اعلام زمان سرشماری عمومی نفوس و مسکن در کشور

به گزارش سبزا، در جلسه امروز چهارشنبه هیات وزیران که به ریاست حسن روحانی رییس جمهوری برگزار گردید، وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی از مهار بیماری کرونا و رعایت دستورالعمل های بهداشتی در مراسم شب نوزدهم ماه مبارک رمضان گزارش داد.

اعلام زمان سرشماری عمومی نفوس و مسکن در کشور

جهت دریافت خدمات ساخت آلاچیق با گروه ساختمانی آبان در ارتباط باشید. هر گونه خدمات طراحی و اجرای آلاچیق های مختلف را به ما بسپارید.

در این جلسه رییس جمهوری ضمن قدردانی از کادر پزشکی، مردم با فرهنگ کشور و شهفرایندان متدین که ضمن رعایت موازین بهداشتی مراسم احیاء شب نوزدهم را برگزار کردند، به آثار و آسیب های بیماری کرونا اشاره نمود و اظهارداشت: تحریم های همه جانبه و مهندسی شده به علاوه بحران جهانی کرونا باعث شده است که دولت دوازدهم در چنان شرایط دشواری قرار گیرد که نمونه مشابهی برای آن نمی توان سراغ گرفت.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دفتر هیات دولت، روحانی در ادامه، ضمن تشکر از خدمات آقای رحمانی در سمت وزارت صنعت، معدن و تجارت و نیز تبریک به آقای مدرس خیابانی، از وی خواست با جدیت وظایف سنگین این وزارتخانه را در هر سه بخش صنعت، معدن و تجارت دنبال کند.

وی همچنین با اشاره به متعدد و متنوع بودن مسئولیت های وزارت صنعت، معدن و تجارت، تأکید کرد که این وزارتخانه نیازمند مدیریت بسیار قوی، هماهنگی و سنجیده است.

از سال 92 جمعیت شاغلان سالانه 428 هزار افزایش یافته است

در جلسه امروز هیات وزیران همچنین، گزارش مرکز آمار ایران درخصوص طرح آمارگیری نیروی کار در سال 1398 با تمرکز ویژه بر فصل زمستان قبل به اطلاع اعضای دولت رسید.

مطابق داده های این طرح که در ماه میانی هر فصل با هدف شناخت ساختار و شرایط جاری نیروی کار کشور و تغییرات آن اجرا می گردد، در کل سال 1398 نسبت به سال 1397 در حدود 430 هزار نفر به خالص آمار شاغلان افزوده شده که این میزان افزایش تقریباً معادل متوسط افزایش سالانه از ابتدای سال 1392 تا سرانجام سال 1398 یعنی رقم 428 هزار نفر بوده است.

همچنین، از مجموع 61 میلیون و 666 هزار نفر جمعیت 15 ساله و بیشتر در سال مورد آنالیز، حدود 1 /44 درصد در گروه جمعیت فعال و 9 /55 درصد در گروه جمعیت غیرفعال قرار دارند. علاوه بر این 3 /89 درصد از جمعیت فعال کشور در زمره افراد شاغل و 7 /10 درصد این گروه در زمره افراد بیکار قرار داشته اند.

جمعیت فعال، حاصل جمع جمعیت شاغل و جویای کار (بیکار) و جمعیت غیرفعال افرادی را که صرفا محصل، خانه دار یا دارای درآمد بدون کار می باشند، شامل می گردد.

همچنین، آنالیز نرخ بیکاری افراد 15 ساله و بیش تر در فصل زمستان گذشته نشان می دهد که 10,6 درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار) بیکار بوده اند، که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال 1397 معادل 1.7 درصد کاهش یافته است و نیز نرخ بیکاری جوانان 15 تا 24 ساله در زمستان سال 1398 نسبت به فصل مشابه سال قبل 2.4 درصد کاهش داشته است. هم چنین، نرخ بیکاری گروه سنی 18 تا 35 ساله در زمستان 1398، نسبت به زمستان 1397 به میزان 1.6 درصد کاهش نشان می دهد.

موافقت دولت با تشکیل ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا و ثبتی مبنا شدن سرشماری سال 1405

در این جلسه همچنین، هیات وزیران به استناد قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور و در راستای نوسازی نظام آماری و با هدف افزایش سرعت و کاهش هزینه اجرا و نیز کاهش بار پاسخگویی، با تشکیل ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن ثبتی مبنا موافقت کرد.

بر این اساس، مرکز آمار ایران مکلف است نسبت به تشکیل این ستاد به ریاست رییس سازمان برنامه و بودجه و عضویت دستگاه های اجرایی ذی ربط، اقدام و سرشماری عمومی نفوس و مسکن سال 1405 را با رویکرد ثبتی مبنا و پس از آن در دوره های زمانی مشخص اجرایی کند.

همچنین، مطابق این تصمیم کلیه وزارت خانه ها، سازمان ها، مؤسسات و شرکت های دولتی، نهاد های انقلاب اسلامی و نهاد های عمومی غیردولتی مکلفند ضمن همکاری کامل با مرکز آمار ایران، هر نوع ریزداده و اطلاعات آماری موردنیاز را در چارچوب قانون مرکز آمار ایران، بدون مطالبه ما به ازاء در اختیار آن مرکز قرار دهند.

فراهم شدن زیرساخت های لازم برای ارتقاء و توسعه پایگاه های اطلاعاتی، فعال سازی ستاد ملی سرشماری عمومی نفوس و مسکن و تحقق قانون احکام دائمی برنامه های توسعه کشور، از دیگر اهداف تشکیل این ستاد به شمار می فرایند.

بر همین اساس، تصویب نامه قبلی هیات وزیران در سال 1386 مبنی بر انجام سرشماری عمومی نفوس و مسکن هر پنج سال یکبار لغو شد.

منبع: فرارو
انتشار: 14 خرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 873

به "اعلام زمان سرشماری عمومی نفوس و مسکن در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام زمان سرشماری عمومی نفوس و مسکن در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید