سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های رفع آن

به گزارش سبزا، با شروع فصل سرما، استفاده از وسایل گرمایشی بیشتر و بیشتر می شود. بسیاری از وسایل گرمایشی، مدت ها در فصل گرم بدون استفاده بوده اند و ممکن است زمانی که شروع آن ها را از سر می گیرید با مشکلاتی روبه رو شوند. شوفاژها یکی از وسایل گرمایشی هستند که ممکن است مانند هر وسیله دیگری با مشکل روبرو شوند.

سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های رفع آن

در این مقاله و در ادامه، نکاتی را درباره مسائل شوفاژها بیان خواهیم کرد. یکی از این مسائل که سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ است، مشکل مدنظر ما در این مجال به شمار می رود. اگر در پی اطلاعاتی در رابطه با تعمیر شوفاژ در تهران هستید، این مطلب را از دست ندهید.

مسئله ای به نام سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

نشتی و سوراخ در رادیاتورها مسئله ای آزاردهنده و دردسرساز است که سبب می شود تا سیستم گرمایشی کارایی خود را از دست بدهد. این مشکل که اتفاقی بسیار رایج و تکراری برای شوفاژها محسوب می شود، سبب آب دادن شوفاژ و رادیاتور آن می شود. از همین رو ممکن است دردسرهایی چون خیس شدن محیط را به وجود آورد.

علاوه بر این در صورتی که سیستم گرمایشی و شوفاژ به درستی تعمیر نشده و جلوی نشتی آن به طور کامل گرفته نشود، ممکن است آسیب بسیار زیادی را به سیستم رادیاتور بزند. این موضوع می تواند سبب شود تا هزینه تعمیر رادیاتور شوفاژ چندبرابر شود.

به همین دلیل لازم است تا پیش از آن که به سراغ راه حل هایی برای برطرف مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ برویم، از دلایل به وجود آمدن این مشکل آگاه شویم. به این ترتیب می توان شرایطی را فراهم کرد تا کمتر با این آسیب و مشکل روبه رو شویم.

دلایل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

دلایل بسیاری می توانند سبب شوند تا رادیاتور شوفاژ سوراخ شود و نشتی پیدا کند. دلایلی که هریک در شرایطی ممکن است محتمل تر باشند و شرایط حادتری را برای محصول به وجود آورند. در ادامه به برخی از این موارد اشاره خواهیم کرد.

 1. در صورتی که سیستم گرمایشی به صورت منظم چکاپ نشود و رسیدگی لازم و نگهداری درستی از آن صورت نگیرد، ممکن است دچار سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ شوید.
 2. با گذشت زمان و زنگ زدن فلزهای استفاده شده در لوله های رادیاتور، ممکن است نشتی و سوراخ شدن در رادیاتور به وجود آید. در این حالت فلزهای زنگ زده ممکن است در رادیاتور ته نشین شوند و سبب درست شدن لجن در لوله ها شوند.
 3. رسوب زدایی و اسیدشویی غیراصولی در رادیاتور نیز می تواند سبب شود تا لوله های رادیاتور دچار مشکل شوند و ممکن است سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ را در پی داشته باشد.
 4. ضربه های شدید و محکم نیز می تواند سبب شود تا رادیاتور دچار مسائلی شود و سبب سوراخ شدن و آسیب رسیدن به رادیاتور شوفاژ شود.
 5. یکی دیگر از دلایلی که ممکن است سبب آسیب رسیدن به رادیاتور شوفاژ شود، عدم استفاده از جنس مرغوب در تهیه آن است.

انواع سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

برای آن که بتوان برای تعمیر سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ اقدامی را انجام داد، لازم است تا نوع سوراخ رادیاتور معین شود. این موضوع سبب می شود تا راه حل بهتر و دقیق تری برای برطرف مشکل پیدا شود و بتوان عیب رادیاتور شوفاژ را با روش بهتری برطرف کرد. در ادامه انواعی از سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ را مورد بحث و بررسی قرار داده ایم.

نشتی سوراخ سوزنی:

نشتی سوراخ سوزنی معمولا به راحتی و سادگی قابل تشخیص است. در این نوع از سوراخ شدن رادیاتور، معمولا یک نقطه در زیر شوفاژ قرار گرفته است که نشتی از آن صورت می گیرد. این موضوع سبب می شود تا آب در محیط راه بیفتد و به این وسیله افراد متوجه این نشتی بشوند.

نشتی لوله های مسی:

در لوله های مسی ممکن است پیدا کردن نشتی و سوراخ رادیاتور شوفاژ کمی سخت تر و پیچیده تر باشد. این موضوع ممکن است در زیر یک طبقه یا در بین دیوارهای خانه رخ دهد. این نوع نشتی را معمولا با بالارفتن یکباره قبض آب می توان متوجه شد.

علائم سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

علائم بسیاری می تواند نشان دهنده نشتی و سوراخ شدن رادیاتور شوفاژها باشد. این علائم در برخی موارد علائم ظاهری و اولیه هستند که کاملا با موضوع در ارتباط هستند و مطمئنا خبر از سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ می دهند. در برخی موارد دیگر نیز ممکن است علائم، علائمی مشترک و ثانویه باشند که احتمال دارد از به وجود آمدن مسئله ای در رادیاتورها رخ دهد. از همین رو لازم است تا این علائم شناسایی شوند تا بتوان به بهترین شکل ممکن با آن روبه رو شد. برخی از این علائم را در ادامه می توانید مشاهده کنید:

 • سرد بودن رادیاتور و گرم نکردن محیط
 • هواگرفتن شوفاژ
 • صدای سوت و زوزه مداوم از شوفاژ
 • افت فشار پکیج دیواری
 • افزایش یکباره و بی دلیل قبض آب
 • وجود رطوبت در لوله های در معرض دید
 • افزایش آب روی دیوار و سقف
 • تغییر رنگ در لوله های مسی
 • شنیدن صدای چکه
 • وجود نقاط سرد و کم دما در شوفاژ

برطرف مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ

در صورتی که متوجه شدید که لوله های رادیاتور شما نشتی دارد و دچار سوراخ شده است، لازم است تا مشکل را به طور دقیق تری بررسی نمایید تا میزان مشکل معین شود. برای اینکه بتوانید راه حل مناسب و دقیقی را استفاده کنید و آسیب وارده را به درستی برطرف نمایید، این مرحله اهمیت دارد. البته گفتنی است که استفاده از برخی راه حل ها می تواند برای تمامی مسائل موثر باشد. به طور مثال یکی از ساده ترین راه حل ها برای برطرف این مشکل، استفاده از محلول نشتی گیر است. در استفاده از این محصول می توانید آن را درون سیستم گرمایش مرکزی بریزید تا با استفاده از آن نشتی متوقف شود.

راه حل دیگری که با استفاده از آن می توانید مشکل نشتی را برطرف نمایید، استفاده از باند اپوکسی جوش سرد است. برای این کار لازم است تا رادیاتور را تخلیه نمایید و سطح اطراف سوراخ ها را تمیز کنید. پس از آن با استفاده از اپوکسی و طبق دستورالعمل آن ها این سطوح را بپوشانید و سپس زمان دهید تا به طور کامل خشک شوند.

در صورتی که مشکل سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ بزرگتر باشد، استفاده از دو راه حل ذکر شده تنها موقتی هستند و مشکل دوباره ریشه می کند. از همین رو در این شرایط لازم است تا لوله ها را تعویض کنید و لوله های حدید و سالم را جایگزین لوله های قبلی کنید. برای این کار هم به تعمیرات شوفاژ نیاز دارید. به این ترتیب از پرداختن قبوض سنگین آب نیز معاف می شوید و بااطمینان بیشتری از سیستم گرمایشی خود استفاده می کنید.

برای برطرف مسائل شوفاژ خود به کجا مراجعه کنیم؟

سیستم گرمایشی یکی از مهم ترین همراهان فصل سرما در هر منزلی است. شوفاژها که یکی از اصلی ترین و پرکاربردترین سیستم های گرمایشی محسوب می شوند، ممکن است در شرایط مختلفی با مشکل روبه رو شوند. در این شرایط لازم است تا شوفاژ به طور کامل و معینی بررسی شود و مشکل آن برطرف شود.

در این مقاله به طور کامل و جامعی به موضوع سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ پرداختیم و از این مشکل، دلایل به وجود آمدن آن، انواع و علائم آن نکاتی را بیان کردیم. در نهایت نیز به راه حل هایی برای برطرف این مشکل پرداختیم و نکاتی را در این باره بیان کردیم.

چنانچه به مسائل خرابی تاسیسات از جمله سوراخ شدن شوفاژ خود روبرو هستید، می توانید برای تعمیر شوفاژ در تهران به مجموعه تهویه گستر راگا مراجعه کنید و از خدمات با کیفیت یک شرکت نگهداری سیستم های گرمایش و تهویه مطبوع (HVAC) بهره مند شوید.

منبع: اتاق
انتشار: 28 آذر 1400 بروزرسانی: 28 آذر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1839

به "سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های رفع آن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سوراخ شدن رادیاتور شوفاژ و روش های رفع آن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید