دسترسی عمومی به واکسن کرونای آکسفورد تا سرانجام 2020 قطعی نیست

به گزارش سبزا، سرپرست گروه سازنده واکسن کرونای دانشگاه آکسفورد می گوید گرچه ممکن است این واکسن تا سرانجام امسال میلادی در دسترس عموم قرار گیرد، اما نمی توان در این مورد یقین داشت.

دسترسی عمومی به واکسن کرونای آکسفورد تا سرانجام 2020 قطعی نیست

به گزارش خبرنگاران به نقل از رویترز این واکسن تجربی که شرکت آسترا-زنکا قرار است آن را فراوری کند، در کارآزمایی های بالینی مراحل اولیه توانسته در افراد پاسخ ایمنی ایجاد کند و این امید را ایجاد نموده است که بتوان تا خاتمه سال 2020 آن را در اختیار عموم گذاشت.

  • یک قدم نزدیک تر به واکسن کرونا| واکسن آکسفورد در مرحله دوم آزمایشی هم پیروز از آب در آمد

اما سارا گیلبرت، سرپرست گروه سازنده این واکسن در روز سه شنبه 31 تیر در مصاحبه ای با رادیو بی بی سی گفت: هدف ما این است که واکسن تا خاتمه سال در دسترس عموم قرار گیرد، اما نمی توان در این مورد یقین داشت، چرا که برای رسیدن به این هدف باید سه شرط محقق گردد.

او گفت که ضروری است تاثیربخشی این واکسن در کارآزمایی مرحله نهایی ثابت گردد، مقدارهای کافی از این واکسن فراوری گردد و در نهایت سازمان های ناظر به سرعت موافقت نمایند که مجوز استفاده اضطراری آن را بدهند تا بتوان شمار عظیمی از افراد را با آن واکسینه کرد.

کریس ویتی، مقام ارشد پزشکی انگلستان و جاناتان وان-تام، معاون او نیز درباره زمان بندی احتمالی در دسترس قرار دریافت واکسن اختلاف نظر داشتند.

ویتی در مجلس انلگیس به قانونگذاران گفت: از دید من، احتمال دستیابی به واکسنی که تاثیربخشی بالایی داشته باشد، پیش از کریسمس بسیار پایین است.

اما وان تاف گفت: به طور محتاطانه ای خوش بین است که که تا پیش از کریسمس واکسنی در اختیار داشته باشیم.

دانشمندان آکسفورد امیدوارند که یک میلیون دوز از این واکسن بالقوه تا ماه سپتامبر (شهریور) فراوری گردد.

گرچه قرارداد با شرکت استرا-زنکا ظرفیت فراوریی برای انجام این کار را فراهم نموده است، اما پایین آمدن میزان شیوع ویروس کرونا در بریتانیا فرایند آزمایش تاثیربخشی واکسن را پیچیده نموده است.

کارآزمایی های در مقیاس عظیم برای به دست آوردن داده ها در این باره در برزیل و آفریقای جنوبی در جریان است و قرار است در ایالات متحده آمریکا هم آغاز گردد.

هنوز هیچ واکسن تاییدشده ای برای کووید-19 وجود ندارد، اما سازمان جهانی بهداشت گفته است واکسن شرکت آسترا-زنگا یکی از نامزدهای پیشگام است.

  • اینفوگرافیک | واکسن های کرونا در چه مراحلی هستند؟

  • آشنایی با روینمودهای متفاوت برای ساختن واکسن کرونا

منبع: همشهری آنلاین
انتشار: 24 شهریور 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1075

به "دسترسی عمومی به واکسن کرونای آکسفورد تا سرانجام 2020 قطعی نیست" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "دسترسی عمومی به واکسن کرونای آکسفورد تا سرانجام 2020 قطعی نیست"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید