چرا خوابیدن سر کار مفید است؟!

به گزارش سبزا، چرت زدن از دیرباز عادت نخبگان بوده است، اما تحقیقات اخیر مزایای چرت زدن را به طور خاص برای کارمندان ثابت نموده است. طبق مطالعه ای که این هفته منتشر شد، به نظر می رسد چرت عادی با حجم بزرگتری از مغز بزرگسالان مرتبط است و به گفته دانشمندان این احتمال را افزایش می دهد که این عادت تا حدی از مغز در برابر تخریب عصبی محافظت کند؛ هرچند کارشناسان تاکید کردند در این زمینه تحقیقات بیشتری باید انجام گردد.

چرا خوابیدن سر کار مفید است؟!

به گزارش فرادید، آریانا هافینگتون، از بنیانگذاران HuffPost و بنیانگذار و مدیر اجرایی شرکت سلامتی Thrive Global، گفته است: با توجه به جدیدترین تحقیقات در مورد اثربخشی چرت زدن و رابطه روشن میان استراحت کارکنان و بهره وری آن ها، مدتی است کسب وکار ها از چرت زدن کوتاه در محل کار استقبال می نمایند.

دکتر متی توما، استادیار گروه علوم رفتاری در دانشگاه وارویک گفته است تحقیقات میان کارگران شهری کم عایدی در هند نشان داد نیم ساعت چرت بعد از ظهر باعث افزایش توجه، رفاه و بهره وری می گردد: با توجه به شواهد در حال ظهور درباره مزایای چرت زدن، نه تنها برای رفاه کارگران، بلکه برای جمع عایدی شرکت، شرکت ها باید به کارمندان شان فرصت چرت زدن بدهند.

پروفسور سارا مدنیک از گروه علوم شناختی دانشگاه کالیفرنیا، ایروین، با این موضوع موافق است و می گوید: ما مردم دچار کم خوابی هستیم و این کمبود ما را در معرض حوادث ناشی از کار، سطوح پایین تر خلاقیت و تمرکز و سطوح بالاتر تحریک پذیری قرار می دهد. کسب و کار هایی که فضایی برای استراحت در اختیار کارمندان شان می گذارند، میزان هزینه های ناشی از زمان از دست رفته و خطا های مربوط به خستگی را کاهش می دهند.

کپسول های خواب

بعضی مشاغل مدت هاست امکانات چرت زدن را در اختیار کارمندان شان گذاشته اند، برای مثال Google سال 2014 این کار را شروع کرد و شرکت هایی مانند Nike و Ben & Jerry اتاق های خواب در اختیار کارمندان شان گذاشتند. تعداد فزاینده ای از بیمارستان ها هم برای یاری به استراحت بیشتر کارکنان شان، امکان چرت زدن را از کارکنان شان دریغ نمی نمایند.

به نظر می رسد کارمندان از این مطالعه و نتایج آن بسیار مسرور هستند. شان گرین وود می گوید: فکر می کنم وظیفه ما در این حوزه این است درک کنیم کارمندانی که استراحت می نمایند بسیار خلاق تر می شوند و خودشان را درگیر کار می نمایند.

هافینگتون می گوید: متاسفانه، عادت چرت زدن هنوز متاثر از این توهم جمعی است که آن را با ضعف و تنبلی برابر می دانند، اما مزایای آن بر افزایش عملکرد برای بسیاری از رهبران در طول تاریخ یک امر بدیهی بوده است.

متخصصان خواب تاکید نموده اند چرت زدن در طول روز مفید است، اما بستن چشم ها به قدر کافی در سرانجام روز نیز به همان میزان اهمیت دارد.

کالین اسپی، استاد پزشکی خواب از دانشگاه آکسفورد می گوید: چرت زدن به خودی خود برای همه ضروری نیست، اما برای بعضی افراد مفید است. مهمتر از همه، نیاز به آن معمولاً نشانه این است که مردم در شب به قدر کافی و با کیفیت خوب نمی خوابند، بنابراین برای جبران آن به چرت زدن نیاز دارند. راه چاره این است که سلامت خواب را بالا ببریم.

پنج اصل کالین اسپی که برای کمپین NHS Every Mind Matters پیشرفته شامل اولویت بندی خواب، آزمایش برای کشف برترین زمان و مدت خواب و اجتناب از تأثیراتی می گردد که می تواند خواب را بر هم بزند، از جمله نوشیدنی های کافئین دار در عصر، اتاق خواب خفه یا استفاده از گوشی و تبلت قبل از خواب.

تحقیقات گذشته در این زمینه، گویای این حقیقت است که چرت زدن بیش از حد در طول روز شاید علامت هشدار اولیه برای کاهش سلامت شناختی باشد. والنتینا پاز، یکی از نویسندگان این مطالعه گفته است برای کشف رابطه بین چرت زدن و سلامت مغز به مطالعات بیشتری نیاز است. بر اساس یافته های قبلی، می دانیم چرت کوتاه اوایل بعدازظهر شاید برای کسانی که به آن نیاز دارند مفید باشد.

با این حال پالز می افزاید: مطالعات قبلی در مورد ارتباط بین چرت زدن و سلامت مغز یافته های متفاوتی نیز داشته است، بنابراین در مورد این موضوع تحقیقات بیشتری باید انجام گردد.

منبع: فرارو
انتشار: 4 تیر 1402 بروزرسانی: 4 تیر 1402 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2204

به "چرا خوابیدن سر کار مفید است؟!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "چرا خوابیدن سر کار مفید است؟!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید