روحانی: واکسیناسیون کرونا از بهمن ماه در کشور شروع می گردد

به گزارش سبزا، حسن روحانی در جلسه ستاد ملی مقابله با کرونا با یادآوری اینکه امروز نزدیک به یک سال از شروع پاندمی کرونا می گذرد، اظهار کرد: از همه آنانی که دست اندرکار این اقدام عظیم برای مقابله با کرونا بودند تشکر می کنم. البته این فرایند کاهشی معنایش این نیست که شرایط مطلوب است. الان هم مرگ 70 تا 80 نفر باز هم زیاد است. یک وقتی ممکن است این رقم به چهار یا پنج نفر برسد و ما بگوییم این فرایند مطلوب شده، اما الان چنین نیست.

روحانی: واکسیناسیون کرونا از بهمن ماه در کشور شروع می گردد

به گزارش ایسنا، رییس جمهور اضافه نمود: ما نباید به خاطر کاهشی شدن فرایند ابتلا پروتکل های بهداشتی را کمتر رعایت کنیم و رفت وآمد خانوادگی و دروهمی ها را افزایش دهیم.

روحانی تاکید نمود: اگر رعایت نکنیم این ویروس جهش یافته ممکن است ما را هم مبتلا کند و نگرانی جدید ما این است که در برخی استان ها افرادی در سن پایین هم مبتلا به کرونا شده اند. در حالی که قبلاً بیماری بیشتر به افراد مسن مرتبط بود.

رییس جمهور گفت: ما باید حداقل تا شش ماه آینده هم همین رعایت پروتکل های بهداشتی را ادامه دهیم تا واکسن برسد و فرایند واکسیناسیون انجام گردد. اگر ما رعایت نکنیم و وارد موج چهارم شویم یعنی باید بسیاری از کسب وکار ها تعطیل شوند.

وی با بیان اینکه شرایط ما نسبت به گذشته بهتر است، اما فرایند کاهشی باید ادامه پیدا کند، تأکید کرد: امروز در گزارشی که دکتر رییسی از استان ها می دادند در بسیاری از استان ها فرایند کاهشی بود، ولی در برخی استان ها فرایند کاهشی آن متوقف شده بود و در برخی جا ها شروع به افزایش تعداد بیمار شده بود که این می تواند برای ما نگران نماینده باشد.

روحانی با اشاره به اینکه نباید به خاطر کاهشی شدن راستا اهمال، عادی نگری، عادی سازی در رفتار های خانوادگی و اجتماعی مدنظر قرار بگیرد که می تواند خطرناک باشد، گفت: همچنان این نگرانی وجود دارد که این ویروس جدید جهش یافته به نام ویروس انگلیسی یا آنکه اخیرا در آفریقای جنوبی مشاهده شده که بسیار نگران نماینده است، مواردی از ابتلا را در کشور داشته باشد. این ویروس ابتدا در چین و ووهان بود و به کشور های دیگر رسید بنابراین از آفریقا یا اروپا رسیدن آن مشکل تر از چین نیست، بنابراین اگر مراقبت و مواظبت نکنیم این ویروس جهش یافته ما را نیز مبتلا می نماید.

رییس جمهور با بیان اینکه آمار نگران نماینده ای از ابتلای جوانان و نوجوانان در برخی استان ها می تواند در آینده برای ما مشکل آفرین باشد، گفت: بنابراین باید با همه توان کوشش کنیم تا وارد موج جدید نشویم؛ چرا اگر وارد موج جدید شویم مهار کردن آن برای ما سخت می گردد.

وی اضافه نمود: تشدید نظارت ها راه جلوگیری از بروز موج جدید ابتلا است و باید از لحاظ فرهنگی به مردم تاکید گردد و تبلیغات ادامه پیدا کند. تنها بیان مطلب در صدا و سیما، روزنامه ها و در سایر رسانه ها کافی نیست باید در بخش نظارتی، نظارت را هم تشدید کنیم.

روحانی ادامه داد: اعمال تشدید نظارت ها با نرم افزار های دیجیتالی بسیار خوب است و به وسیله اپلیکیشن ها راحت تر می توان نظارت را اعمال کرد. به وسیله این اپلیکیشن ها بود که جلوی برخی مسافرت ها گرفته شد.

رییس جمهور گفت: اگر قرارگاه بتواند کاری کند که سفر های بین شهری را با این اپلیکیشن مرتبط کنیم و مانع از سفر با خودروی شخصی افراد با تست مثبت و مبتلا گردد، خیلی خوب است که در قرارگاه گفتند این کار پیچیدگی هایی دارد و به قرارگاه گفتم این موضوع را دنبال نمایند تا یک فرد مبتلا با ماشین شخصی به شهر و روستای دیگر نرود و مردم آن شهر و روستا را مبتلا نکند.

وی با اشاره به فرایند شیوع ویروس موتاسیون یافته کرونا در دنیا، یادآور شد: در گزارش امروز احساس کردیم ویروس کرونا نه تنها در سطح دنیا تضعیف نشده بلکه بیماری زایی و سرایت آن بیشتر شده است؛ حتی دکتر نمکی امروز در گزارش گفت این ویروس موتاسیون یافته خطرناک تر و مرگ و میر آن بیشتر است. با وجود این، شاید با شرایط خطرناک تری در آینده روبرو شویم و درصورت کوچکترین غفلت و اهمال، تعداد افراد بیمار سرپایی، بستری و به تبع آن مرگ و میر افزایش می یابد و دچار مشکل می شویم.

روحانی با تاکید بر لزوم جلوگیری از وارد نشدن ویروس جدید به کشور، توضیح داد: برای وارد نشدن ویروس جدید از وزارت راه و سایر مسئولان می خواهم در فرودگاه ها و همه مبادی ورودی از بندر ها تا ریل مراقبت کنیم و از افراد جدیدی که از خارج کشور مخصوصا اروپا و اخیرا از آفریقا وارد می شوند، تست بگیریم.

رییس جمهور اضافه نمود: همچنان باید با قاطعیت جلوی تجمع و تردد های غیرضرور را بگیریم و هیچ چیز نباید ما را از این حرکت باز دارد؛ رعایت پروتکل های بهداشتی وظیفه ملی، قانونی و شرعی همه ما است.

روحانی همچنین با اشاره به شرایط واکسیناسیون در کشور، تاکید نمود: در زمینه واکسن داخلی و خارجی حرکت های خوبی اجرا شده است. در زمینه واکسن داخلی می توانیم بگوییم سال آینده سه واکسن را پیش رو داریم و تا آخر بهار بخشی از آن ها به دست ما می رسد.

وی اضافه نمود: این سه واکسن برکت، رازی و پاستور هستند که سال آینده به بهره برداری می رسد و البته امیدواریم برخی از این ها در فصل بهار و برخی در فصل تابستان به دست ما برسد.

رییس جمهور با اشاره به تحویل واکسن های کواکس به کشور نیز اظهار کرد: تا آخر سال جاری هم غیر از کواکس، برای دریافت واکسن از جا های دیگر کوشش می کنیم.

روحانی در سرانجام تاکید نمود: در ماه بهمن واکسیناسیون در کشور شروع می گردد و این کار بسیار اهمیت دارد. در عین حال واکسن خارجی تا وقتی واکسن داخلی برسد یک ضرورت است.

منبع: فرارو
انتشار: 16 اسفند 1399 بروزرسانی: 16 اسفند 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1418

به "روحانی: واکسیناسیون کرونا از بهمن ماه در کشور شروع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روحانی: واکسیناسیون کرونا از بهمن ماه در کشور شروع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید