خبرنگاران حاجی میرزایی:پوشش تحصیلی پیش دبستانی در کشور به 71درصد افزایش یافت

به گزارش سبزا، بوشهر- خبرنگاران- وزیر آموزش و پرورش گفت: با همت دولت تدبیر و امید پوشش تحصیلی پیش دبستانی در کشور از 38 درصد در سال 92 امروز به 71 درصد افزایش یافته است.

خبرنگاران حاجی میرزایی:پوشش تحصیلی پیش دبستانی در کشور به 71درصد افزایش یافت

به گزارش خبرنگاران، محسن حاجی میرزایی روز چهارشنبه در 25 کنفرانس تخصصی و13 مدرسه زمستانی حقوق کودک به صورت ویدئو کنفرانس در بوشهر افزود: تجربه نشان داده تمام کسانی که دوره پیش دبستانی را به خصوص در مناطق 2 زبانه پشت سر گذاشته اند دوران تحصیلی خود را پیروز تر و با مسائل کمتری پشت سر گذاشته اند.

وی بیان نمود: آمارها نشان می دهد پذیرش پیش دبستانی در مناطق روستایی نیز از 25 درصد با سه برابر افزایش به 65 درصد و در مناطق محروم نیز از صفر به 23 درصد افزایش یافته است.

وزیر آموزش و پرورش گفت: همچنین نرخ پوشش تحصیلی در دوره ابتدایی نیز امروز به 98.87 درصد رسیده است براین اساس باید بررسی جامعی در خصوص کسانی که از گردونه نظام تعلم و تعلیم دور مانده اند انجام شود.

حاجی میرزایی افزود: بررسی ها نشان می دهد 1.2درصد این جمعیت به دلیل دسترسی نداشتن به آموزش یا فرصت های آموزشی، بیماری ها، معلولیت ها، مسائل فرهنگی و مسائل اقتصادی از آموزش محروم بوده اند.

به گفته وزیر آموزش و پرورش با همت نهادهای حمایتی از جمله کمیته امداد، بنیاد مستضعفان، ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و آموزش و پرورش در فاصله سال های 92- 93 و 98- 99 ، 36هزار دانش آموز بازمانده از تحصیل به کلاس های درس بازگشته اند.

وی یادآور شد: در زمان حاضر جمعیت دانش آموزی عشایری کشور از 180 هزار به 211 هزار نفر، افزایش 11 درصدی شمار دانش آموزان دختر عشایری و تعداد مدرسه های شبانه روزی با 36 درصد افزایش از 172 به 235 مدرسه افزایش یافته است.

حاجی میرزایی با تاکید بر رعایت حقوق دیگران از طرف دولت افزود: مطابه حق از جمله مواردی است که باید آگاهی حقوقی خانواده و دانش آموزان در این خصوص ارتقا یابد و در این میان احقاق حقوق بچه ها بعنوان یک اولویت مهم باید مورد توجه قرار گیرد.

وی ادامه داد: حق آموزش همانند سایر حقوق از حقوق مسلم بچه ها است و تامین نکردن این حق باعث می شود سایر حقوق دیگران دستخوش آسیب قرار گیرد.

وزیر آموزش و پرورش گفت: مهمترین نیاز افراد برای هویت یافتن، نقش دریافت و برای اینکه فرد روی پای خود بایستد و برای دریافت مسئولیت اجتماعی ابراز وجود کند، آموزش است.

وی تاکید کرد: دانش آموزان و بچه ها برای اینکه بتوانند به عنصر کارسازی تبدیل شوند نیازمند آموزش هستند و به همین دلیل باید آموزش لازم در اختیار آنها قرار گیرد.

حاجی میرزایی با بیان اینکه اختلال در آموزش مسائلی را ایجاد می کند، گفت: نابرابری های گوناگون در جامعه از جمله نابرابری ها در ثروت، امکانات، تجهیزات، قدرت، درجه ناتوانی و توانمندی های انسان ها بیش از هر چیز تحت تاثیر آموزش واقع شده است به این معنی که اگر ما نتوانیم فرصت های برابر و مناسبی برای دسترسی به آموزش ایجاد کنیم این نابرابری به تدریج در همه شئون زندگی خود را نشان می دهد.

منبع: ایرنا
انتشار: 10 اسفند 1399 بروزرسانی: 10 اسفند 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1409

به "خبرنگاران حاجی میرزایی:پوشش تحصیلی پیش دبستانی در کشور به 71درصد افزایش یافت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "خبرنگاران حاجی میرزایی:پوشش تحصیلی پیش دبستانی در کشور به 71درصد افزایش یافت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید