عکس ، این هیولا در کمین زمین است

به گزارش سبزا، ایسنا نوشت: یافته های ستاره شناسان از احتمال کشف یک سیاه چاله نو خبر می دهند که ممکن است نزدیکترین سیاه چاله کشف شده به زمین باشد.

عکس ، این هیولا در کمین زمین است

ستاره شناسان ممکن است یک سیاه چاله بزرگ را کشف نموده باشند که یکی از نزدیکترین سیاه چاله های شناخته شده به زمین است. به گفته این گروه پژوهشی، این سیاه چاله هیولا با جرمی معادل 12 خورشید، بی سر و صدا در کمین است.

برای سیاه چاله ها که به قدری تاریک هستند که خود نور نمی تواند از آنها فرار کند، جای تعجب نیست که در میان تاریکی فضا بسیار حیله گر باشند. آنها اغلب خود را با پرتاب شعله های نور هنگام خوردن غبار و گاز، بلعیدن ستاره ها یا برخورد با یکدیگر نشان می دهند اما به سختی می توان تخمین زد که چه تعداد دیگری از آنها در اعماق فضا کمین نموده اند.

ستاره شناسان برای آنالیز این موضوع، داده های مربوط به تقریبا 200 هزار منظومه ستاره ای دوتایی را که به وسیله ماموریت گایا (Gaia mission) شناسایی شده بودند، آنالیز کردند. در این میان، آنها در پی نشانه هایی از ستاره هایی بودند که به دور این اجرام بزرگ و دیده نشده می چرخند.

دکتر سوکانیا چاکرابارتی (Sukanya Chakrabarti)، پژوهشگر ارشد این پروژه گفت: ما در پی اجرامی گشتیم که گزارش شده بود دارای جرم بالایی هستند اما روشنایی آنها را می توان به یک ستاره مرئی نسبت داد.

امیدوارنماینده ترین گزینه ها، با میزان گیری طیف نور ستارگان و با استفاده از طیف گسترده ای از تلسکوپ ها مانند تلسکوپ کک (Keck Observatory) در هاوایی و تلسکوپ بزرگ ماژلان (GMT) در شیلی پیگیری شدند. اگر سیاه چاله ای وجود داشته باشد، می توان آن را تشخیص داد زیرا تأثیر گرانشی بزرگ آن، بر طیف نور ستاره در مدار آن تأثیر می گذارد.

با استفاده از این روش، یک گزینه به طور ویژه توجه آنها را جلب کرد. یک ستاره قابل مشاهده با جرم مقداری کمتر از خورشید که به دور چیزی بیش از 12 برابر بزرگتر می چرخد و هر 185 روز یک بار، یک مدار را کامل می نماید.

دکتر چاکرابارتی گفت: کشش سیاه چاله روی ستاره خورشیدمانند مرئی را می توان از روی این میزان گیری های طیف سنجی مشخص کرد. با تجزیه و تحلیل شتاب ستاره که شبیه به خورشید خودمان است، می توانیم استنباط کنیم که ستاره همراه سیاه چاله چقدر جرم دارد و دوره چرخش و مدار آن چقدر غیرعادی است. این میزان گیری های طیف سنجی به طور مستقل، راهکار گایا را تأیید کرد و بعلاوه نشان داد این سیستم دوتایی، از ستاره ای مرئی تشکیل شده است که به دور یک جرم بسیار بزرگ می چرخد.

نکته بسیار قابل توجه این است که این سیاه چاله تنها 1550 سال نوری از ما فاصله دارد. ممکن است این فاصله خیلی نزدیک به نظر نرسد اما در مقایسه با بیشتر سیاه چاله ها، این یکی از نزدیک ترین نمونه هایی به شمار می رود که تا به امروز کشف شده است.

هر احتمالی در خصوص انتها سرنوشت این جرم تازه وجود دارد، اما مشاهدات بیشتر به تایید هویت آن یاری می نمایند.

این پژوهش، در Astrophysical Journal به چاپ رسید.

227227

منبع: خبرآنلاین
انتشار: 28 مهر 1401 بروزرسانی: 28 مهر 1401 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2097

به "عکس ، این هیولا در کمین زمین است" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عکس ، این هیولا در کمین زمین است"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید