جنبش شرمساری از سفر با هواپیما ، مقایسه تکان دهنده آلودگی های یک سفر هوایی با مصرف گوشت

به گزارش سبزا، مساله تغییرات اقلیمی و گرمایش کره زمین برای سوئدی ها شکل جدیدی به خود گرفته است.

جنبش شرمساری از سفر با هواپیما ، مقایسه تکان دهنده آلودگی های یک سفر هوایی با مصرف گوشت

خبرنگاران: یورونیوز نوشت: بخش قابل توجهی از مردم این کشور به دنبال یافتن راهی برای کاهش سفر با هواپیما یا جایگزینی آن با دیگر وسایل نقلیه با آلودگی کمتر هستند.

کارشناسان محیط زیست معتقدند که در مقیاس جهانی حدود 4 تا 5 درصد از گازهای گلخانه ای بر اثر انرژی سوخت هواپیماها ایجاد می شوند، با این حال سفرهای هوایی بزرگترین منبع انتشار گازهای گلخانه ای در مقیاس فردی هستند.

به همین علت در سوئد جنبشی به نام شرمساری از پرواز با هواپیما به راه افتاده که مردم این کشور را به مسافرت با قطار به جای هواپیما تشویق می نماید.

آمارها نیز نشان می دهد از هر چهار سوئدی یک نفر در سال گذشته سفر با هواپیما را انتخاب ننموده و مسافرت هوایی خود را با دیگر وسایل نقیه جایگزین انجام داده است.

کیمبرلی نیکلاس، محقق تغییر اقلیم و مدرس دانشگاه لوند سوئد در این باره گفت: پرواز با هواپیما یک فعالیت کربن زای شدید است و هر یک پرواز کمتر اثرات مهمی بر فراوری و پخش دی اکسید کربن در جو زمین دارد.

وی در ادامه اضافه نمود: درصورتی که بخواهیم طبق توافق نامه اقلیمی پاریس از گرم شدن زمین به میزان دو درجه سانتی گراد تا سال 2050 میلادی ممانعت به عمل آوریم باید میزان فراوری گاز دی اکسیدکربن را به کمتر از 2.1 تن در سال به ازای هر فرد برسانیم.

خانم نیکلاس با زدن یک مثال کوشش کرد که این مساله را روشن تر کند: تنها یک پرواز رفت و برگشت بین لندن و نیویورک حدود 1.6 تن دی اکسیدکربن به ازای هر مسافر فراوری می نماید؛ سهمی معادل سه چهارم کل میزان کربن در نظر گرفته شده برای هر فرد.

در مثال دیگری برای درک بهتر میزان دی اکسید فراوری شده در یک پرواز در نظر بگیرید که یک فرد برای جبران میزان دی اکسیدکربن فراوری شده از این سفر باید یکی از کارهای زیر را عملی کند: به مدت دو سال گوشت نخورد، هشت ماه از خودرو استفاده نکند، به مدت هشت سال تمام زباله های خود را تفکیک و بازیافت کند و یا در زمان خرید به مدت 320 سال از زنبیل چندبار مصرف استفاده کند و آن را دور نیاندازد.

با وجود اینکه دانشمندان سوئدی در حال تحقیق و آگاهی رسانی به مردم درباره چگونگی کم کردن فراوری گازهای گلخانهای هستند، به نظر می رسد که عوامل دیگری نیز بر رشد آگاهی های عمومی در این باره موثر بوده است.

گرتا تونبرگ، دانش آموز 16 ساله سوئدی که سال گذشته در این زمینه فعالیت های چشمگیری داشته یکی از افراد تاثیرگذار در این حوزه است.

گرتا تونبرگ کار خود را با تحصن انفرادی در مقال مجلس سوئد شروع کرد و از سیاستمداران خواست تا برای حل معضل تغییرات اقلیمی چاره ای بیاندیشند.

وی در کنفرانس های مهم محیط زیستی، مالی و سیاسی از جمله در مجمع جهانی اقتصاد در داووس سوئیس حاضر شد و در این باره سخنرانی کرد. با این حال وی برای حضور در این جلسات با قطار سفر می نماید و برای یاری به حفظ کره زمین رنج طولانی شدن راه را به جان می خرد.

او همچنین میخواهد برای شرکت در نشست اجلاس سازمان ملل در خصوص گرم شدن کره زمین به نیویورک برود و برای این کار سفر با کشتی را انتخاب نموده است.

خانم نیکلاس نیز درباره افزایش آگاهی های جمعی در خصوص محیط زیست ابزار خشنودی نموده و گفت: سوئد در صدر یک جنبش رو به رشد جهانی واقع شده است. ما در رسانه ها و جامعه سوئد شاهد تغییر در نگرش افراد و رفتار آنها هستیم.

وی تاکید نمود که سوئدی ها به دنبال یافتن راه های خلاقانه ای برای سفر رفتن هستند تا از میزان آلودگی هوا و افزایش گازهای گلخانه ای بکاهند. به عنوان مثال مرکز قطار ملی سوئد اعلام نموده است سال گذشته 31.8 میلیون نفر با قطار جابجا شدند و رکورد سفرهای زمینی را در این کشور شکستند.

تعداد مسافرهای قطار در سوئد در سه ماهه اول سال جاری نسبت به مدت مشابه سال گذشته 10 درصد رشد داشته است. در همین حال ، آژانس حمل و نقل هوایی سوئد اعلام نموده است که تعداد مسافران در فرودگاه های این کشور در سه ماه نخست سال جاری 4.4 درصد کاهش یافته است.

این آمار نشان می دهد که تعداد افرادی که در سوئد به دنبال ایجاد تغییرات اساسی در سبک زندگی خود و بهبود شرایط زمین هستند افزایش یافته است و فعالان محیط زیست این کشور امیدوارند که مردم کشورهای دیگر نیز با درک اهمیت مساله تغییرات اقلیمی به جنبش شرمساری از پرواز با هواپیما بپیوندند.

منبع: چمدان
انتشار: 1 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 384

به "جنبش شرمساری از سفر با هواپیما ، مقایسه تکان دهنده آلودگی های یک سفر هوایی با مصرف گوشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "جنبش شرمساری از سفر با هواپیما ، مقایسه تکان دهنده آلودگی های یک سفر هوایی با مصرف گوشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید