غذاهایی که قبل از ترک یونان باید امتحان کنید

به گزارش سبزا، یونان کشوری مملو از منظره ها باشکوه، بناهای تاریخی شاهانه و دریایی آبی و زلال است که در کنار سواحل شنی رنگارنگ اش همچون بهشتی برای فرار از یکنواختی زندگی و ذخیره ای از خاطرات فراموش نشدنی به شمار میرود اما جذابیت تور یونان تنها مدیون سواحل زیبا و سرسبزی شگفت انگیزش نیست بلکه قسمتی از محبوبیت خود را در گرو غذاهای لذیذ شبه مدیترانه ایش دارد. غذاهای اصیل یونانی سبکی شبیه به مدیترانه ای دارند و در عین حال نشان از سلیقه خاص یونانی! از گیروس تند وسوسه انگیز گرفته تا شیرینی های ترد خوشمزه اش، همه و همه به مقدار منظره هاش مطبوع و دلپسند است. یونان به معنای واقعی بهشتی از غذاهاست.

غذاهایی که قبل از ترک یونان باید امتحان کنید

سفر با تور ارزان یونان را از دست ندهید و از نزدیک با سرزمین اسطوره های باستانی آشنا شوید و شهرهای سانتورینی، آتن و میکونوس را ببینید.

در اینجا برخی از غذاهای یونانی را به شما معرفی می کنیم که بدون شک قبل از آنکه پایتان را از یونان بیرون بگذارید باید حتماً امتحان کنید.

1. موساکا | Moussaka

نام عجیبی به نظر می آید! ولی دقیقاً همانی است که می خوانید. کسانی که گوشت و بادمجان دوست دارند حتماً از این غذا لذت زیادی می برند، مخصوصاً اگر خوب پخته شده و با لایه های گوشتِ آغشته به پنیر پر شده باشد. موساکا در اصل نوعی کسرول (به غذایی هایی گفته می گردد که در ظرفی به همین نام با دیواره های بلند طبخ می گردد) است که از لایه های بادمجان تشکیل شده و با گوشتی که با ادویه طعم دار شده پر شده و سطح رویی با سس بشامل که یک سس کرمی خوشمزه است و از کره، آرد، شیر، نمک و میزان خیلی کمی جوزهندی تشکیل شده پوشیده می گردد. حتی اگر یک گیاهخوار باشید می توانید نمونه های بدون گوشت این غذا را هم سفارش دهید.

کجا بخورید: آتن! جایی که برترین موساکا ها را سرو می نماید، مثلاً رستوران آلکاز تاورنا در قسمت شمالی آکروپولیس یکی از برترین هاست. بعلاوه در رستوران گاد می توانید برترین موساکای عمرتان را بخورید. ضمناً بچه ها حتماً سالادهای رستوران گاد را خیلی دوست خواهند داشت.

2. کولوکیتانتوی یا گل کدوی شکم پر | Kolokythoanthoi or stuffed Zucchini Flowers

یکی دیگر از غذاهای خوش طعم و لذیذ یونانی گل کدوی شکم پر است که مواد داخل آن را می توانید به دلخواه خود از بین سبریجات، پنیر، گوشت و برنج سفارش دهید. برای طبخ آن را در خمیر مخصوصی می خوابانند و بعد از آن سرخ می نمایند تا به خوبی طلایی گردد. وقتی آن را زیر دندان خود حس کنید، تردی خمیر هم زمان با نرمی گل داخل آن شما را کاملاً مقهور خود می سازد. حتماً امتحان کنید.

کجا بخورید: برترین نوع آن را می توانید در جزیره زیبای لزوس (Lesvos) بخورید. همه رستوران های جزیره این سرخ شده حیرت انگیز را در منوی خود دارند و هر کدام طعم منحصر به فرد خود را به طبخ کلاسیک آن اضافه می نمایند.

3. فسولدا | Fasolada

فسولدا یا همان سوپ لوبیای سفید بدون شک در هر آشپزخانه یونای پخته می گردد ولی ظاهر ساده آن شما را به اشتباه نیندازد، طعم های زیادی در این غذا دخیل اند و در واقع مجموعه ای از سبزیجات تازه را در خود دارد. با وجود لوبیای سفید، روغن زیتون و سبزیجات انتخابی شما این سوپ نه تنها خوشمزه بلکه بسیار مقوی است. اگر می خواهید غذایی سالم و یونانی را تجربه کنید انتخاب این سوپ دلچسب کاملاً درست است، علاوه بر اینکه این سوپ غذای ملی یونانی ها هم به شمار میرود.

کجا بخورید: اگر یک یونانی را می شناسید برترین انتخاب خوردن این سوپ در آشپزخانه ایشان است زیرا اصالت غذای خانگی را در رستوران پیدا نمی کنید؛ در غیر این صورت در تمام رستوران های یونان این سوپ خوشمزه را می توانید امتحان کنید.

4. یمیستا | Yemista

سبزیجاتی مثل گوجه فرنگی تند و فلفل های رنگی که با مخلوطی از برنج و گیاهان معطر پرشده باشند و با پنیر پوشیده، وقتی آن قدر بپزند که نرم شوند و پنیر رویشان آب گردد غذایی دلپذیر خواهند بود به نام یمیستا! غذایی سبک و تازه که در عین حال شما را کاملاً سیر می نماید.

کجا بخورید: جزیره سانتورین برترین جایی است که می توانید این غذا را هم در رستوران های معروف و هم در رستوران های کوچک محلی میل کنید.

5. اسپاناکوپیتا | Spanakopita

به احتمال زیاد غذای موردعلاقه ملوان زبل، اسپاناکوپیتا یا همان پای اسفناچ؛ ترکیبی است از اسفناچ، روغن زیتون و سبزیجات انتخابی شما که با پنیر و یک لایه خمیر فیلو پوشیده شده، آن قدر در فر پخته می گردد تا به رنگ طلایی درآید سپس داغ و دهن سوز سرو گردد.

کجا بخورید: نانوایی بوراز (Boras) در دهکده کارترادوس (Karteradhos) برترین پای اسفناچی را که می توانید بخورید سرو می نماید، حتماً امتحان کنید.

6. تزاتزیکی | Tzatziki

ترکیبی ساده از ماست یونانی، خیار رنده شده و سیر، جادویی می آفریند به نام تزاتزیکی! برای لذت بردن از این خوردنی، آن را همراه با نان پیتا نوش جان کنید.

کجا بخورید: تزاتزیکی یکی دیگر از غذاهای اصیل یونانی است که می توانید در هر رستورانی در یونان سفارش دهید و از انتخاب خود پشیمان نشوید.

7. هورتا ورستا | Horta Vrasta

غذایی نه چندان پرزرق و برق با طعمی فوق العاده! اصولاً برترین غذاها ساده اند ولی بی همتا، این طور نیست؟ به هر حال پایه اصلی این غذا را برگ های سبز سبزیجات تشکیل می دهد که می توانید آن ها را به میل خود انتخاب کنید که اول آب پز می شوند، سپس روی آن ها روغن زیتون، سرکه، آب لیمو، فلفل و نمک پاشیده می گردد. ساده و سالم برترین توصیف برای این غذاست.

کجا بخورید: تمام رستوران ها و کافه های یونان خیلی سریع این خوشمزه را برایتان حاضر خواهند کرد.

8. دلماداکیا | Dolmadakia

دلما داکیا یا همان دلمه برگ مو، البته با ذائقه یونانی! حتماً دلمه برگ مو خورده اید ولی شاید با دانه درخت کاج و گیاهان معطر یونانی تجربه جدیدی باشد! مطمئنیم که از حالا تصمیم دارید این دلمه متفاوت یونانی را تجربه کنید.

کجا بخورید: هرجایی که در یونان باشید، خصوصاً در آتن دلمه های خوبی نصیبتان خواهد شد.

9. فسولاکیا لاترا | Fassolakia Lathera

لوبیای سبز بیشترین سهم را در این غذا دارد در کنار سبزیجاتی مثل پیاز، هویج های کوچک و سیب زمینی و صد البته روغن زیتون.

کجا بخورید: اگر رستوران های محلی پروس (Paros) را امتحان کنید بیشترین لذت را از این غذا خواهید برد.

10. تیروپیتی ها | Tiropites

یک فینگر فود اشتهاآور با پنیر و خمیر فیلو که اگر آن را با یک فنجان چای یونانی میل کنید کامل ترین تجربه را از طعم آن خواهید داشت.

کجا بخورید: کافه های آتن برترین تیروپیتی که می تواند وجود داشته باشد را سرو می نمایند.

11. ملوماکارونا | Melomakarona

علاقه مندان به شیرینی، این کلوچه های عسلی-گردویی را که در دهان آب می شوند فراموش نخواهند کرد، مخصوصاً وقتی که مزه اش زیر دندانتان بماند. طعم واقعی یک کلوچه خوشمزه را تجربه خواهید کرد.

کجا بخورید: هر کافه و نانوایی در یونان این خوشمزه به تمام معنا را تازه و داغ برایتان سرو خواهند کرد.

12. گالاتابورکو | Galaktoboureko

اگر یک بار این پای را که با کاسترد و خمیر فیلو تهیه می گردد امتحان کنید عاشقش می شوید. یک شیرینی مقوی، نرم و کرمی. برایش سر و دشت می شنمایند. مطمئن باشید با یک عدد راضی نخواهید شد.

کجا بخورید: نانوایی های محلی یونان برترین جایی هستند که می توانید برای خوردن این شیرینی خوشمزه رویشان حساب باز کنید.

13. باقلوا | Baklava

یک شیرینی اشتهاآور دیگر با خمیر فیلو که از دانه هایی مثل بادام و گردو تهیه می گردد که البته رویش دارچین می پاشند. یک شیرینی بی نقص که رویش شربت زیادی می ریزند و همراه با خامه سرو می نمایند. چیزی فراتر از خوشمزه به نظر می رسد. این طور نیست؟

کجا بخورید: هرجایی در یونان که این باقلواها را بخورید اشتباه نکرده اید. مطمئن باشید.

منبع: گردشبان
انتشار: 22 مرداد 1400 بروزرسانی: 22 مرداد 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1702

به "غذاهایی که قبل از ترک یونان باید امتحان کنید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "غذاهایی که قبل از ترک یونان باید امتحان کنید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید