خبرنگاران تحول دیجیتال در اقتصاد

به گزارش سبزا، تهران- خبرنگاران- روزنامه ایران در یادداشتی نوشت: تحول دیجیتال کلیدواژه ای است که در سیاستگذاری و مدیریت اجرایی کشور جای خود را باز نموده است و در کنار آن ایجاد شفافیت و هوشمندسازی از جمله برنامه هایی بود که وزرای دولت دوازدهم هنگام معرفی خود در مجلس بدان تأکید داشتند.

خبرنگاران تحول دیجیتال در اقتصاد

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ سفرها بیشتر بدانید.

روزنامه ایران سه شنبه 11 آذر در یادداشتی به قلم رضا باقری اصل دبیر شورای اجرایی فناوری دولت الکترونیک، نوشت: به همین دلیل دولت دوازدهم مصوبه ای را به تصویب رساند که اولویت اجرای دولت الکترونیکی را بر 23 پروژه مهم نهاد و این پروژه ها که اصلی ترین و زیرساختی ترین خدمات و سامانه های دولت هستند، در بخش درآمدهای دولت، هزینه های دولت و در ایجاد سلامت و شفافیت دولت نقش اساسی ایفا می نمایند. تمامی پروژه ها از نوع بین دستگاهی انتخاب شده اند و برای تحقق هریک ضروری است چندین دستگاه اجرایی باهم تعامل برخط والکترونیکی داشته باشند...

و به نوعی هریک از این سامانه ها ایجاد یک تحول در بخش خود بوده و زمینه تحول در سایر بخشها را فراهم می نماید. دولت در زمینه زیرساخت های دسترسی به توفیق بالایی رسیده است و هم اکنون بیش از 90 درصد روستاها وکلیه شهرهای کشور دسترسی پهن باند دارند و این مهمترین زیرساخت دولت الکترونیکی است که در دولت تدبیر وامید به انتها رسید.

دیروز در شورای اجرایی فناوری اطلاعات گزارش پیشرفت پروژه ها خدمت رئیس محترم جمهور و وزرای محترم ارائه شد و بسیار جای خرسندی دارد که از این تعداد پروژه 8 پروژه در شرایط مطلوب و به پیشرفت بالای 70 درصد رسیده اند. بعضی از پروژه ها نیز با دلایلی که در شورا ارائه شد نتوانسته اند به نحو مطلوب به اهداف از پیش مشخص شده برسند.

عزم دولت بر اجرایی شدن تمامی این پروژه ها و ارائه خدمت الکترونیکی ملموس به مردم است و بر همین اساس در مصوبه امروز مقرر شد تا در سه گام دهه فجر، انتها سال و خرداد سال آینده یعنی انتهای دولت تمامی این پروژه ها و سایر خدمات مهم دولت الکترونیکی به بهره برداری برسند.

امروز شاهد بهره برداری از فاز اول سامانه جامع تجارت که حاصل اتصال حداقل 25 زیر سامانه از حداقل 22 دستگاه اجرایی کشور با فناوری های مختلف و در پهنه کل کشور بودیم.

در این مرحله با اتصال سامانه های گمرک و تجارت، بنادر عمومی وسازمان بنادر و دریانوردی زیرساخت تبادل داده و اتصال سامانه های فعالیت های تجاری برای برقراری شناسه کالا در زنجیره تجارت خارجی وگمرک، صدور یکپارچه قبض انبار مبتنی بر شناسه کالا به منظور امکان رصد و پایش موجودی کالاها، شناسه دار شدن انبارهای اختصاصی، تبادل سیستمی داده های بنادر، گمرک و کشاورزی با سامانه تجارت فراهم و به بهره برداری رسید.

این سامانه نمودی از یک اقدام ملی، سازماندهی فرا بخشی و هماهنگی بین دستگاهی است. در جایی که یک بازرگان در یک پنجره واحد امکان ثبت پیگیری فعالیت های تجاری خود را بدون مراجعه حضوری با امضای الکترونیکی پیدا می نماید. در کنار آن امکان مدیریت و رصد زنجیره تجارت خارجی کشور درقالب یک سامانه پایش اطلاعات تجاری کشور برای مقامات مسئول و هیأت وزیران فراهم می گردد.

مزیت های سامانه تجارت فقط برای دولت نیست، تسهیل فعالیت های تجاری و تشریفات گمرکی، شفاف سازی ضوابط تجاری کشور، تسهیل در فرآیندهای پیچیده تجارت، استنادپذیری اسناد الکترونیکی بازرگانی و پیگیری از جعل و عدم صحت اسناد کاهش فساد در فعالیت های تجاری، حذف فعالیت های موازی و تکرار در بارگذاری یا ارائه اسناد تجاری، تخصیص وتأمین منابع دولتی و ارز برای تجارت، امکان بهره گیری از فناوری های داده کاوی در مدیریت ریسک زنجیره واردات وصادرات و بسیاری از مزایای دیگر بخشی از منافع سامانه تجارت است.

در جلسه روز دوشنبه شورا چند سامانه دیگر نیز به بهره برداری رسید. سامانه گواهی الکترونیکی مدارک دیپلم وزارت آموزش و پرورش به بهره برداری رسید و با اتصال این سامانه به سامانه مدارک تحصیلی آموزش عالی زنجیره اصالت بخشی مدارک تحصیلی تکمیل شد. سامانه واریز سود سهام که منجر به کاهش چندین میلیون مراجعه حضوری برای دریافت سود سهام از بانکها می شد پس از اجرایی آزمایشی در چند ماه گذشته به بهره برداری رسید.

برگزاری مجامع از دیگر مسایلی بود که شاهد اجرای پیروز آن و بهره برداری از این سامانه بودیم انتظار ما این است به غیر شرکت های بورسی برای کلیه شرکت ها و تعاونی ها نیز امکان برگزاری مجامع الکترونیکی فراهم گردد. همچنین سامانه خزانه داری الکترونیکی از جمله افتتاحات روز دوشنبه شورا بود.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 دی 1399 بروزرسانی: 10 دی 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1297

به "خبرنگاران تحول دیجیتال در اقتصاد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران تحول دیجیتال در اقتصاد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید