگ فرش، سرویس های عمومی و فضاهای سبز در مجموعه جهانی قره کلیسا برای گردشگران و بازدید کنندگان ازجمله این زیر ساخت است.

وی گفت: این سرمایه گذار کارهای اجرایی را با 30 میلیارد ریال اعتبار شروع کرده که بعد از تکمیل و بهره برداری به عنوان یکی از مراکز و جاذبه های گردشگری مسافران قرار گیرد.

وی بیان نمود: پروژه مجموعه جهانی قره کلیسا در طول یک ماه و پروژه فاز اول مجتمع رفاهی و تفریحی آبگرم در طول امسال به اتمام خواهد رسید.

افزایش ضریب نفوذ گاز روستایی در چالدران به 69 درصد

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی هم گفت: ضریب نفوذ گاز روستایی در چالدران با اتمام پروژه های در دست اجرا به 69 درصد می رسد.

علیرضا شیخی گفت: تا سه سال قبل، تنها چهار روستای این شهرستان از نعمت گاز طبیعی برخودار بود که در این مدت، این تعداد به 38 روستا افزایش یافته که 39 درصد جمعیت روستایی شهرستان را شامل می شود.

وی با بیان اینکه در حال حاضر گازرسانی به 28 روستای چالدران نیز پیمان سپاری شده و عملیات اجرایی آن در حال انجام است، افزود: این روستاها در 2 محور شادلو و بابالو در حال انجامست که شامل 30 درصد جمعیت روستایی شهرستان می شود.

مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی بیان نمود: با اتمام این طرح ها در روستاهای این 2 محور، ضریب نفوذ گاز روستایی چالدران به 69 درصد می رسد.

وی ادامه داد: علمک گذاری سه روستا و حفره های خالی شهر نیز در حال پیمان سپاری است.

وی با اعلام اینکه 25 روستای چالدران در حال گازرسانی است، افزود: از این تعداد، 13 روستا شامل محور شادلو و 12 روستا نیز شامل روستاهای محور بابالو است.

به گفته مدیرعامل شرکت گاز آذربایجان غربی، گازرسانی به پنج روستای چالدران نیز مراحل پایانی خود را طی می کند و به زودی آماده بهره برداری می شود.

شیخی، با بیان اینکه مقرر شده گازرسانی به روستاهای پرجمعیت چالدران در دستور کار قرار گیرد، افزود: جهت تسریع در فرایند گازرسانی به محور شادلو، پیمانکار این محور را مکلف خواهیم کرد تا پنج اکیپ را برای اجرای این پروژه در نظر بگیرد.

تخصیص 3.8 میلیارد ریال برای عمران مناطق عشایری چالدران

رییس اداره امور عشایر چالدران نیز گفت: امسال برای اجرای 11 طرح عمرانی بخش عشایری در این شهرستان، سه میلیارد و 800 میلیون ریال اعتبار تخصیص یافته است.

صمد آرامش گفت: این طرح ها شامل انتقال آب آشامیدنی، بازسازی و بهسازی چشمه و ساماندهی ایل راه هاست.

وی با بیان اینکه سال گذشته 500 میلیون ریال برای طرح های عمرانی عشایر تخصیص یافته بود، افزود: امسال این مبلغ به سه میلیارد و 800 میلیون ریال افزایش یافته است.

رییس اداره امور عشایر چالدران ادامه داد: این شهرستان نظیر سال های گذشته میزبان عشایر کوچ رو از شهرستان های ماکو، پلدشت، شوط، خوی، سلماس و چایپاره خواهد بود.

وی همچنین با اشاره به اینکه این شهرستان دارای 220 منطقه ییلاقی است، افزود: جمعیت عشایری کوچ رو به این شهرستان 607 خانوار با بیش از 30 هزار نفر و 250 هزار راس دام خواهد بود.

وی افزود: این عشایر همه ساله کوچ خود را از اول تیرماه شروع و به مدت 75 روز ادامه می دهند و ضمن بهره مندی از طبیعت زیبا و سرسبز و هوای سالم و پاک منطقه در طول این مدت اقدام به تولید انواع فرآورده های دامی و لبنی از جمله پنیر، گوشت، روغن، شیر و پشم می کنند.

وی گفت: شهرستان چالدران بیش از 150 هزار هکتار مراتع سر سبز دارد که بیش از 70 هزار هکتار آن به عشایر کوچ رو شهرستان های شمال استان اختصاص داده شده است.

همه این اقدامات در راستای توسعه شهرستان 50 هزار نفری چالدران است که امید می رود با تلاش دولت تدبیر و امید، فرایند رشد آن سریع تر شود.

چالدران یکی از محروم ترین شهرستان های آذربایجان غربی است که برای بهبود شرایط این شهرستان و ارتقای شاخص های آن، دولت، وزارت کشور، بنیاد مستضعفان و بنیاد علوی همکاری می کنند.

این شهرستان حدود 120 روستا دارد که در 2 بخش مرکزی و دشتک نزدیک به 20 هزار نفر را در خود جای داده اند.

منبع: ایرنا
انتشار: 18 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1063

به "خبرنگاران توسعه همه جانبه، کلیدواژه دولت برای مناطق محروم" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران توسعه همه جانبه، کلیدواژه دولت برای مناطق محروم"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید