تدوین 3 سناریو برای بازگشایی دانشگاه ها در شرایط کرونا

به گزارش سبزا، معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد بازگشایی دانشگاه ها گفت: سه سناریو در مورد فرایند بازگشایی دانشگاه ها در شرایط اپیدمی کرونا در حال آنالیز بوده و بنا است در مردادماه این سناریوها، تهیه گردد.

تدوین 3 سناریو برای بازگشایی دانشگاه ها در شرایط کرونا

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری خبرنگاران از معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت (مفدا)، نشست مشترک معاونان، مسئولان، مدیران و کارشناسان معاونت فرهنگی و دانشجویی و معاونت آموزشی وزارت بهداشت با موضوع بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در فضاهای خوابگاهی و آموزشی در شروع سال تحصیلی جدید برگزار گردید.

در این نشست موضوعات بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی و لزوم رعایت پروتکل های بهداشتی در فضاهای خوابگاهی و آموزشی در شروع سال تحصیلی جدید، آنالیز شرایط سلامت روان دانشجویان علوم پزشکی و ارائه راه کارهای لازم جهت پیشگیری از آسیب های اجتماعی در میان دانشجویان و وبینار آموزشی پاسخ گویی اجتماعی دانشگاه مطرح شد.

دکتر علی اکبر حق دوست معاون آموزشی وزارت بهداشت در مورد بازگشایی دانشگاه ها، اظهار داشت: فرآیندی در حال آنالیز است که در سه سناریو در مورد فرایند بازگشایی دانشگاه ها (اگر ایپدمی از این بدتر شد، در همین شرایط باقی ماند و یا بهتر شد) تصمیم گیری گردد تا بر این اساس ببینیم ترم آینده را با چه مشخصاتی باید مدیریت کرد.

وی گفت: بنا است در مردادماه این سه سناریو، تهیه گردد. یکی از راه کارهای جدی این است که تعداد دانشجویان جدیدالورود را در ترم مهر تا حد امکان کم نموده و در سنجش و پذیرش تعداد دانشجویان ورودی ترم مهر را به حداقل برسانیم. این تصمیم در دفترچه کنکور نیز وارد شده است و ورودی ها بیشتر به سمت بهمن سوق داده می گردد.

حق دوست اضافه نمود: در مورد فارغ التحصیل کردن دانشجویان نیز کوشش ما بر فارغ التحصیلی زودتر است و تصمیم اخیر که رزیدنت ها را یک ماه و نیم زودتر شناسایی و فارغ التحصیل اعلام کنیم نیز بر همین اساس است.

وی بیان این که مبارزه و کنترل آسیب های اجتماعی در لایه سطحی نباید متوقف گردد، گفت: میزان قحطی ها و مرگ ها به دلیل سوء تغذیه در کره جنوبی در حدود دهه 1940، قبل از این که به این وضع در حوزه های مالی و اجتماعی برسد غوغا می کرد در همین زمان خودکشی در این کشور حدود چهار در 100 هزار نفر در سال بود.

معاون آموزشی وزارت بهداشت اضافه نمود: این در حالی است که سه سال قبل این عدد در کره جنوبی به بالای 30 رسیده بود به نحوی که در دسامبر هر سال که امتحان کنکور کره برگزار می گردد بالغ بر 500 نفر خودکشی می نمایند و مواردی را داریم که اعضای یک خانواده با هم دست به خودکشی می زنند. این نشان می دهد صرف موثر بودن امکانات مشاوره ای، روانپزشکی و درمانی در پیشگیری از خودکشی به تنهایی نمی توانند این موضوع را حل و فصل نمایند.

حق دوست در مورد راه کارهای مقابله با آسیب های اجتماعی به انجام کار در دو سطح مجازی و حضوری اشاره نمود و گفت: در سطح مجازی بهترین اساتید کشور را که می توان دعوت کرد تا در دانشگاه مجازی یک دوره آموزشی برگزار گردد.

وی اظهار کرد: در مکانیسم های معاونت آموزشی بعد از آماده شدن دوره، سعی می کنیم همه اساتید دانشگاه را ترغیب و تهیج کنیم تا این کورس آنلاین را ببینند و از معاونان فرهنگی و دانشجویی و آموزشی دانشگاه های علوم پزشکی بخواهیم سالانه چند دوره از این کارگاه ها را برگزار نمایند.

معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به صندلی دانشگاه های نسل چهارم، اظهار کرد: دانشجو و استاد ما باید آسیب های اجتماعی را بشناسند و برای حل مسائل راهکار ارایه دهند ما در جلسه معاونان آموزشی و فرهنگی و دانشجویی می خواهیم بگوییم برای دغدغه مند کردن دانشجو چه باید کرد.

4040/

منبع: خبرگزاری دانشگاه آزاد آنا
انتشار: 9 آبان 1399 بروزرسانی: 9 آبان 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1166

به "تدوین 3 سناریو برای بازگشایی دانشگاه ها در شرایط کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تدوین 3 سناریو برای بازگشایی دانشگاه ها در شرایط کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید