انسجام میان صنعت برق، آب و مردم، راه گذر از پیک مصرف 1400

به گزارش سبزا، خبرنگاران/خراسان رضوی مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان با اشاره به اینکه از ابتدای امسال تا امروز رشد مصرف برق در خراسان به 22 درصد رسیده، گفت: برای گذر از پیک مصرف برق 1400 احتیاج به انسجام بسیار زیاد بین صنعت برق، آب و مردم وجود دارد تا بتوانیم از این شرایط با کمترین تبعات عبور کنیم.

انسجام میان صنعت برق، آب و مردم، راه گذر از پیک مصرف 1400

رضا ریاحی در نشست خبری گذر پیروز از پیک برق 1400 که صبح امروز در باشگاه برق خراسان برگزار گردید، در مورد مصرف برق و راهکارهای عبور از پیک مصرف تابستان اظهار کرد: امید است بتوانیم از پیک مصرف برق امسال که شرایط سخت تری نسبت به سال قبل دارد، عبور کنیم تا کمترین تبعات برای مردم و جامعه به وجود بیاید. سال 1400 سال بسیار سختی از جهت تامین برق در تابستان خواهد بود. طی دو هفته آینده وارد پیک تابستان خواهیم شد. طی دو ماه آینده نیز شرایط مصرف در سطح استان نسبت به روزهای قبل به مقدار قابل ملاحظه ای افزایش پیدا خواهد نمود.

وی اضافه کرد: در سال گذشته در زمستان به دلیل کمبود گاز در شبکه گازرسانی مسائلی برای تامین سوخت نیروگاه ها داشتیم و به دلیل کمبود گاز برای مدت طولانی گاز نیروگاه ها قطع شد. با کوششی که در مجموعه پخش و پالایش صورت گرفت، به جای گاز از سوخت گازوئیل یا به صورت محدود از مازوت برای فراوری برق استفاده شد. علی رغم همه کوشش های انجام شده برای تامین مصرف برق مردم، این کوشش ها باز هم کفاف نداد و برای جلوگیری از خاموشی بخشی از منابع آبی پشت سدها را استفاده شد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان بیان نمود: در فصل تابستان که مصرف برق افزایش پیدا می نماید، یک ششم مصرف برق کشور به وسیله نیروگاه های برق آبی تامین می شود. متاسفانه به دلیل شرایط به وجود آمده در زمستان، بخشی از منابع آبی برای فراوری برق استفاده شد تا خاموشی صورت نگیرد. همچنین در امسال کاهش میزان بارندگی در فصل بهار نسب به سال های گذشته باعث شده ذخایر آبی پشت سدها حدود 34 درصد نسبت به سال گذشته کمتر شود که این موضوع در فراوری نیروگاه های برق آبی اثر خواهد گذاشت.

ریاحی اعلام نمود: علاوه بر این مسائل، رشد مصرف برق نیز هر سال با اضافه شدن مشترکین و توسعه کارخانه ها سالی 6 درصد اضافه خواهد شد. از ابتدای امسال تا امروز رشد مصرف در خراسان به جای 6 درصد به 22 درصد رسیده است. این عدد چیزی حدود سه برابر نسبت به سال گذشته است.

وی توضیح داد: ماحصل کوشش ها برای تامین برق در ایام پیک جوابگوی این میزان مصرف و مسائل موجود نیست. برای جلوگیری از خاموشی در سطح جامعه یا کارخانه ها همکاری مردم و بخش های مختلف کشاورزی و صنعتی در دوره پیک را احتیاج خواهیم داشت تا با برنامه ریزی از خاموشی های ناخواسته جلوگیری کنیم. در امسال احتیاج به انسجام بسیار زیاد بین صنعت برق، صنعت آب و مردم وجود دارد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان مطرح نمود: اگر رسانه ها بتوانند به شکل مطلوبی موضوع را به مردم منتقل نمایند تا شهفرایندان اندکی همکاری داشته باشند، گذر پیروز از پیک به راحتی قابل دسترسی است اما اگر این مساله رخ ندهد، افزایش مصرف در بعضی ساعات پایداری کل شبکه برق را به خطر می اندازد و برای حفظ پایداری کل شبکه ناچار از قطع اضطراری بار در بعضی مواقع خواهیم شد. در چنین شرایطی امکان مدیریت مطلوب برای ایجاد کمترین تبعات وجود ندارد. اگر بار شبکه زیاد شود، مجبور به قطعی بعضی از خطوط شده و برق بخشی از مشترکین بدون اینکه قابل تشخیص باشد، قطع می شود.

ریاحی در پاسخ به این پرسش که چرا نیروگاه ها تجدیدپذیر در استان توسعه نیافته، گفت: رشد مصرف انرژی در کشور ما بسیار بالاست. حقیقت مطلب این است که هر سال با رشد زیادی در مصرف برق در کشور روبرو هستیم و برای اینکه بتوانیم رشد مصرف را جوابگو باشیم، باید در بخش فراوری، انتقال و توزیع سرمایه گذاری های سنگین از خزانه کشور انجام دهیم.

وی اعلام نمود: صنعت برق صنعت گران و تجهیزات آن به دلیل بالا بودن سطح تکنولوژی، تجهیزات گران قیمتی است. این مساله در تمام جهان وجود دارد. به همین دلیل است که در خیلی از کشورهای جهان که دولت امکان سرمایه گذاری در صنعت برق را به تنهایی ندارد و به همین دلیل فضا برای بخش خصوصی نیز باز شده است که البته این اتفاق در کشور ما نیز افتاده است.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان مطرح نمود: گاهی این رشد مصرف در بخش های کشاورزی و صنعتی است که البته این مساله منجر به فراوری می شود اما شدت مصرف انرژی در بخش های خدماتی و رفاهی بالاست. عمده بار مصرف برق کشور در بخش های خانگی و تجاری است. در این دو بخش سهم مصرف خانگی بسیار بیشتر است.

وی ادامه داد: اگر این رشد مصرف به همین منوال ادامه یابد، صنعت برق هر 10 سال باید برای تامین زیرساخت ها دو برابر آنچه که هست، سرمایه گذاری کند.

ریاحی با اشاره به اصل 44 قانون اساسی در زمینه خصوصی سازی گفت: نیروگاه های حرارتی، بادی، خورشیدی و... که در کشور احداث می شود، توسط بخش خصوصی سرمایه گذاری شده و صنعت برق بر اساس قراردادها برق فراوری شده آنان را به شکل تضمینی خریداری می نماید. این فرایند طی سال های گذشته وجود داشته و نرخ ها نیز برای این خرید به گونه ای است که برای بخش خصوصی جذابیت داشته باشد.

مدیرعامل شرکت برق منطقه ای خراسان در پاسخ به اینکه با توجه به مسائل موجود آیا باز هم بحث صادارت برق به افغانستان وجود دارد، گفت: حجم صادارت ما به افغانستان نسبت به کل مصرف استان زیاد نیست. حجم کل صادارت برق به افغانستان حدود 70 مگاوات است. همچنین برقی که به افغانستان فروخته می شود، با قیمت دلار محاسبه می شود و درآمدی برای صنعت برق کشور به حساب می آید که صرف سرمایه گذاری ها خواهد شد. این درآمد خرج زیرساخت و شبکه فراوری شده و در خدمت مردم قرار می گیرد.

ریاحی در مورد برنامه های صنعت برق استان برای جلوگیری از توسعه انشعابات غیرمجاز برق در شهر حاشیه مشهد بیان نمود: یکی از اقدامات خوبی که شرکت وزیع برق مشهد انجام داد و در این سطح در کشور بی نظیر بود، این بود که کلیه کابل های برق روکش دار شد و از این طریق امکان سرقت برق کاهش یافت. البته این احتمال وجود دارد که در بخش هایی از حاشیه شهر مشهد که در آن از سیم روکش دار استفاده نشده، برق به صورت غیرمجاز استفاده شود.

عباس آذری، سخنگوی صنعت برق خراسان رضوی، نیز در همین خصوص اعلام نمود: شاید به طور موردی انشعابات غیرمجاز برق در سطح شهر وجود داشته باشد اما خوشبختانه در مشهد انشعابات غیر مجاز مشهودی به چشم نمی خورد.

وی درباره اقدامات انجام شده برای اصلاح شبکه های برق مشهد و جلوگیری از تلفات انرژی بیان نمود: تلفات از جمله شاخص های مهم در صنعت برق است. میانگین تلفات در بخش توزیع برق کشور زیر 10 درصد است. این شاخص در مشهد 6 و در خراسان عظیم 8 درصد است. در واقع در کل وزارت نیرو بهینه ترین مصرف مربوط به استان خراسان است.

خشکسالی دست کمی از بیماری کرونا ندارد

محمد علایی، رئیس شورای انسجام بخشی شرکت های تابع وزارت نیرو در خراسان رضوی، نیز در ادامه این نشست اظهار کرد: میانگین بارش استان از یک مهر هر سال تا 28 اردیبهشت ماه سال بعد طی 50 سال گذشته 173 میلی متر بوده است. سال گذشته در همین بازه زمانی میزان بارندگی 270 میلیمتر بود که رقمی کم سابقه به حساب می آید اما در امسال میزان بارندگی ها در این مبازه زمانی 96 میلی متر بوده است. در واقع براساس این آمار نسبت به سال گذشته 44 و نسبت به درازمدت 65 درصد کاهش بارش در استان داشته ایم.

وی اضافه کرد: در سال گذشته تا اردیبهشت ماه حدود 800 میلیون متر مکعب آب به سدها وارد شد اما در امسال در این بازه زمانی 7 میلیون متر مکعب آب وارد سدها شده است. سال گذشته 70 درصد سدها پر بود اما در امسال 41 درصد سدها پر شده است. در خشکسالی ها برای تامین آب، به میزان 95 درصد از منابع زیرزمینی برداشت می شود؛ این در حالی است که در ترسالی ها 15 درصد از آب های سطحی و 85 درصد از آب زیرزمینی برداشت می شود.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای خراسان ادامه داد: با پدیده ای به نام چاه می توانیم سفره آب زیرزمینی که خدادادی ترین سرمایه ملی است را از بین ببریم؛ کاری که ما 60 سال است، آن را انجام می دهیم. نباید کاری کنیم که آبخوان های زیرزمینی از بین برود. طی دو سال گذشته که بارندگی خوبی نصیب کشور شد، کشاورزان در مصرف آب صرفه جویی داشتند. نکته مهم سهم دولت برای مقابله با خشکسالی است. دولت در کجای بازی قرار گرفته است؟ خشکسالی دست کمی از بیماری کرونا ندارد.

علایی با اشاره به اینکه انسجام مدیریتی خوبی بین مدیران صنایع آب و برق و شرکت های آب و فاضلاب در استان وجود دارد، گفت: خط قرمزمان این است که آب شرب روستاها و شهرها را در حد مجاز تامین کنیم و نگذاریم مردم در این گرما مسئله ای داشته باشند.

وی اعلام نمود: با فرض اینکه دولت مسئولیت خود را بپذیرد، دو پیشنهاد برای حل این مساله وجود دارد. خوشبختانه چاه های استان همگی مجهز به کنتور هوشمند است. امسال به هچ عنوان اجازه نخواهیم داد بیش از حجم مجاز پروانه های برداشت، چاه ها فعالیت کند. مساله چاه های غیر مجاز و اضافه برداشت باید در امسال حل شود. باید از بند ز ماده 29 قانون توزیع عادلانه آب برای جیره بندی استفاده شود. البته به شرطی که دولت به تعهد خود عمل کند و خسارات های مشترکین را پرداخت کند. در مجموع در شرایط کنونی مدیریت مصرف و جیره بندی آب برای جلوگیری از آسیب آبخوان ها باید انجام شود.

رئیس شورای انسجام بخشی شرکت های تابع وزارت نیرو در خراسان رضوی مطرح نمود: این خشکسالی هم تهدید و هم فرصت است. ما مدیران می توانیم از این فرصت ها استفاده کنیم. همچنین باید توجه داشت مدیریت افکار عمومی برای مدیریت مصرف آب و برق اثرگذار است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 17 تیر 1400 بروزرسانی: 17 تیر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1637

به "انسجام میان صنعت برق، آب و مردم، راه گذر از پیک مصرف 1400" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "انسجام میان صنعت برق، آب و مردم، راه گذر از پیک مصرف 1400"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید