اجرای توافقنامه ایران و سوریه تا سه ماه آینده

به گزارش سبزا، پس از سفر قالیباف و هیات پارلمانی جمهوری اسلامی ایران، به کشور سوریه که با اهداف تجاری، پارلمانی و سیاسی انجام شد، رئیس مجلس شورای اسلامی و هیات پارلمانی دقایقی قبل وارد تهران شدند.

اجرای توافقنامه ایران و سوریه تا سه ماه آینده

به گزارش تسنیم، محمدباقر قالیباف و هیات مجلسی جمهوری اسلامی ایران پس از سفری چهار روزه به کشور سوریه که به منظور پیگیری اهداف اقتصادی، تجاری و ملاقات با مقامات ارشد این کشور اجرا شده بود، صبح امروز (جمعه 8 مردادماه) وارد تهران شدند.

رئیس مجلس شورای اسلامی در سفر خود با بشار اسد رییس جمهور، حسین عرنوس نخست وزیر، حمود صباغ رئیس مجلس، فیصل مقداد وزیر خارجه و محمد ثامن الخلیل وزیر اقتصاد و تجارت داخلی کشور سوریه ملاقات و گفتگو کرد.

گفتنی است در این سفر، وحید جلال زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، عباس گلرو عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، روح الله متفکر آزاد عضو هیات رئیسه و کمیسیون آموزش، مهدی شریفیان عضو کمیسیون اجتماعی، روح الله نجابت عضو گروه دوستی مجلسی ایران و سوریه و حسین امیرعبدالهیان مدیر کل امور بین الملل مجلس شورای اسلامی دکتر قالیباف را همراهی کردند.

اجرای توافقنامه ایران و سوریه تا سه ماه آینده

رئیس مجلس گفت: جمع بندی مباحث اجرا شده در سوریه بر این شد تا توافق بین دو کشور تا سه ماه آینده اجرایی شود.

همچنین قالیباف در پایان سفر خود به کشور سوریه و در جمع خبرنگاران گفت: امروز مهمترین موضوع مهمترین مسائل سوریه مسائل اقتصادی است و بدون شک آن مسئله یک فرصت اقتصادی خوبی برای جمهوری اسلامی ایران به تعداد می رود تا همانطور که در حمایت از سوریه در دوران جنگ سوریه جنگ ضد تروریستی به سوریه کمک کرد امروز از این فرصت اقتصادی حداکثر استفاده را ببرد.

وی گفت: علاوه بر شرکت های دولتی و مهتر از آن شرکت های خصوصی هستند که پیش از این هم در سوریه حضور داشتند و در فرصت های اقتصادی که برای بخش خصوصی در سوریه وجود دارد مورد توجه قرار می گیرد.

رئیس مجلس افزود: در این سفر لازم بود تا بستر های لازم را با توافق نامه همه جانبه ای که قبلاً بین دولت جمهوری اسلامی ایران و دولت جمهوری عربی سوریه امضا شده بود مجدد مورد بحث قرار گیرد و به تصویب نهایی برسد.

قالیباف خاطر نشان کرد: در این سفر ملاقات های مهمی با جناب آقای بشار اسد رئیس جمهور سوریه و نخست وزیر، رئیس مجلس و وزیر امرو خارجه این کشور و همچنین وزیر امور خارجه شان ملاقات هایی انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: علاوه بر این ملاقات مفصلی را با بازرگانان ایرانی و سوری داشتیم و جمع بندی بحث ها در این سفر بر این شد تا تا سه ماه آینده توافقنامه و جمع بندی بحث ها به این ملاقات ها بر این شد تا تا سه ماه آینده توافقنامه ای که از یک سال و اندی قبل بین ایران و سوریه تنظیم شده اجرایی شود و نهایتاً مجلس دو کشور باید آن راتصویب کنند.

قالیباف گفت: این مذاکرات بسیار مفصل و مفید بود و هماهنگی های خوبی هم در این مذاکرات انجام شد.

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: وظیفه ما در این سفر عمدتا حل مسائل شرکت های بخش خصوصی بود چرا که فرصت هایی که در سوریه برای فعالیت های اقتصادی وجود دارد هم در بخش گردشگری و هم در حوزه صنعت و معادن و همچنین در بخش کشاورزی فرصت های خوبی وجود دارد و امیدواریم همچنان که ما در کشور مسائل اقتصادی برای ما در اولویت است از این فرصت به بهترین وجه بتوانیم استفاده کنیم و منافع آن برای هر دو کشور ایران و سوریه باشد.

وی افزود: بنا شد این توافقات در مراسم تحلیف هم که نخست وزیر سوریه به تهران سفر خواهد کرد پیش بینی شد تا در این سفر هم برای وزاری مربوطه و مجموعه مجلس مسائل را پیگیری کنند.

قالیباف گفت: در این سفر رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی و تعدادی دیگری از کنندگان مجلس حضور داشتند که آن ها هم ملاقات هایی با وزرای اقتصاد خارجی و داخلی سوریه داشتند و به صورت میدانی تر و عملیاتی تر صحبت هایی را داشتند و قبل از مراسم تحلیف در تهران مذاکرات در این باره انجام خواهد شد.

رئیس مجلس گفت: مطمئن هستم که این سفر برکات خوبی برای بخش تجارت و بازرگانی و صنعت کشور مخصوصا برای بخش خصوصی خواهند داشت.

منبع: فرارو
انتشار: 17 مرداد 1400 بروزرسانی: 17 مرداد 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1694

به "اجرای توافقنامه ایران و سوریه تا سه ماه آینده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اجرای توافقنامه ایران و سوریه تا سه ماه آینده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید