اطلاعات تازه درباره اتفاق اخیر میانکاله؛ مرگ 30 هزار پرنده مهاجر

به گزارش سبزا، یک ماه و 10 روز است که پرندگان مهاجر تالاب میانکاله مشغول مردن اند. فعالان محیط زیست می گویند تا امروز باید شمار لاشه ها به 25 هزار قطعه رسیده باشد و سازمان دامپزشکی می گوید این آمار به 30 هزار لاشه هم خواهد رسید. این سازمان یک هفته پس از وقوع این تلفات غیرعادی، بوتولیسم را دلیل قطعی مرگ مهاجران اظهار داشت و با وجود انتقادهای بسیار و طرح فرضیات مختلف، سر حرفش ایستاد.

اطلاعات تازه درباره اتفاق اخیر میانکاله؛ مرگ 30 هزار پرنده مهاجر

حالا گروهی از فعالان و متخصصان داوطلب با عنوان کمیته مشورتی با انتشار گزارشی، از نتایج سه هفته پایش میدانی، مشاهدات و اندازه گیری های صحرایی شان برای روشن شدن علت این عارضه گفته اند و به پافشاری سازمان دامپزشکی و سکوت سازمان محیط زیست ایراد گرفته اند. در این شرایط با اینکه صید و خرید و فروش پرندگان وحشی همچنان ممنوع است اما بازار فریدون کنار همچنان پررونق است و پرفروش. شکارچیان غیرمجاز هم دور از این هیاهو، مشغول کشتن پرندگان اند. چه آنکه چند روز پیش، محیط بانانی را که برای جمع آوری لاشه ها به تالاب بندرگز خلیج گرگان رفته بودند با اسلحه نشانه رفته و زخمی شان کردند.

همه کاستی های گزارش سازمان دامپزشکی

گزارش تازه کمیته مشورتی که 15 نفر از متخصصان و فعالان حوزه محیط زیست تهیه نموده اند، به کلی گویی و ابهامات نتایج آزمایشات سازمان دامپزشکی ایراد گرفته و از کاستی های آن گفته است. این گزارش در آغاز به تشخیص بوتولیسم پرندگان پرداخته و بر این اساس در گزارش دامپزشکی به عنوان نهاد مرجع کاستی هایی دیده است، ازجمله اینکه فقط به یک روش تشخیص آزمایشگاهی بوتولیسم اکتفا شده است.

از طرف دیگر از آنجا که حدود 25 درصد سویه ها فاقد سموم نروتوکسین است، بنابراین جداکردن باکتری از نمونه ها که در این گزارش بر آن بسیار تأکید شده چندان مهم نیست. بلکه باید عامل سم (توکسین) حتما در نمونه ها شناسایی و جدا گردد. این گزارش با ذکر این موارد لازم دانسته که مناسب ترین نمونه ها برای آنالیز لاشه پرندگان تلف شده از خون به جامانده در قلب، کبد و عضله سینه تهیه گردد. همچنین ارایه نشدن شواهد کامل و همه جانبه از سوی سازمان دامپزشکی برای آلودگی باکتریایی حاشیه تالاب و فعالیت سویه ها (سروتایپ C ) و فراوری سم بوتولینوم تا به امروز از دیگر ایرادهای کمیته مشورتی است.

با ذکر این موارد، گزارش کمیته به شرایط لازم برای وقوع بوتولیسم و باکتری گرمادوستِ عامل بروز بوتولیسم پرداخته که در فصل سرما درحال کشتن پرندگان است. در بخشی از گزارش آمده: با توجه به مطالعات پژوهشگران پژوهشکده اکولوژی خزر بر روی خصوصیات فیزیک و شیمیایی و زیست شناختی آب از جمله دما، میزان اکسیژن موجود در نزدیک بستر، وجود رسوبات suboxic، pH، شوری و راهنمایی الکتریکی، فعالیت باکتری ها در مجموع تحت چنین شرایط محیطی بعید یا بسیار ضعیف است.

از طرف دیگر براساس این گزارش، درحالی که ضعف، بی حالی، فلج شدن پلک سوم و فلج شدن کلی بدن به ویژه وجود نداشتن توانایی در نگه داشتن سر یا پرواز از علایم بالینی رایج در پرندگان مبتلا به بوتولیسم است، اگرچه در میانکاله ناتوانی در ایستادن یا نگه داشتن سر در برخی پرندگان گزارش شده، اما این مشاهدات به دلیل هم پوشانی با علایم بیماری سایر پرندگان به تنهایی کافی نیست.

چند احتمال برای مرگ پرنده ها

مشاهدات 10 روز نخست پایش کمیته مشورتی نشان می دهد بیشترین تلفات به ترتیب مربوط به چنگر نوک سفید (87 الی 91درصد) و فلامینگو (3 الی 6 درصد) از کل لاشه ها بوده است. در متوسط 5 درصد به جامانده اردک ها، گیلار، ارده ای، سرسبز، نوک پهن، سیاه کاکل و کشیم عظیم، بیشترین و پرندگان شکاری تنها با پنج بال کمترین سهم را داشتند. اما این پرندگان به چه دلیل مرده اند؟ بیشترین احتمالاتی که از منابع مختلف مطرح شده اینهاست: پرندگان (باستولوز) بر مبنای علایم دیده شده در نکروسکوپی، آنفلوآنزای حاد پرندگان، نیوکاسل، مسمومیت عمدی (توسط صیادان محلی یا مجریان پروژه های گردشگری) و آلودگی شدید آب ناشی از ورود پساب های کشاورزی و صنعتی.

کمیته مشورتی درنهایت با آنالیز تمام این احتمالات این طور نتیجه گیری نموده است: یک، دلایل اعلام شده درباره مسمومیت بوتولیسم مجاب نماینده نبوده و احتمال وقوع آن همچنان به طور جدی مورد تردید است. دو، با توجه به اینکه تلفات پرندگان کاملا وابسته به مکان بوده، فرض انواع بیماری واگیر بسیار کمرنگ و غیرممکن خواهد بود. سه، احتمال مسمومیت تعمدی قابل آنالیز بوده، اما نشانه ای برای اثبات آن وجود ندارد.

چهار، مسمومیت به واسطه پساب های ورودی قابل آنالیز بوده، اما نشانه ای برای اثبات تأثیر مستقیم این گونه مسمومیت بر مرگ ومیر اخیر وجود ندارد. پنج، تحقیقات اجرا شده برای آنالیز علت مرگ ومیر پرندگان در میانکاله کافی نبوده و باید دراین باره آزمایش های دقیق تر انجام گردد. شش، با توجه به نتایج آخرین بازدیدهای میدانی و باور کارشناسان به امکان تداوم مرگ ومیرهای این گونه و گسترش آن به مناطق دیگر ضروری است نهادهای مرتبط به ویژه سازمان حفاظت محیط زیست موضوع را با قید اضطرار و فوریت مورد توجه قرار داده و امید است در این راه مشارکت سازمان ها و افراد موثر نیز جلب گردد.

آمار تلفات به 30 هزار خواهد رسید

علی صفر ماکنعلی، معاون بهداشتی و پیشگیری سازمان دامپزشکی کشور این گزارش را خوانده است. او به شهروند می گوید: بیانیه کمیته مشورتی، بیانیه بسیار خوبی است. سوال ها و ابهاماتی را مطرح نموده که هفتم اسفند در یک نشست تخصصی ملی در مازندران پاسخ های لازم به آن داده خواهد شد و مدیرکل مربوطه به ابهامات پاسخ لازم را خواهد داد. پاسخ ما تخصصی و حرفه ای خواهد بود.

از نگاه او این پدیده اکوسیستمی استثنایی نیست و مثال می زند که پیش از این در رودخانه ارس رخ داده و وقوع آن در اسپانیا یک دوره سی ساله، 13 بار تکرار شده و در جایی مثل کانادا یک تا 4 میلیون پرنده را تلف نموده است. ماکنعلی تأکید دارد که از نظر سازمان دامپزشکی دلیل این تلفات بیماری بوتولیسم است: علت این مرگ ومیر سم فراوریشده توسط میکروارگانیسم ها یا مشتقات میکروارگانیسم های محیط زیست است. علت فراوری این سم هم تغییر شرایط فیزیکی و شیمیایی آب تالاب است و ممکن است این تلفات 5 تا 15 هفته ادامه داشته باشد. مرگ ومیر از 18 دی آغاز شده است و همچنان ادامه دارد. او با این گفته ها خبر می دهد که شمار تلفات ممکن است به 30 هزار بال هم برسد.

هیچ کس آمار دقیقی از تلفات نمی دهد. سازمان دامپزشکی پاسخ ها را به نشست خبری هفته های آینده موکول می نماید و حسینعلی ابراهیمی کارنامی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران هم می گوید: آمار را از دامپزشکی بپرسید. گویی همه از صحبت درباره آمار این تلفات منع شده اند. برخی محیط زیستی ها این حدس را تأیید می نمایند.

نظرات مختلف را می شنویم

ابراهیمی، مدیرکل حفاظت محیط زیست مازندران می گوید: خوشبختانه دلیل تلفات را بوتولیسم دانسته اند. تا امروز خیلی ها درباره این موضوع نظر داده، سوالات متعدد پرسیده و از احتمالات مختلف گفته اند. اما ما از هیچ یک از حدس ها رد نشدیم، همه را به دامپزشکی منعکس کردیم و علت یابی از روز نخست مطالبه ما بود، حالا هم گروهی که خود را کمیته مشورتی معرفی نموده اند از احتمالات دیگر گفته اند، حتما آنها هم قصدشان یاری رسانی است.

ما نظر آنها را هم به دامپزشکی انتقال داده ایم. به گفته او به دلیل حساسیت موضوع و طرح نظریات مختلف، دامپزشکی همچنان درحال آنالیز است. از سوی دیگر درحالی که ممنوعیت هرگونه خرید و فروش و شکار و صید پرندگان مهاجر همچنان پابرجاست، اما بازار پرنده فروشی فریدون کنار تعطیل نشده است: می دانم که بازار تعطیل نشده، بسته شدن این بازار مطالبه ما هم هست، اما مقاومت های محلی نگذاشته این بازار بسته گردد. فرماندار باید به یاری مان بیاید.

دانشگاه یاسوج برای آنالیز دلیل مرگ پرندگان داوطلب شد

اوایل بهمن ماه و پس از اعلام قطعی بوتولیسم به عنوان دلیل تلفات پرندگان، گروهی از فعالان محیط زیست به دنبال جواب، نمونه هایی از پرندگان مرده را به آزمایشگاهی مستقل فرستادند، اما آزمایشگاه لاشه ها را از بین برد و گفت که نمونه دیگری را آنالیز نخواهد کرد. یکی از افراد این گروه در گفت وگو با شهروند از فشار به آزمایشگاه های مستقل برای انجام ندادن آزمایش گفته بود.

اکنون حر منصوری، فعال محیط زیست که امضای آن پای گزارش کمیته مشورتی دیده می گردد، خبر می دهد دانشگاه یاسوج برای انجام آزمایش داوطلب شده است: آنها برای اینکه به طور مستقل این ماجرا را آنالیز نمایند، درخواست لاشه کردند. حتی مکاتبه با مازندران هم صورت گرفت، اما نمی دانم چه مسئله ای باعث شده امکان انجام آزمایشات مستقل و مجهز وجود نداشته باشد. از اداره کل مازندران پیگیر شدم و آنها شرح دادند از اداره خواسته شده که این موارد را به سازمان محیط زیست اعلام نمایند. حالا ما منتظر پاسخ سازمان هستیم.مسئول انجمن دیده بان میانکاله همچنین می گوید: اداره کل حفاظت محیط زیست مازندران از هر نوع مصاحبه و اعلام نظر درباره این موضوع منع شده و قرار است فقط سازمان دامپزشکی اظهارنظر کند. این درحالی است که این سازمان تنها می تواند درباره بیماری نظر دهد و صحبت درمورد چگونگی مستعدشدن زیستگاه برای بروز بیماری با سازمان محیط زیست است.

منصوری تخمین می زند که شمار پرندگان مرده به 25 هزار لاشه رسیده باشد. از نگاه او تا پاسخ قطعی داده نگردد، نباید این پیگیری را رها کرد: هر روز این اضطراب وجود دارد که تلفاتی در نقاط جدیدی از زیستگاه ها ببینیم. چه آنکه این اتفاق هم افتاد و در بیست وسوم بهمن در منطقه نوکنده (در استان گلستان) شاهد تلفات بودم و این خبر را به محیط زیست اعلام کردم. یک روز بعد که این منطقه را پایش کردیم، در ساحل به سمت گلوگاه که شرقی ترین نقطه مازندران است، حداقل 500-400 لاشه فلامینگو، چنگر و پرنده های دیگر دیده شد. پیشنهاد منصوری و همفکرانش این است که با توجه به انتها نیافتن مرگ ومیر پرندگان، سازمان محیط زیست نباید به گزارش سازمان دامپزشکی اکتفا کند و باید انجام آزمایش را از یک نهاد علمی مستقل طلب کند.

منبع : روزنامه شهروند

منبع: چمدان
انتشار: 15 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 875

به "اطلاعات تازه درباره اتفاق اخیر میانکاله؛ مرگ 30 هزار پرنده مهاجر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اطلاعات تازه درباره اتفاق اخیر میانکاله؛ مرگ 30 هزار پرنده مهاجر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید