درمان دندان درد؛ 22 راه خانگی برای رهایی از درد عصب دندان

به گزارش سبزا، شاید درد دندان به عصب رسیده، دردناک ترین تجربه برای بعضی افراد تلقی گردد. با این وجود جدا از درمان های شیمیایی، درمان های خانگی بسیاری نیز از جمله استفاده از آب نمک، خیار، سیب زمینی و ... برای درمان دندان درد به صورت موقتی و تا قبل از مراجعه به دندانپزشک وجود دارد.

درمان دندان درد؛ 22 راه خانگی برای رهایی از درد عصب دندان

خبرنگاران | سرویس سلامت - یکی از بدترین دردهایی که هر فردی برای یک بار هم که شده آن را تجربه می نماید دندان درد است و در اغلب موارد دندان فرد احتیاجمند عصب کشی است. نگران نباشید راه های خانگی بسیار مناسبی برای درمان دندان درد وجود دارند و حتی گاهی ممکن است همین درمان خانگی شما را از رفتن به دندانپزشکی بی احتیاج کند. دلیل رسیدن دندان به عصب ایجاد عفونت و آسیب به عاج و مینای دندان، خرد شدن مواد فلزی پرکننده دندان و یا جویدن و خوردن غذاهای سفت است. علائم اصلی این مشکل درد موضعی، سرخی و تورم و التهاب لثه ها در نزدیکی دهان است. درد به عصب رسیدن دندان باعث می شود نتوانید غذاهای خاصی را میل کنید و حتی شاید باعث شود دندان های مجاور نیز تحت تأثیر قرار گیرند.

راهکارهای خانگی برای درمان دندان درد

1. کیسه یخ

استفاده از کیسه یخ، یک تکنیک قدیمی و در عین حال آسان ترین تکنیک برای آرام کردن درد ناشی از عصب دندان است. شما می توانید قطعات یخ را برای 5 دقیقه بر روی صورتتان قرار دهید. این روش به شما یاری می نماید تا از درد رها شوید. در صورتی که درد شما کاهش پیدا نکرد، کیسه یخ را به جای 5 دقیقه 15 دقیقه و 3 تا 4 بار در روز بر روی صورت خود قرار دهید.

2. رژیم مایعات

گاز دریافت و جویدن می تواند مسبب ایجاد درد بیشتر در دندان شما شود و باعث شود نتوانید به طور مناسب غذا بخورید و ضعیف شوید. بهترین راه این است که تا بهتر شدن درد و نیز از بین رفتن عفونت دندان به رژیم غذایی مایعات روی بیاورید. شما می توانید از آب هویج و یا آب پرتقال برای این رژیم بهره ببرید. البته این مایعات نباید خیلی سرد باشند چرا که مایعات سرد باعث تحریک بیشتر دندان و درد بیشتر می شود.

3. غرغره آب نمک

برای مبارزه با عفونت و نیز کاهش درد دندان، آب نمک غرغره کنید. کاری که باید انجام دهید حل کردن یک قاشق چایی خوری نمک با یک لیوان آب گرم برای دو یا سه بار در روز است.

4. خیار

خیار یکی از معروف ترین درمان ها برای کاهش درد به شمار می آید. این میوه می تواند فورا دندان درد حاصل از مشکل عصب دندان را از بین ببرد. شما می توانید برش هایی از خیار را در قسمت آسیب دیده درون دهان قرار دهید. این کار را تکرار کنید تا به نتیجه برسید.

5. غذا های نرم و متعادل بخورید

خوردن غذاهای تند و شیرین می تواند به شدت به دندان ما آسیب بزند. بنابراین پیشنهاد می شود غذاهایی نرم و با میزان فلفل کمتر میل کنید. نوشیدن شیر خام و نیز خوردن غذاهایی با پروتئین بالا باعث کاهش درد و درمان دندان درد می شود.

6. پشتی بلند

درد عصب دندان می تواند به یاری استفاده از پشتی بلند در زمان خواب بهبود یابد. چنین راهی نه تنها از درد و التهاب لثه جلوگیری می نماید بلکه خونریزی را نیز متوقف می سازد. دلیل آن این است که یک پشتی بلند جریان خون را به سمت مشخصی راهنمایی می نماید.

7. هیدروژن پراکسید

از هیدروژن پراکسید برای درمان درد عصب و نیز جرم گیری دندان بهره ببرید. طعم افتضاحی دارد اما باعث می شود درد شما برای مدت طولانی آرام شود. اگر طعم آن خارج از میزان تحملتان بود می توانید مقداری آب برای رقیق کردن آن بهره ببرید.

8. استفاده از عصاره های گوناگون

عصاره وانیل، بادام، نعناع و یا لیمو را به یاری پنبه روی دندان آسیب دیده قرار دهید. این کار یاری می نماید تا از رشد باکتری جلوگیری شده و ناراحتی عصب دندان کم شود.

9. سیب زمینی

تکه های تازه سیب زمینی را مدتی در قسمت آسیب دیده قرار دهید تا درد دندانتان تسکین یابد.

10. کیسه چای

بعد از این که چایی را درست کردید، کیسه چایی را دور نریزید و آن را بر روی دندان خود قرار دهید. این کار به درمان دندان درد شما یاری می نماید و باعث می شود برای مدتی قسمت مورد نظر بی حس شود. کیسه چایی باید گرم باشد و نباید باز یا پاره شده باشد.

11. جوش شیرین

جوش شیرین در زمانی که از درد عصب دندان رنج می برید بسیار یاری کننده است. کاری که باید بکنید این است که یک تکه پنبه را آغشته به آب کنید و بعد از آن که آب اضافی آن را گرفتید آن را آغشته به جوش شیرین کنید و به دندان آسیب دیده بزنید. همچنین می توانید یک دندان شویه شامل ترکیبی از جوش شیرین و آب را به دندانتان بزنید.

بیشتر بخوانید: 14 کاربرد حیرت انگیز جوش شیرین

12. خمیر فلفل و نمک

مقداری فلفل را با نمک و آب مخلوط کنید تا یک ماده خمیر مانند ایجاد شود و آن را به دندانتان بزنید. خواص ضد باکتریایی و ضد التهاب بودن نمک و فلفل باعث می شود تا دندان ها در زمانی کوتاه به حالت عادی بازگردند.

13. تنباکو

اگرچه تنباکو برای سلامتی مضر است، اما خواص آنتی باکتریایی آن می تواند برای درمان دندان درد یاری کننده باشد. مقداری تنباکو را در دهانتان قرار دهید و صبر کنید دهانتان مزه نعناع به خود بگیرد. سپس آن را تخلیه کرد و دهان خود را با آب بشویید.

14. سرکه

سرکه خانگی و یا سرکه سیب می تواند در از بین بردن باکتری هایی که باعث ایجاد درد عصب دندان می شوند، نقش موثری ایفا نماید. یک تکه پنبه را در سرکه قرار داده و سپس آن را در قسمت آسیب دیده برای 15 دقیقه قرار دهید. برای دریافت نتیجه بهتر از این روش به صورت منظم بهره ببرید.

15. کره خام

با خوردن مقدار کمی از کره می توانید شاهد کاهش علائم به عصب رسیدن دندان باشید. به علاوه باید بدانید خمیر مانند بودن کره به دندان شما آسیبی نمیرساند.

16. روغن زیتون

روغن زیتون می تواند التهاب دندان شما را کاهش دهد. یک تکه پنبه را در روغن زیتون قرار داده و آن را به آرامی روی دندانی که درد می نماید قرار دهید تا از درد ناشی از عصب دندان رها شوید.

17. پیاز

شاید این نوع درمان عجیب به نظر برسد، اما پیاز یکی از بهترین راه ها برای درمان دندان درد است. یک تکه از پیاز را ببرید و برای چند دقیقه درون دهانتان نگه دارید و مایع خارج شده از آن را بمکید. فراموش نکنید از پیاز خام و تازه بهره ببرید.

18. سیر

تکه ای از سیر را درون دهان خود قرار داده و آن را خرد کنید. سپس سیر را در قسمت آسیب دیده قرار دهید و صبر کنید تا مایع آن درون دهان شما پخش شود، می توانید سیر را بجوید. سیر به سبب داشتن خواص دارویی و آنتی بیوتیکی با کشتن باکتری ها و جلوگیری از افزایش عفونت، یاری می نماید دردتان ساکت شود.

درمان گیاهی برای درمان درد عصب دندان

19. گل میخک

استفاده از میخک یکی از قابل اعتمادترین درمان ها برای مسائل مرتبط با دندان است. میخک را در نزدیکی قسمت آسیب دیده قرار دهید و آن را برای مدت کوتاهی بمکید. همچنین شما می توانید از روغن میخک نیز بهره ببرید. البته فراموش نکنید که استفاده از میخک درون دهان به مدت طولانی نتیجه عکس داشته و به دندان و لثه شما آسیب می زند.

بیشتر بخوانید: آشنایی با مضرات و خواص روغن میخک + طرز تهیه روغن میخک

20. آنغوزه

دسته ای از مسائل دندانی می تواند به یاری آنغوزه درمان شود. مقدار اندکی آنغوزه را با قطراتی از لیمو ترکیب کنید سپس آن را گرم کنید. یک تکه پنبه را در محلول درست شده وارد کنید و آن را روی قسمت آسیب دیده قرار دهید. این روش یکی از بهترین روش ها برای درمان خانگی دندان به عصب رسیده است.

21. روغن درخت چایی

روغن درخت چایی یکی از قابل اعتماد ترین روش ها برای درمان درد دندان هاست و خوب است که 3 تا 4 بار در روز آن را غرغره کنید. این درمان درد دندان شما را آرام می نماید.

22. برگ درخت چنار

چند عدد از برگ های درخت چنار را گاز بزنید. اگر دردتان آنچنان زیاد بود که نتوانستید از قسمت آسیب دیده بجوید، آن را از سمت دیگر جویده و سپس آب بخورید. همچنین می توانید خمیری از برگ های ریز شده و چند قطره آب درست کنید و آن را روی دندانتان قرار هید. این نیز یکی از بهترین راه های طبیعی برای درمان دندان درد است.

باید ها

  • دندانتان را به صورت منظم مسواک بزنید.
  • همواره باقی مانده غذا را به یاری نخ دندان از دهانتان خارج کنید.
  • پس از هر وعده غذایی آب نمک غرغره کنید.

نباید ها

  • غذاهای سفت را میل نکنید چرا که می تواند موجب ایجاد درد غیر قابل تحملی در دندان شما شود.
  • شیرینی ها و غذاهای سرد باعث تحریک و پوسیدگی دندان ها می شوند، بنابراین از مصرف آنها خودداری کنید.

چه راهکار های دیگری برای درمان درد عصب دندان وجود دارد؟ دیدگاه های خود را با مخاطبان ستاه درمیان بگذارید.

برگرفته از: homeremedyhacks

منبع: setare.com
انتشار: 4 اسفند 1399 بروزرسانی: 4 اسفند 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1396

به "درمان دندان درد؛ 22 راه خانگی برای رهایی از درد عصب دندان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "درمان دندان درد؛ 22 راه خانگی برای رهایی از درد عصب دندان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید