پس لرزه های تغییرات در بهشت

به گزارش سبزا، پس لرزه های تغییر رئیس سازمان حراست شهرداری تهران ادامه دارد. روز گذشته در صحن علنی شورای شهر تهران مهدی عباسی رئیس کمیسیون شهرسازی و معماری شورای شهر تهران شفاف تر از گذشته نسبت به این تغییر واکنش نشان داد و خواهان شفافیت درخصوص زدوبند های پست گرفتن در یکی از ادارات شهرداری شد.

پس لرزه های تغییرات در بهشت

به گزارش شرق، مهدی عباسی به تذکر هفته گذشته مهدی اقراریان اشاره نمود و گفت: متأسفانه در مجموعه حقوقی شهرداری از جنس نااهلی و فساد اتفاق افتاده که به وسیله حراست شهرداری با اقدام شاکیان پرونده پیگیری شده است. شنیده ام این موضوع در اداره دیگر تکرار شده است. شهرداری باید در این خصوص روشنگری کند و بگوید خبر هایی که در گوشه و کنار می شنویم، صحت دارد یا نه که امیدواریم اخبار کذب باشد.

او ادامه داد: ضروری است در پرونده قبلی شهرداری از گزارشگران فساد تقدیر کند و آن ها را مورد صیانت قرار دهد و بعلاوه ضروری است آنالیز های دقیقی انجام گردد تا افرادی که احتمالا بر اساس زدوبند پست گرفته اند، شناسایی و عزل شوند و با خاطیان به گونه ای رفتار گردد که درس عبرتی برای دیگران گردد. از مدیر حراست شهرداری تشکر می کنم و اگر ظلمی شده در اسرع وقت جبران گردد. شهرداری باید گزارش دقیقی در این خصوص به شورا بدهد و بعلاوه برنامه خود را جهت پیشگیری و جلوگیری از چنین رخداد هایی به شورا بدهد؛ چراکه انتصابات باید بر اساس فرایند باشد و این گونه اتفاقات قلب همه را به درد می آورد.

عباسی با اشاره به اینکه شورا در عزل و نصب های شهرداری هیچ گونه دخالتی نداشته و نخواهد داشت، گفت:، اما پیشنهاد می کنم شهردار با دقت و وسواس انتصابات را انجام دهند.

دقت و وسواس در انتخاب مدیران تازه مورد تأکید یکی دیگر از اعضای شورای شهر تهران هم بود. احمد صادقی رئیس کمیته شفافیت و شهر هوشمند شورای شهر تهران هم به انتصابات اخیر مدیریت شهری اشاره و این تغییرات را در سال دوم امری جاری و ساری مطرح نمود و گفت: شورای اسلامی شهر تهران نیز از ابتدای انتخاب شهردار، نظرات خود را به شهردار و معاونان وی با توجه به ظرفیت درونی شهرداری اظهار داشت، اما هیچ گونه دخالتی در عزل و نصب نداشته و نخواهد داشت.

او هم تأکید کرد که در بعضی انتصابات دقت و وسواس ضروری است، از جمله بخش هایی که احتیاج به دقت دارد شرکت بهره برداری مترو است به ویژه که در آستانه بازگشایی مدارس این تغییر مدیریت انجام شده و سرپرست تازه در بدو ورود، بعضی معاونان را بدون رعایت ملاحظات عزل نموده و به افراد تازه مسئولیت داده است.

صادقی اضافه نمود: این موضوع به هدررفت پول شهروندان و انگیزه کارکنان منجر خواهد شد؛ فراموش نکنیم که هر هدف ارزشمندی با استفاده از نیرو های خدوم شهرداری میسر خواهد شد، لذا از شهردار تهران تقاضا می کنیم که بدون مشورت و شناخت از انتصاب مدیران خودداری کند و چرایی عزل بعضی مدیران اعلام گردد.

علی اصغر قائمی، عضو کمیسیون عمران و حمل ونقل شورای شهر تهران، سومین عضوی بود که به تغییرات مدیران اشاره نمود و به شرایط منابع انسانی سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات پرداخت و گفت: در دور گذشته مدیریت شهری، بسیاری از سرمایه های انسانی به خصوص در حوزه های فنی طرد و از سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری تهران منفک شدند، کارکنان موجود در آن سازمان نیز علاوه بر توانمندی های فنی و تجربه های کسب شده به ویژه تجربه اخیر در مدیریت و دفع حمله سایبری خرداد امسال، می بایست حفظ و بیش از پیش توانمند شوند. چالش سرمایه انسانی آن سازمان و عدم توازن حقوق و دستمزد در مقایسه با بازار کار آزاد در حوزه فناوری اطلاعات در آینده نزدیک موجب بی انگیزگی در بین مدیران و کارشناسان سازمان می گردد که ضروری است در این خصوص تدبیری اندیشیده گردد. این مهم پس از حمله سایبری به شهرداری تهران، در مکاتبه رئیس مرکز ملی فضای مجازی به رئیس جمهور به عنوان یکی از محور های مهم آسیب پذیری نیز مورد توجه قرار گرفته است.

رئیس کمیته هوشمندی حمل ونقل ادامه داد: از دیگر مواردی که دارای اولویت بالاتری نسبت به موضوع ارزیابی کارکنان قلمداد می گردد، معین تکلیف هیئت مدیره و مدیرعامل سازمان است که متأسفانه پس از گذشت یک سال از مدیریت شهری تازه، هنوز بلاتکلیف است و این سازمان با سرپرست مدیریت و اداره می گردد.

اخبار واصله از اقدامات این سازمان، بدون توجه به اولویت های اساسی، حاکی از ارزیابی کارکنان با هدف تعدیل یا تبدیل شرایط است که ابهاماتی از قبیل لزوم اجرای عجولانه ارزیابی و ایجاد فضای ملتهب در سازمان در حالی که هنوز بعضی از سامانه ها به روال عادی بازنگشته یا با کیفیت پایین در حال ارائه خدمات هستند؛ ابهام و عدم شفافیت در نحوه ارزیابی، چگونگی امتیازدهی (سوابق، ارزیابی های عمومی و فنی و...) و حدود امتیازات برای قبولی و...، ابهام در اعضای گروه ارزیاب فنی خارج از شهرداری، چگونگی جایگزینی و تأمین نیروی انسانی در صورت تعدیل با این روش را مطرح می نماید.

قائمی با اشاره به آثار احتمالی این گونه اقدامات در انگیزه کارکنان شاغل، به ویژه در فضای پس از حمله سایبری خردادماه، خواهان آنالیز موضوع و ارائه پاسخی مستند و مستدل از سوی شهردار تهران شد.

قائمی هم با اشاره به اینکه بحث ثبات نیروی انسانی رمز موفقیت هر دستگاهی است، گفت: این ثبات به شرایط بهتر یاری می نماید و این نیرو ها سال های سال زحمت کشیده و نسبت به کارشناس تعهد دارند که آن را در حضور دائمی و دو هفته ای حمله سایبری شاهد بودیم و درست نیست این سرمایه های انسانی را از دست بدهیم؛ کسانی که در شهرداری کسب تجربه نموده اند و تخصص آن ها متعلق به شهر است و جبران نبود آن ها نیز سخت است. انگیزه مهاجرت نخبه ها را خودمان با دست خودمان ایجاد نکنیم و حجت را برایشان تمام نکنیم.

او درخصوص تذکر عباسی هم شرح داد که شفاف و صریح از شهرداری خواسته شد درخصوص تخلفات به شورا گزارش داده گردد.

ناصر امانی عضو کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران و یکی دیگر از امضاکنندگان تذکر مهدی عباسی درخصوص تذکر به تغییر مدیریت در حراست و شفافیت درخصوص تخلفات گفت: این تذکر را تعداد زیادی از اعضای شورای شهر تهران امضا کردند. ما به شهردار تهران تذکر داده ایم که ابتدا مراقب باشد این ماجرا دوباره تکرار نگردد و درخصوص آن شفاف سازی کند که چه اتفاقی در مرکز حقوقی شهرداری تهران افتاد که البته ایشان در مصاحبه ای تأیید نموده که چنین اتفاقی افتاده و با آن فرد چه برخوردی شد و چه شد که اتفاقی افتاد که باعث شد رئیس حراست شهرداری تهران با این سرعت جابه جا گردد.

آیا بین آن اتفاق و این جابه جایی ارتباطی برقرار است و شهرداری شفاف سازی کند تا مردم و رسانه ها در جریان آن قرار بگیرند. یکی از مدیران کل حوزه برنامه ریزی هم به ناگهان تغییر نموده است؛ آن هم شایعه شد که مجبور به استعفا شده که شهرداری در این خصوص هم به شورا جواب بدهد.

اما تغییرات در شهرداری تنها حاشیه های جلسه علنی روز گذشته نبود؛ مهدی چمران پیش از شروع شورا در جمع خبرنگاران در واکنش به اظهارات بعضی از اعضای شورای شهر تهران در دوره پنجم نسبت به صحبت های اخیرش با این عنوان که شهرداری را زیر صفر از دوره قبل تحویل گرفتیم، گفت: این یک واقعیت است که بنده آن را مطرح نمودم. همه این موضوع را می دانند و آمار و ارقام در این زمینه تعیین است و احتیاج به تکرار آن نیست. به طوری که در شورای چهارم شش هزار اتوبوس به مدیریت شهری دوره پنجم تحویل داده شد و در انتها این دوره تعداد اتوبوس ها به هزار و 828 دستگاه رسیده بود.

وی ادامه داد: علاوه بر این انبار های قطعات یدکی مترو در دوره پنجم خالی شدند. همه این ها دلایلی است که ما شهرداری را با شرایطی که اشاره نمودیم تحویل گرفتیم و همه نیز متوجه این مسائل می شوند.

چمران در پاسخ به سؤالی مبنی بر اینکه یکی از اعضای شورای شهر تهران در دوره قبلی اعلام نموده آماده مناظره با ریاست شورای فعلی است، اظهار کرد: احتیاج به مذاکره و مناظره نیست. اگر می خواهند آن ها با خودشان این کار را انجام بدهند.

ریاست شورای اسلامی شهر تهران با اشاره به توقف پروژه ها در دوره قبلی تأکید کرد: از این پروژه ها می توان به موارد بسیاری اشاره نمود به طوری که در دوره چهارم حتی کارگاه بزرگراه یادگار امام در پادگان جی راه اندازی شد، اما آن ها این کارگاه را جمع کردند.

پرویز سروری، نایب رئیس شورای اسلامی شهر تهران نیز در تذکری به سوپرانقلابی ها هشدار داد: آن هایی که سوپرانقلابی بودند تا زمانی که تریبون نداشتند، عنوان می کردند هر اقدامی که منجر به حمایت معاندان و رسانه های ضدانقلاب گردد، محکوم است، امروز خود تبدیل به تیتر یک این رسانه ها شده اند.

سؤال من از آن ها این است چه اتفاقی افتاده که شما امروز مجمع رسانه های ضدانقلاب شده اید؟ تعیین است که هم ضد انقلاب و هم آن هایی که این امید را نداشتند، امروز نگران کارآمدی مدیریت شهری تهران هستند؛ باید بگویم که این لوکوموتیو با سرعت به حرکت خود ادامه خواهد داد و در دایره این حاشیه سازی شما قرار نخواهد گرفت و کار انقلابی و جهادی خود را برای تحقق شعار دوباره خدمت، تهران سربلند ادامه خواهد داد.

منبع: فرارو
انتشار: 23 شهریور 1401 بروزرسانی: 23 شهریور 1401 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2078

به "پس لرزه های تغییرات در بهشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پس لرزه های تغییرات در بهشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید