روستای خرانق در یزد، زادگاه خورشید ایران

به گزارش سبزا، روستای خرانق در یزد

در شهر کویری یزد، روستایی به نام خرانق با 4500 سال قدمت وجود دارد. این روستا جلوه ای از شهر یزد است که کمتر در دید عموم مردم قرار داشته است. روستای خرانق در یزد سکونتگاه عده کثیری از ساکنان این شهر بوده و در هر گوشه آن بناهایی منحصر به فردی ساخته شده که در طول تاریخ این سکونتگاه ها کامل و کامل تر شده اند. روستای خرانق به عنوان یکی از مقاصد گردشگری اروپاییان در ایران می باشد. از همین رو این روستا در شهر یزد نظر خبرنگاران را به خود جلب نمود تا سفری به این روستای تاریخی داشته باشد. با ما در سفر به زادگاه خورشید، روستای خرانق در یزد همراه باشید.

روستای خرانق در یزد، زادگاه خورشید ایران

شهر یزد همیشه جلوه گاهی از هنر معماری و فرهنگ اصیل ایرانی بوده است. به طور کلی اگر ما بخواهیم از تمدن و باستان ایران یاد کنیم شهر یزد یکی از آن جاهایی است که می تواند به نشان دهد که از کجا آمده ایم. حال در این مطلب می خواهیم از روستای 4500 ساله شهر یزد به نام روستای خرانق صحبت کنیم. خرانق به خاطر قدمت تاریخی که دارد، یکی از ارزشمندترین دیدنی های این مرز و بوم محسوب می شود. روستایی که نخستین بار در میان گزارش های یکی از هیربدان زرتشتی در سال 24 هجری شمسی که همزمان با دوازدهمین سال سلطنت یزدگرد ساسانی از آن یاد شد و به عنوان یک از استراحت گاه بین راهی برای تاجرها و مسافران محسوب می شده است..

روستای خرانق

تعداد 145 خانوار در روستای خرانق در یزد زندگی می نمایند. شغل اصلی مردم روستای خرانق کشاورزی و دامداری می باشد و بعلاوه این روستا از لحاظ مالی برای کشور از اهمیت بالایی برخوردار است زیرا دارای معادن سنگ آهن، اورانیوم، باریت، روی و گرانیت است. جانوران زیادی هم در دل این روستای کویری زندگی می نمایند که از جمله آنها یوزپلنگ، قوچ، میش، بز، گربه وحشی، خرگوش و روباه هستند و پرندگانی مثل تیهو، کبک، چکاوک بیابانی، زاغ بور و دودک از جمله پرندگان ساکن در روستای خرانق هستند.

تماشای ستاره ها در دل کویر

اگر به سمت این روستا رفتید و شب را خواستید آنجا اقامت داشته باشید، باید این را بدانید که سقفی از ستاره های نورانی در بالای سر شما است؛ به طوری که باورتان نمی شود این حجم از ستاره در آسمان وجود دارد. به منظور اقامت :

کاروانسرای تاریخی خرانق مورد بازسازی و بازسازی قرار گرفته و شما می توانید با اقامت در قلب شهری کویری و تاریخی ایران برترین تجربه سفری را برای خودتان رقم بزنید. البته علاوه بر این اقامتگاه می توانید با رزرو هتل، در شهر یزد اقامت داشته باشید این دیگر به سلیقه سفری شما بر می شود.

خرانق جاذبه ای برای اروپایی ها

شاید خیلی ها شهر یزد را تنها به کویر و شن زارهای بی نهایتش بشناسند، اما این طور نیست. در امتداد این شن زارها روستایی به نام خرانق با قدمت 4500 سال وجود دارد. این نقطه در مرکز شهر یزد به مقدار ای بین گردشگران اروپایی مورد توجه است که با شنیدن نام کشور ایران این روستا به ذهنشان می آید. روستای خرانق که به زبان محلی های شهر یزد به خورانق مطرح است که به معنای زادگاه خورشید از آن تعبیر می شود. هنگام سفر به این روستای تاریخی شما می توانید شاهد دو قطب از زندگی باشید؛ شاید بپرسی یعنی چی؟ در روستای خرانق در شهر یزد بخشی از مردم روستا دارای زندگی روستایی و قدمی هستند که با ورود به بخش های مختلف این روستا می بینید که سکوت و آرامش عجیبی پابرجاست. سکونتی که نشان دهنده همهمه های بسیاری بوده اما در سال های اخیر دیگر این صدا جای خود را به سکوت آرامش بخش داده است. در بخشی دیگر می توانید شاهد زندگی ساده و شیرین روستاییان خرانق باشید و با هم کلام شدن با مردم شهر یزد تمامی مسائل و غم هایتان را فراموش کنید، علتش هم لهجه شیرین آن ها است.

برترین زمان سفر

شهر یزد جزء شهرهایی از کشور ایران است که در تمام فصول سال می توانید به آن سفر کنید. در فصل های بهار تابستان هوای خرانق نسبت به سایر مراکز این استان خنک و معتدل تر است و زمان مناسبی است برای سفر اما اگر خواستید در زمستان به این روستای زیبا سفر کنید از قلم نیاندازید که لباس های گرم با خودتان ببرید.

دسترسی به روستای خرانق

این روستا در 85 کیلومتری شهر یزد واقع شده است. برای رسیدن به این روستا باید جاده اردکان-طبس را بگذرانید و با طی کردن 50 کیلومتر به این روستای تاریخی برسید. اگر از تهران می خواهید به یزد بروید پیشنهاد می کنیم که بلیط هواپیما تهیه کنید، با این کار می توانید انرژی راه را صرف گردشگری در این شهر بنمایید.

دیدنی های روستای خرانق در یزد

قلعه خرانق

در این روستا قلعه به یادگار مانده است که متعلق به دوران پس از اسلام می باشد. وسعت این قلعه 1/1 هکتار بوده و یکی از بزرگترین قلعه های مسکونی شهر یزد به شمار میرود. قدمت این قلعه به زمان ساسانیان چیزی حدود 1800 سال پیش بر می شود. حصارهای موجود در قلعه بر استحکام و امنیت آن افزوده است. بعلاوه دور تا دور این قلعه خندق هایی عمیقی کنده شده است. البته دور تا دور بیشتر قلعه ها خندق کنده می شود. علت آن هم این است که این به منظور جلوگیری از حمله و یورش دشمن کنده می شد تا از ساکنین قلعه محافظت شود. 6 برج نگهبانی شامل یک برج در شمال و دومی در جنوب غربی قلعه و چهار برج دیگر هم در جبهه غربی به بدنه قلعه متصل هستند. تعداد خانه های این قلعه 80 عدد است، که بیشتر آنها دارای دو یا سه طبقه بوده اند. این خانه به تناسب شرایط مالی و اجتماعی افراد در نظر گرفته می شد. در بیشتر روستاهای شهر یزد شما چیزی جزء خشت و گل نخواهید دید عطر خاک زمانی که آب بر روی آن ریخته می شود سبب احساس خوش آیندی در گردشگران و مسافران می شود. گفتنی است که قلعه روستای خرانق در یزد از جمله بناهایی است که در فهرست آثار ملی ایران در تاریخ 24 اسفند 1383 ثبت رسیده است.

منارجنبان خرانق

شاید همه اثر منارجنبان را متعلق به اصفهان بدانند اما این طور نیست در روستای خرانق هم بنایی به نام منارجنبان وجود دارد که تکان می خورد. این مناره قدمتش به دوره ساسانیان بر می شود و دارای ارتفاع 15 متر است. منارجنبان خرانق دارای 3 طبقه بوده و که از طبقه بالایی این برج به منظور دیده بانی و فانوس خانه مورد استفاده به وسیله مردم خرانق قرار می گرفت. ساختاری چوبی در بالای آن قرار داشته که اهالی پس از کج شدن آن بر اثر زلزله و وزش باد آن را بریده و پایین آورده اند. این اثر تارخی هم در فهرست فهرست آثار ملی به ثبت رسیده است.

حمام خرانق

حمامی مربوط به دوران قاجار که در روستای خرانق وجود دارد. این حمام در کاروانسرا و در نزدیکی کشت زارها این روستا واقع شده است. معماری حمام به منظور این که دسترسی مردم به آب قنات راحت تر باشد در سطح پایین تری از قلعه و بالاتر از سطح میانه روستا در نظر گرفته شده است. مصالح به کار رفته برای ساخت دیوارهای این حمام از آجر و به ساخت سقف آن از آجرهای آب انباری استفاده شده است که به صورت گنبدی در آمده و برای تامین نور حمام از روزنه های کوچکی در سقف حمام استفاده شده است. حمام از صبح تا شب در اختیار بانوان و از شب تا صبح مخصوص آقایان بوده است. این حمام در روستای خرانق در تاریخ 9 اردیبهشت 1389 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید. متاسفانه عکسی از این مجموعه در دست نمی باشد و عکس زیر مربوط کاروانسرایی است که در این روستا بازسازی شده و برای محل مناسبی برای مسافران جهت اقامت به شمار می رود.

مسجد جامع خرانق

در مرکز قلعه خرانق مسجدی وجود دارد که قدمت آن به قرن هشتم تا دهم هجری قمری می رسد. خشت و گل مهم ترین مصالح به کار رفته در ساخت مسجد جامع و حسینیه خرانق هستند و در برخی از قسمت های نمای حسینیه و مناره آن ، آجر نیز به کار رفته است. این اثر در تاریخ 18 آبان 1378 با شماره 2440 به عنوان یکی دیگر از آثار تاریخی روستای خرانق به ثبت رسیده است.

آسیاب های آبی

روستای خرانق در یزد دارای دو آسیاب آبی قدیمی می باشد، که یکی در داخل قلعه و یکی هم در بیرون از قلعه واقع شده است. عمر آنها 140 تخمین زده شده است. و یکی از بناهای مهم روستای خرانق به شمار می رود. نام این آب انبار را بر حسب جهت جریان آب قنات، بالا دست و پایین دست گذاشته اند.

آب انبار

آب انباری به سبک آب انبارهای صحرایی در روستای خرانق یزد وجود دارد، که با بارش های فصلی آب آن تامین می شود. کتیبه ای در سردر این آب انبار واقع شده است که نشان می دهد قدمت آن مربوط به سال 1318 قمری می باشد. آب انبار روستای خرانق در یزد جزء آثار قدیمی و تاریخی این روستا محسوب می شود.

منبع: الی گشت
انتشار: 20 خرداد 1401 بروزرسانی: 20 خرداد 1401 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2003

به "روستای خرانق در یزد، زادگاه خورشید ایران" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "روستای خرانق در یزد، زادگاه خورشید ایران"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید