به خاطر چند دلار بیشتر

به گزارش سبزا، تهران (پانا) - سوپر لیگ اروپا تنها 48 ساعت دوام آورد، شاید این پروژه در تمام تاریخ فوتبال، تنها پروژه جهانی در حوزه فوتبال که با حجم عظیمی از مخالفت روبرو شد و در نهایت باید گفت فعلا طرح به صورت قاطع شکست خورده است.

به خاطر چند دلار بیشتر

از زمان شیوع ویروس کرونا در سال 2019 اقتصاد فوتبال مانند اقتصادهای عظیم جهان با مشکل روبرو شد. قرنطینه شهرها، تعطیلی لیگ ها و بعد از آن بدون تماشگر برگزار شدن تمام مسابقات در جهان عظیمترین ضربه های مالی بود که اقتصاد تیم های اروپایی را تا مرز نابودی برد. به طور مثال باشگاه بارسلونا فصل 20/2019 با خسارت 97 میلیون یوریی ناشی از اثرات کووید-19 خاتمه برد و در حال حاضر این رقم بدهی به بالای یک میلیارد یورو میرسد که باعث شده این باشگاه در چندین نوبت از بازیکنان و کادرفنی خود بخواهد که حقوق دریافتی خود را کاهش دهند.

ایده سوپر لیگ از کجا آمد؟

ایده برگزاری مسابقات سوپر لیگ اروپا به 12 سال قبل برمیگردد یعنی سال 2009 زمانی که مدیر باشگاه رئال مادرید فلورنتینو پرز از تغییر و احتیاج رقابتی شدن مسابقات صحبت کرد؛ این صحبت ها در این سال ها همچنان ادامه داشت تا همین چند روز پیش و پس از اعلام رسمی آغاز این مسابقات که بازهم فلورنتینو پرز از شرایط بد مالی باشگاه ها و احتیاج به جذابتر شدن مسابقات برای نسل جدید صحبت به میان آورد و حتی این ایده را که می توان تغییرات گسترده تری هم در فوتبال مانند کمتر کردن زمان مسابقات ایجاد کرد که با واکنش های منفی بسیاری از طرفداران فوتبال در سرتاسر جهان همراه شد.

مهمترین دلیلی که باعث شد مدیران 12 تیم عظیم اروپایی به فکر تشکیل سوپر لیگ باشند بحث مالی، جبران بدهی های باشگاه و درآمد بیشتر است؛ حتی اگر به تغییر قوانین مهم فوتبال بیانجامد . سوپر لیگی که فوتبال را بیشتر به سمت سرگرمی می برد ولی این چیزی بود که خیلی از افرادی که درگیر این صنعت عظیم هستند مانند مربیان و بازیکنان و همین طور طرفداران را در مقابل تشکیل این لیگ قرار داد. شاید فساد عظیمی که در یوفا و فیفا وجود دارد، عدم مدیریت صحیح، شکست در پروژه فیر پلی مالی و نداشتن ایده هایی برای جذاب تر شدن مسابقات (مانند ایده جدیدی که برای تغییر فرمت لیگ قهرمانان اروپا ارائه دادند) باعث این شد که مدیران باشگاه های عظیم اروپایی راهشان را از این دو نهاد جدا نمایند و به جنگ با یوفا و فیفا بروند. اما این زنگ خطری عظیم برای تمام تصمیم گیران فوتبال در جهان است که نشان می دهد این صنعت آنقدر عظیم و سودآور شده که سرمایه داران عرب و بانک های عظیم آمریکایی به راحتی راضی شوند که در این صنعت میلیاردها یورو سرمایه گذاری نمایند و چنان قدرتی به باشگاه ها بدهند که دیگر راضی به بازی کردن زیر پرچم یوفا و حتی فیفا نباشند.

انحصار

انحصاری که این 15 تیم تشکیل می دادند و پول بسیار زیادی که هر فصل قرار بود به واسطه اسپانسرها به این 15 تیم تزریق گردد عملا می توانست باعث نابودی تیم های کوچک باشد و تمام برنامه ریزهای آنها برای چندین سال آینده را به نابودی بکشاند اما نباید این نکته را هم نادیده گرفت که در حال حاضر هم تیم های عظیم به راحتی می توانند تیم های کوچک تر را از نظر خرید ستاره هایشان ببلعند و این تیم های عظیم به راحتی با رقم هایی باور نکردنی ستاره های جوان تیم هایی مثل آژاکس و دورتموند را هر فصل بخرند اما تغییراتی مثل برگزاری سوپر لیگ نه تنها باعث بهتر شدن این شرایط نمی گردد بلکه اختلاف طبقاتی را بین این 15 باشگاه با بقیه باشگاه ها اروپایی به شدت افزایش می دهد و بلکه شاید در آینده باعث نابودی خیلی از تیم های اروپایی باشیم . باید این سوال را از فلورنتینو پرز رئیس دوره اول لیگ اروپا پرسید که اگر به گفته خودش جوانان 16 تا 24 سال دیگر علاقه مند به تماشا فوتبال نیستند به این دلیل باشد که سال ها با انحصار پخش مسابقات به دست رسانه های عظیم برای درآمد بیشتر و محروم کردن دسترسی جوان ها به این مسابقات فوتبال باشد که دیگر علاقه ای به دیدن این ورزش ندارند.

15 تیم ثابت بدون سقوط یا حذف شدن از مسابقات این یکی از مهمترین نکته های این فرمت سوپر لیگ اروپا بود که واکنش های منفی شدیدی را به همراه داشت . فوتبال ذاتا صنعتی سرگرم نماینده است که متاسفانه پول بسیار زیادی که از منابع مختلف و برای کسب درآمد بیشتر به این صنعت تزریق می گردد باعث شده خیلی تغییرات گسترده ای در آن صورت بگیرد و ایده سوپر لیگ و کودتای 12 باشگاه اروپایی بر علیه نهاد یوفا می تواند از جنجالی ترین اتفاقات تاریخ جهان فوتبال باشد اما مطمئنا طرفداران بسیار زیاد این ورزش در تمام جهان که شاید یک دلار هم از این صنعت به جیب شان نیاید و حتی چه بسیار دلارهایی که از جیب شان برای تیم هایشان خرج نموده اند به دنبال نفس مسابقه و رقابت در این ورزش هستند و این جمله ای که این چند روز بارها از زبان مخالفان سوپر لیگ شنیده شد که فوتبال به هوادارها تعلق دارد و هوادارها به دنبال رقابت در این ورزش هستند و اگر این رقابت حذف گردد و فرقی بین برد و باخت نباشد و فقط تیم های عظیم بخاطر چند دلار بیشتر فوتبال بازی نمایند دیگر این ورزش نیست و یا به گفته پپ گواردیولا : این که مهم نباشد ببازی و نسبتی میان برد و پاداش وجود نداشته باشد و وقتی موفقیت تضمین شده باشد فوتبال بی معناست

بعد از ورود مقامات سیاسی و اعلام مخالفت خود با تشکیل سوپر لیگ، نشان داد که این حرکت فراتر از فوتبال است. آخرین اتفاقات پیرامون سوپر لیگ با انصراف لیورپول از حضور در این رقابت ها استارت زده شد و سپس تیم های حاضر در این رقابت ها یک به یک انصراف خود را اعلام کردند و تنها رئال مادرید و بارسلونا به صورت رسمی اعلام انصراف نکردند؛ روندی که عملا پروژه سوپر لیگ را فعلا با شکست روبرو نموده اما باید منتظر ماند تا ببینیم این کودتا در روزها و شاید سال های آینده به کجا کشیده می گردد و چه گروهی برنده این جنگ عظیم در فوتبال هست.

*بخاطر چند دلار بیشتر فیلمی از سرجیو لئونه

گزارش از: علی شریف زاده

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 27 خرداد 1400 بروزرسانی: 27 خرداد 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1601

به "به خاطر چند دلار بیشتر" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "به خاطر چند دلار بیشتر"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید