عملیات عظیم ارتش یمن در جیزان، حمله توپخانه ای عربستان به صعده، حمله پهپادی به پایگاه ملک خالد

به گزارش سبزا، خبرگزاری خبرنگاران- نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن عملیات تهاجمی گسترده ای علیه ده ها پایگاه مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی اطراف کوه های الدود و جحفان در بخش جیزان انجام دادند.

عملیات عظیم ارتش یمن در جیزان، حمله توپخانه ای عربستان به صعده، حمله پهپادی به پایگاه ملک خالد

به گزارش سرویس بین الملل خبرگزاری خبرنگاران به نقل از شبکه العالم، نیروهای ارتش و کمیته های مردمی یمن عملیات تهاجمی گسترده ای علیه ده ها پایگاه مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی در بخش جیزان را انجام دادند و پیروز شدند طی آن با پاکسازی بیش از 30 پایگاه، کنترل کامل آنها را در دست گرفته و نیروهای دشمن، از جمله نیروهای سودانی و مزدوران ائتلاف را که در پایگاه ها مستقر بوده، بیرون راندند و تلفات گسترده جانی و اقتصادی به صف دشمن وارد کردند.

تصاویری که لنزهای دوربین مرکز اطلاع رسانی جنگی یمن ثبت نموده اند، نشان می دهد که شمار زیادی از مزدوران سودانی و مزدوران ائتلاف متجاوز، که در میان آنها فرماندهان ارشد نیز دیده می شوند، کشته می شوند و ده ها مزدور دیگر نیز به دست ارتش و کمیته های مردمی به اسارت گرفته می شوند.

طبق این گزارش، یگان های ارتش و کمیته های مردمی به سمت ده ها پایگاه و بلندی در اطراف جیزان پیشروی نموده اند در حالی که هواپیماهای جنگی ائتلاف به رغم پرواز گسترده در این مناطق، نتوانسته اند مانع پیشروی نیروهای یمنی شوند.

همزمان با پیشروی نیروهای یمنی، نیروهای دشمن به صورت گروهی در حال فرار بوده اند که ائتلاف برای جلوگیری از این عقب نشینی، مواضع و پایگاه های مزدوران فراری را هدف حملات هوایی جنگنده هایش قرار داد.

طبق این گزارش که به صورت تصویری مستند شده است، نیروهای یمنی تعدادی خودروی زرهی و تجهیزات جنگی از جمله مقادیر زیادی سلاح و مهمات دشمن را در پایگاه های هدف به غنیمت گرفته اند.

راستاهای عملیات

این راستا شامل ده ها پایگاه از جمله تپه الدفاع(الردحه)، پایگاه های اطراف آن از چند محور، پایگاه الصیاد و پایگاه های اطراف آن در شرق کوه الدود، تپه الصافیه، پایگاه التحلیه، پایگاه الشبکه و پایگاه های اطراف آن، تپه القمامه و ارتفاعات اطراف آن، مناطق اطراف منطقه الملاحیط، تپه امین 1 است.

واکنش مقام یمنی به ادعاهای ائتلاف سعودی درباره عملیات جیزان

عضو شورای عالی سیاسی یمن به ادعاهای ائتلاف سعودی درباره عملیات نظامی گسترده در جیزان در جنوب غربی عربستان واکنش نشان داد.

محمد علی الحوثی عضو شورای عالی سیاسی دولت نجات ملی یمن ضمن واکنش به ادعاهای ائتلاف سعودی درباره عملیات نظامی در جیزان، برای تبادل اجساد کشته های این ائتلاف در عملیات مذکور اعلام آمادگی کرد.

ائتلاف متجاوز سعودی، دولت نجات ملی یمن را به دروغ پردازی درباره اجرای عملیات نظامی در محور جیزان در جنوب غربی عربستان و انتشار اخباری درباره پیروزی های ساختگی در رسانه ها متهم نموده بود.

الحوثی در حساب توئیتری خود در واکنش به این اتهامات نوشت: اگر مشاهده عملیات جیزان به حدی برای شما رعب و وحشت ایجاد نموده که به انکار واقعیت روی آورده اید، پس عملیات و صحنه های آینده را که به مراتب شدیدتر از این خواهد بود، چگونه خواهید دید؟.

وی به کسانی که درباره این عملیات نظامی تردید دارند، گفت که آماده تبادل اجساد کشته ها به وسیله کمیته صلیب سرخ جهانی هستند.

شنبه گذشته دولت نجات ملی یمن اعلام کرد که نیروهای ارتش و کمیته های مردمی پیروز شدند 150 کیلومترمربع و 40 مقر در محور جیزان را در یک عملیات گسترده نظامی تحت تسلط خود درآورند.

این عملیات در محور الخوبه- وادی جاره انجام شد و طی آن بیش از 200 نفر از نظامیان سعودی و سودانی که در قالب ائتلاف عربی در آنجا حضور دارند، به اسارت درآمدند.

حمله توپخانه ای عربستان به صعده

در حمله توپخانه ای ارتش سعودی به منطقه الرقو در شهرستان مرزی منبه در استان صعده یک شهفرایند یمنی شهید و یک نفر دیگر زخمی شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الراستاه، در حمله توپخانه ای ارتش سعودی به منطقه الرقو در شهرستان مرزی منبه در استان صعده یک شهفرایند یمنی شهید و یک نفر دیگر زخمی شد.

ائتلاف متجاوز سعودی آمریکایی همچنین منطقه مرزی شدا در استان صعده را هدف حملات هوایی قرار داد که از خسارت و تلفات احتاقتصادی خبری اعلام نشده است.

حمله پهپادی به پایگاه ملک خالد سعودی

سخنگوی نیروهای مسلح یمن از حمله پهپادی صبح امروز (دوشنبه) به پایگاه هوایی ملک خالد عربستان سعودی در خمیش مشیط اطلاع داد.

سرتیپ یحیی سریع سخنگوی نیروهای مسلح یمن گفت: پایگاه هوایی ملک خالد با جنگنده قاصف K2 هدف نهاده شد.

سریع با انتشار توییتی اعلام کرد: نیروی هوایی ارتش یمن صبح امروز (دوشنبه) با یاری خداوند در عملیات تهاجمی با جنگنده قاصف k2 ، پایگاه هوایی ملک خالد در خمیس مشیط را هدف قرار داد و این پایگاه به طور دقیق مورد اصابت نهاده شد.

سریع تاکید نمود که این حمله در راستای پاسخ به تشدید تجاوزگری عربستان سعودی و محاصره فراگیر یمن اجرا شده است.

دولت نجات ملی: صبر ملت یمن در مقابل اشغالگران زیاد دوام نمی آورد

دولت نجات ملی یمن با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ساخت و ساز های اشغالگران در استان المهره ناقض قوانین بین المللی و اقدامی تحریک آمیز علیه مردم آزاده یمن است.

به گزارش شبکه تلویزیونی الراستاه، دولت نجات ملی یمن با صدور بیانیه ای اعلام کرد: ساخت و ساز های اشغالگران در استان المهره و دو جزیره سقطری و میون ناقض قوانین بین المللی و اقدامی تحریک آمیز علیه مردم آزاده یمن است. اقدامات مجرمانه اشغالگران سعودی، اماراتی آمریکایی در جزایر یمنی، امنیت ملی یمن و منطقه را مستقیما هدف قرار می دهد. صبر ملت یمن در مقابل این تخلفات نفرت انگیز در جزایر یمنی زیاد دوام نمی آورد و آن ها انتها به گزینه مناسب متوسل خواهند شد. هر شرکتی با مزدوران ائتلاف متجاوز سعودی قرار داد امضا کند، تمام تدابیر قانونی علیه آن اتخاذ خواهد شد.

تشدید نگرانی ها از اقدامات اشغالگرانه امارات در یمن

عربستان و امارات از ابتدای تجاوز نظامی به یمن، با هدف اشغال جزایر راهبردی این کشور، رقابتی را شروع کردند که فرایند این رقابت به مرور زمان شدیدتر شد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الجزیره، عربستان و امارات از ابتدای تجاوز نظامی به یمن، با هدف اشغال جزایر راهبردی این کشور، رقابتی را شروع کردند که فرایند این رقابت به مرور زمان شدیدتر شد.

در ادامه این جدل ها، احمد عبید بن دغر رئیس مجلس شورای (دولت مستعفی و فراری) یمن از نخست وزیر این دولت مستعفی خواست درباره وضع دو جزیره میون و سقطری تحقیق کند.

وی اعتراف کرد: اخبار منتشر شده درخصوص نقض حاکمیت توسط امارات در این دو جزیره باعث ایجاد نگرانی ما شده است.

ملاقات فرستاده سازمان ملل با دبیرکل جنبش انصار الله

مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن با سید عبدالملک بدرالدین دبیر کل جنبش انصار الله ملاقات و تبادل نظر کرد.

به گزارش شبکه تلویزیونی الراستاه، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله یمن اعلام کرد مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل در امور یمن امروز یکشنبه با سید عبدالملک بدرالدین دبیر کل جنبش انصار الله ملاقات کرد.

به گفته عبدالسلام، عبدالملک بدرالدین در این ملاقات به ضعف نقش سازمان ملل در قبال محاصره ظالمانه ائتلاف متجاوز سعودی علیه یمن که بخش های غذایی، دارویی و مشتقات نفتی را شامل می گردد اشاره و به گریفیتس تأکید کرد محاصره علیه یمن به منزله مجازات جمعی است که با قوانین بین المللی، موازین انسانی و همه قوانین و شرایع منافات دارد.

دبیر کل جنبش انصارالله همچنین تأکید کرد ملت یمن حق دارد به مشتقات نفتی، تجهیزات پزشکی و مواد غذایی در هر شرایطی دسترسی داشته باشد.

محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش انصار الله یمن گفت: سید عبدالملک بدرالدین در ملاقات مارتین گریفیتس فرستاده ویژه سازمان ملل با او، از نحوه رفتار سازمان ملل با پفراینده انسانی در یمن و چشم پوشی از باج خواهی ائتلاف متجاوز سعودی و معامله با رزق و روزی و داروی مردم یمن انتقاد کرد.

سید عبدالملک در این ملاقات کوشش برای ربط دادن بین وظیفه انسانی و بشردوستانه به عنوان یک حق مشروع و مستقل با پفراینده های سیاسی و نظامی را مصادره آشکار حق ملت یمن برای به دست آوردن ابتدایی ترین حقوقش توصیف کرد و آن را معادله ای غیر قابل قبول خواند و به سازمان ملل هشدار داد باید به جای سازش با ائتلاف متجاوز، در قبال این پفراینده موضع صریحی اتخاذ کند.

دبیر کل انصار الله به گریفیتس اطمینان داد دروازه واقعی ورود به همه پفراینده ها از راستا حل و فصل احتیاج های مرتبط با پفراینده انسانی می گذرد و ائتلاف متجاوز اگر تصور می نماید یا انتظار دارد محاصره ملت یمن موضعش را تقویت می نماید، در توهم است.

سید عبدالملک اضافه کرد هر اندازه محاصره ائتلاف متجاوز سعودی علیه ملت یمن تشدید گردد، به همان اندازه ملت یمن اطمینان پیدا می نمایند که متجاوزان خواهان صلح نیستند و برای آن کوشش نمی نمایند.

منبع: خبرگزاری آریا
انتشار: 29 خرداد 1400 بروزرسانی: 29 خرداد 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1604

به "عملیات عظیم ارتش یمن در جیزان، حمله توپخانه ای عربستان به صعده، حمله پهپادی به پایگاه ملک خالد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عملیات عظیم ارتش یمن در جیزان، حمله توپخانه ای عربستان به صعده، حمله پهپادی به پایگاه ملک خالد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید