زنان ایرانی که غول های فناوری دنیا را مدیریت می نمایند

به گزارش سبزا، در سه قسمت پیشین، ما بانوان پیروز ایرانی که در خارج از ایران با جدیت و تلاش پله های ترقی را طی نموده و باعث سرافرازی نام ایران در دنیا شده اند را معرفی کردیم. در ادامه این سلسله گزارش ها قصد داریم بانوان ایرانی دیگری را که درخشیده و افتخارات بسیاری را در حوزه علم و فناوری کسب نموده اند معرفی کنیم.

زنان ایرانی که غول های فناوری دنیا را مدیریت می نمایند

به گزارش خبرنگاران، زنان در سراسر دنیا با وجود تمام مسائل و چالش هایی که دارند اما دست از رویاها و اهداف خود نمی کشند و برای مفید بودن و داشتن فردایی درخشان کوشش می نمایند. در میان تمام زنان دنیا، زن هایی بودند و هستند که با تمام سختی هایی که روبرو هستند گام های خود را محکم و نیرومند برمی دارند و با تمام قوا برای اثبات جمله ما زنان می توانیم کوشش می نمایند.

1- دلارام کهربایی

پروفسور دلارام کهربایی(Délaram Kahrobaei) یک دانشمند کامپیوتر و ریاضیدان ایرانی -آمریکایی است. او یک سال پیش به دلیل ارتقای شغلی از شهر نیویورک نقل مکان کرد و به شهر یورک انگلستان رفت. او اکنون ریاست امنیت سایبری دانشگاه یورک(niversity of York) را بر عهده دارد. کهربایی بنیانگذار و مدیر مرکز بین رشته ای امنیت سایبری یورک نیز است. علاوه بر اینها این بانوی پیروز استادیار دانشگاه نیویورک(New York University) و دانشکده دکتری دانشگاه سیتی(City University) نیویورک نیز است.

او بنیانگذار مؤسسه زنان نیویورک در ریاضیات و محاسبات شبکه و رئیس شرکت اطلاعات و امنیت Infoshield نیز است . محدوده پژوهش اصلی او در حوزه رمزنگاری جبری بعد از کوانتومی، امنیت اطلاعات، داده های علمی، جبر کاربردی و فناوری بلاکچین است. وزارت دفاع ایالات متحده آمریکا(ONR)، مرکز تحقیقات و اکتشافات کانادا(NFRFE)، انجمن علوم آمریکا(AAAS)، بنیاد ملی علوم(NSF) آژانس امنیت ملی(NSA)، انجمن ریاضی لندن، انجمن ریاضی ادینبرو، بنیاد سوئیس، مؤسسه هنری پوینکر(Institute Henri Poincare)، انجمن زنان در ریاضیات(AMM) از تحقیقات وی حمایت اقتصادی نموده اند. وی سردبیری مجله Advances of Mathematics in Communications را نیز برعهده دارد. او بیش از 70 مقاله چاپ شده در نشریه های معتبر علمی دارد. وی چندین اختراع نیز به نام خود به ثبت رسانده است.

2-پ انته آ حمزه ای

پانته آ حمزه ای(Pantea Hamzehi) مدیر بخش اعتماد و ایمنی(Trust & Safety) فیسبوک است. حمزه ای در زمینه مدیریت محصول بیش از یک دهه تجربه دارد و پیشینه قوی در مدیریت برنامه های مهندسی و عملیات پروژه نیز دارد. دانش او از سیستم های آموزشی آنلاین و همچنین تجربه زیاد او یک منبع ارزشمند برای شرکت فیسبوک محسوب می گردد. وی مدرک کارشناسی خود را از دانشگاه بریتیش کلمبیا(University of British Columbia) اخذ نموده است.

3- نگار قورچیان

نگار قورچیان(Negar Ghourchian) مدیر هوش مصنوعی شرکت فناوری های هوایی(Aerial Technologies) است. وی در این شرکت راهکارهای هوش مصنوعی را برای فناوری هسته ای توسعه می دهد. از آنجایی که وی دارای تحصیلات آکادمیک در زمینه یادگیری ماشین و ارتباط نزدیک با دانشگاه های سطح بالا و محققان در این زمینه است، توانسته فناوری های هوایی را با یاری هوش مصنوعی توسعه دهد. او در سال 2016 دکترای خود را در زمینه مهندسی برق و علوم کامپیوتر از دانشگاه مک گیل(McGill University) کانادا دریافت کرد و زمینه تحصیل او برنامه های یادگیری ماشین در مدلسازی فعالیت های انسانی و رفتار بود.

4- کتی آذرفر

کتی آذرفر(Kathy Azarfar) رئیس توسعه محصولات شرکت اریکسون(Ericsson) است. آذرفر بیش از 20 سال سابقه در امور ارتباطات دارد و تجربه زیادی در زمینه طراحی و ساخت سیستم پشتیبانی تجاری و عملیاتی در مقیاس بزرگ دارد و در زمینه های مختلف از جمله معماری ارشد، مهندسی و موقعیت های مدیریت توسعه کار می نماید.

اریکسون شرکت چندملیتی و اصالتاً سوئدی تجهیزات مخابراتی است که در سال 1876 توسط لارس مگنوس اریکسون تأسیس شد. فعالیت اولیه این شرکت در زمینه تعمیرات تجهیزات تلگراف بود و فعالیت های تولیدی اریکسون با ساخت قطعات دستگاه های تلفن و سیستم ها و تجهیزات تلفن خانه شروع گشت. از آن موقع این شرکت به طور مستمر در حال گسترش در سوئد و سایر کشورها بوده است. حضور پر رنگ اریکسون در استکهلم به گسترش این شهر و تبدیل آن به یکی از مراکز تکنولوژی اطلاعات در اروپا یاری شایانی نموده است. امروزه اریکسون به یکی از بزرگترین شرکت های تولیدنماینده سیستم های ارتباطی و مخابراتی، همچنین ارائه دهنده خدمات فناوری اطلاعات تبدیل شده و به همراه شرکت های زیرمجموعه خود یکی از اصلی ترین بازیگران در صنعت شبکه های تلفن همراه و سیستم های چندرسانه ای اینترنتی در اروپا به شمار می آید.

5- نگار رستم زاده

دکتر نگار رستم زاده(Negar Rostamzadeh) دانشمند تحقیقاتی شرکت Element AI است. نگار رستم زاده دانشمند تحقیقاتی شرکت Element AI است و زمینه اصلی فعالیت او رایانه و یادگیری چند وجهی است. او در سال 2017 مدرک دکترای خود را از دانشگاه تورنتو(University of Trento) ایتالیا اخذ نمود. وی در دوران تحصیلش در مقطع دکترا بیش از دو سال در میلا یا مؤسسه الگوریتم های یادگیری مونترال(Montreal Institute of Learning Algorithms) فعالیت می کرد. این محقق چندین سال در آزمایشگاه هایی مانند آزمایشگاه Multimedia and Vision دانشگاه کوئین مری لندن(Queen Mary University of London) و گروه تحقیق و ماشین اطلاعات گوگل کار نموده است.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 19 آبان 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 438

به "زنان ایرانی که غول های فناوری دنیا را مدیریت می نمایند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنان ایرانی که غول های فناوری دنیا را مدیریت می نمایند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید