فرایند طراحی سامانه آنلاین در شرکت نوژن

به گزارش سبزا، با شیوع ویروس کرونا و وضع فعلی جوامع، گرایش کسب و کارها به مدل آنلاین، منطقی ترین انتخاب است. فرایند آنلاین شدن کسب و کارها، عموما مسیری همراه با چالش و پرهزینه است. بعد از طی کردن مراحل انتخاب شرکت نرم افزاری و عقد قرارداد با آن شرکت مراحل توسعه آغاز می گردد. در این فاز شرکت های نرم افزاری دو روال متفاوت را پیش می برند. یا بر اساس رویکرد فازبندی کارفرما را در جریان پیشرفت پروژه قرار می دهند، یا در بازه زمانی مشخصی کل پروژه را به کارفرما تحویل می دهند.

فرایند طراحی سامانه آنلاین در شرکت نوژن

جهت دریافت مشاوره خدمات سفارش کاتالوگ از بهترین و مجربترین طراحان کشور همراه ما باشید. از طراحی تا چاپ کاتالوگ های تبلیغاتی حرفه ای را با بهترین قیمت از ما بخواهید.

در شرکت نرم افزاری نوژن رویکرد توسعه سامانه آنلاین بر اساس متدولوژی اسکرام و زمانبندی های معین می باشد. در این مقاله با هدف ارائه اطلاعاتی در مورد این رویکرد و توسعه اصولی پروژه های نرم افزاری، توضیحاتی در مورد فرایند طراحی اپلیکیشن موبایل، برنامه زمان بندی و مفاهیم ریلیز ارائه می دهیم.

مروری بر مراحل طراحی اپلیکیشن

طراحی اپلیکیشن موبایل در شرکت آرمان پردازان نوژن با راهبری مدیر فنی و مدیر محصول و توسط تیم فنی اجرا می شود. فرایند طراحی اپلیکیشن شامل بخش های زیر می باشد:

  • طراحی هویت بصری اپلیکیشن

طراحی جذاب وکاربر پسند برای یک اپلیکیشن موبایل اهمیت زیادی دارد. وقتی شروع به استفاده از هر اپلیکیشن موبایل می کنید، UI و UX اولین چیزی است که به چشم می خورد. طراحی رابط کاربری و ایجاد تجربه کاربری منطبق با هویت بصری به کسب و کار یاری می نماید تا با استراتژی پیروزی سوار بر موج ارتباط با مشتری و فروش شود.

بر اساس مدلسازی صورت گرفته برای سامانه و بعد از هماهنگی بین تیم های Back-End، Front-End و توسعه بازار درگیر در پروژه، احتیاجمندی های طراحی UI/UX شامل طراحی آیکون ها، رنگ بندی ها، قالب ها و جهت تجربه کاربر به طراح محصول تحویل و طراح هویت بصری اپلیکیشن شروع می شود.

  • توسعه زیرساخت اولیه بر اساس مدلسازی

توسعه یک اپلیکیشن همانند ساختن یک ساختمان احتیاج به زیر ساخت اولیه دارد. آماده کردن سرور و طراحی وب سرویس ها و ستاپ کد بیس باعث سرعت بخشیدن به توسعه و ساختارمند شدن پروژه برای مراحل بعد خواهد شد.

  • ریلیز پلن و برنامه زمان بندی

در این مرحله تیم فنی با توجه به برنامه زمان بندی ضمیمه قرارداد و همچنین اولویت های کارفرما برای تحویل زیر سیستم ها، ریلیز پلن سامانه را تدوین می نمایند.

هر پروژه به نسبت اندازه از تعدادی ریلیز تشکیل شده است که در فرایند اجرا، به اسپرینت و سپس به تسک شکسته می شوند.

  • اجرای توسعه بر اساس برنامه زمان بندی و تحویل نهایی پروژه

خروجی فاز های ارائه به صورت گام به گام با کارفرما به اشتراک گذاشته می شود. بر اساس هر فاز، بازخورد کارفرما نیز دریافت و در ریلیز بعدی ترتیب اثر داده خواهد شد. در انتهای پروژه نسخه نهایی سامانه به مشتری ارائه می شود. سپس پروژه نرم افزاری وارد فاز پشتیبانی و گسترش می شود.

منظور از ریلیز، اسپرینت و تسک چیست؟

پروژه نرم افزاری از تعدادی ریلیز تشکیل شده که به معنی خروجی تحویل دادنی (Deliverable) به مشتری است. به عنوان مثال در یک سامانه فروشگاه آنلاین، اپلیکیشن کاربران و پنل مدیریت هر کدام یک ریلیز به شمار می فرایند. به همین دلیل ریلیز از نظر زمان، بازه طولانی تری را شامل می شود. این زمان حدود 2 ماه یا بیشتر است که بر اساس میزان درشت دانه بودن تحویل دادنی ریلیز، متغیر است.

بر اساس ریلیز پلن، اسپرینت پلن تدوین می شود. اسپرینت یک زیرمجموعه کوچک تر از هر ریلیز است. به عنوان مثال ماژول گزارش گیری پنل مدیریت و ماژول ثبت مدیریت می توانند اجزای یک اسپرینت باشند. در شرکت نوژن مدت زمان هر اسپرینت در حدود 2 هفته است.

نهایتا با توجه به هدف گذاری اسپرینت و ماژول های آن، هر اسپرینت تبدیل به چندین تسک می شود که بازه زمانی آن بر اساس ساعات مورد احتیاج جهت اجرا معین شده است. همچنین در تعریف آن می توان گفت که تسک، مفهومی است که نمی شود آن را به تسک کوچکتری شکست؛ مثلا پیاده سازی سرویس لغو سفارش یا مدلسازی موجودیت کاربر!

فرایند اجرای پروژه های نرم افزاری چگونه است؟

بعد از طراحی زیرساخت، مدلسازی و تدوین زمان بندی، تیم های درگیر طراحی، UI/UX نهایی پروژه را تحویل می دهند و بر اساس UI و UX ، تسک های به دست آمده در برنامه زمان بندی به تیم های فنی تحویل داده می شود. در این فاز، تیم Back-End و Front-End به صورت موازی توسعه را انجام می دهند و در زمان بندی معین شده ریلیز ها ارائه خواهد شد.

به طور کلی فرایند توسعه طبق یک چرخه تکرار پذیر به توضیح زیر پیش می رود:

  • Develop
  • Test & Documentation
  • Release
  • Feedback

این چرخه تا زمان تحویل نهایی سیستم در هر فاز اجرا ادامه پیدا می نماید و هدف آن ارائه یک ریلیز Stable (پایدار) است. مرحله توسعه، بسته به نوع پلتفرم، بک اند یا فرانت بودن آن و همچنین تکنولوژی توسعه انجام می شود.

در مرحه تست و مستندسازی، به موازات سامانه از نظر برطرف ایرادات و کارآیی فیچرها تست شده و مستندات فنی تدوین و کلاسه بندی می شود.

بعد از تست و مستندسازی نوبت به ریلیز کردن یا ارائه سامانه یا اپلیکیشن می رسد. شرکت نرم افزاری موظف است یک خروجی قابل اجرا به شما ارائه دهد تا بتوانید آن را به صورت Pilot با جامعه هدف کوچک لانچ کنید.

پس از این مرحله کارفرما فیدبک هایی که از ریلیز اپلیکیشن گرفته به تیم اعلام می نماید و توسعه دهندگان این فیدبک ها را در ریلیز بعدی توسعه ترتیب اثر خواهند داد.

چرا فازبندی یک رویکرد پیروز در توسعه نرم افزار است؟

فلسفه تحویل فاز به فاز پروژه مبتنی بر دریافت خروجی ملموس، قابل لانچ و بر اساس ریلیزهای ذکر شده در قرارداد می باشد.

تحویل فاز به فاز با نگاه به تحول در احتیاجهای بازار باعث می شود که تیم فنی بتواند نقطه نظرات و تغییرات کارفرما را در ریلیزهای بعدی لحاظ نموده و محصول همواره در راستای احتیاجهای بازار قابل توسعه باشد. با تحویل فاز به فاز پروژه، کارفرما در جریان پیشرفت پروژه قرار می گیرد و به موازات آن می تواند برنامه ریزی های تبلیغاتی خود را برای معرفی اپلیکیشن به کاربران انجام دهد.

رویکرد توسعه نرم افزار آنلاین در شرکت نرم افزاری نوژن

اولویت کارشناسان ما در مراحل پیش از طراحی اپلیکیشن موبایل ، طراحی سایت و پلتفرم های یکپارچه کسب و کار توجه به احتیاجمندی های کارفرما و ارائه یک طراحی اصولی از محصول است. در این مرحله از فرایند طراحی اپلیکیشن موبایل و سایت است که نوژن برنامه زمان بندی و فازبندی محصول را به طور کامل شکل داده و برای تایید زمان بندی های تحویل در اختیار کارفرما اقرار میدهد.

در گروه نوژن با تجربه و تکرار به این باور رسیده ایم که تحویل فاز به فاز پروژه و توسعه مبتنی بر تکرار، راه چاره بهینه ای برای ارائه محصول حرفه ای به کارفرما و حفظ سرعت و کیفیت در فرایند لانچ محصول است.

برای دریافت اطلاعات در مورد طراحی اپلیکیشن موبایل و دریافت مشاوره اختصاصی با شماره شرکت 02188510548 در ارتباط باشید و یا برای مطالعه بیشتر در مورد هزینه طراحی اپلیکیشن و توسعه سامانه های آنلاین از وبسایت نوژن بازدید فرمایید.

منبع: مجله شنبه
انتشار: 22 مهر 1399 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1132

به "فرایند طراحی سامانه آنلاین در شرکت نوژن" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "فرایند طراحی سامانه آنلاین در شرکت نوژن"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید