بزرگ ترین سدهای دنیا

به گزارش سبزا، غیر از ذخیره آب و ایجاد انرژی، سدها با زیبایی و اکوسیستمی که در اطرافشان ایجاد می کنند، تبدیل به منطقه ها گردشگری محبوبی برای شهر یا کشورشان می شوند.

بزرگ ترین سدهای دنیا

سد اورُوایل

سد اورُوایل سدی خاکی است که روی رود فیدر در کالیفرنیا ساخته شده است. اورُوایل یکی از مهم ترین سدهای کشور به شمار می آورند. ارتفاع این سد 230 متر است و عرض آن به 2110 متر می رسد. مخزن این سد 59/6 میلیون متر مکعب ظرفیت دارد و علاوه بر این که از نظر تجاری برای آمریکا پر اهمیت است، به عنوان یک مقصد گردشگری نیز شناخته می شود.

سد مَنگلا

منگلا در پاکستان و در منطقه میرپور واقع شده است. ساخت آن سال 1961 از طریق مهندسین پاکستانی آغاز و سال 1967 به سرانجام رسید. منگلا روی رود جهلم ساخته شده است و برای مواردی چون تامین آب، حمل و نقل، آبیاری و تولید انرژی مورد استفاده قرار می گیرد. ارتفاع این سد 138 متر و عرض آن 3/14 کیلومتر است. حجم مخزن این سد 65 میلیون متر مکعب است.

سد گاردینر

مقاله های مرتبط:

گاردینر در کانادا قرار گرفته است و روی رود ساسکاچوان جنوبی ساخته شده است. دهه 60 میلادی بود که این سد ساخته شد و از آن پس به عنوان یکی از بزرگترین و مهم ترین سدهای کشور محسوب می شود. ارتفاع آن 64 متر، عرض آن 1/5 کیلومتر و حجم آن 65/4 میلیون متر مکعب است.

سد گوری

گوری که یکی از بزرگترین ها در دنیا است، در بولیواری و روی دره نکویما ساخته شده است. ساخت این سد 70 میلیون متر مکعبی، پانزده سال به طول انجامیده است و این اعداد نشان از عظمتش دارد.

سد فلیوولاند دایک

فلیوولاند در هلند واقع شده و حجم آن 78 میلیون متر مکعب است. غیر از مسائل مرتبط به تامین و ذخیره آب، این سد توانسته به عنوان یک مقصد گردشگری هم خود را معرفی کند.

سد آتاتورک

نام اصلی این سد کارابابا است و پنجمین سد بزرگ دنیا بوده و در شانلی اورفه واقع شده است. ساخت این سد پنج سال به طول انجامیده و ظرفیت آن 84 میلیون متر مکعب است. ارتفاع سد آتاتورک یا کارابابا 166 متر و عرض آن 1819 متر است. 1/25 میلیارد دلار صرف ساخت این سد گران قیمت شده است.

سد فورت پک

فورت پک بسیار قدیمی است و ساخت آن سال 1933 آغاز و سال 1940 سرانجام یافته است. هزینه ساخت فورت پک نسبت به زمانش بسیار بالا بوه و 100 میلیون دلار خرج آن شده است. ظرفیت این سد بزرگ 96 میلیون متر مکعب است. دریاچه زیبای پشت این سد که با همین نام شناخته می شود، مساحتی برابر با 245000 هکتار دارد.

سد سینکرود تیلینگز (میلدرد SWSS)

این سد شگفت انگیز در فورت مک موری آلبرتای کانادا ساخته شده و حجم آن 119 میلیون متر مکعب است. ارتفاع آن به 50 متر می رسد و ساختش تنها یک سال طول کشیده است.

سد تاربلا

تاربلا یکی دیگر از سدهای بزرگ دنیا است که در کشور پاکستان واقع شده است. ساخت این سد هشت سال به طول انجامیده و 1497 میلیون دلار برای آن هزینه صرف شده است. ظرفیت تاربلا 106 تا 152 میلیون متر مکعب است. ارتفاع آن 143 متر و مساحت آن به 250 کیلومتر مربع می رسد.

سد سینکرود تریلینگز (میلدرد MLSB)

بزرگترین سد دنیا که با نام دریاچه میلدرد نیز شناخته می شود، ظرفیتی برابر با 720 میلیون متر مکعب دارد. ارتفاع این سد 88 متر بوده و تنها در مدت دو سال ساخته شده است. این سد در کشور کانادا واقع شده است.

منبع: کجارو / frecked.com
انتشار: 6 اسفند 1400 بروزرسانی: 6 اسفند 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1912

به "بزرگ ترین سدهای دنیا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "بزرگ ترین سدهای دنیا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید