زنبیل خالی من برای مقابله با کرونا

به گزارش سبزا، بابک زمانی نورولوژیست در شرق نوشت: هفته گذشته بالاخره نصایح و سرکوفت ها به نتیجه رسید و درنهایت موبایل و فضای مجازی را کنار گذاشتم و وظایفم به عنوان مسئول خانواده را در بخش مقابله با این ویروس نابکار تمام قد بر عهده گرفتم. خوشبختانه فقط یک جست وجوی مختصر در گوگل توانست راه نجات و همچنین راه انجام وظایفم را به من نشان دهد؛ یک جزوه کاملا به روز مربوط به همین آبان 99 که وزارت بهداشت عزیز کشورمان با همت گروهی از متخصصان آن وزارت منتشر کرده، راهنمای من شد.

زنبیل خالی من برای مقابله با کرونا

جزوه ای حاوی راه چاره هایی متعدد برای پیشگیری و مقابله با کرونا، آن هم راه چاره هایی به دور از این دارو ها و روش های شیمیایی لعنتی! همه طبیعی، همه پاک، همه سالم و گیاهی! امروز هم از اول صبح زنبیل بازنشستگی در دست در حال تهیه تک تک مواد رازآمیز داخل جزوه بودم؛ موادی که من حتی از وجودشان اطلاع نداشتم و تازه، متأسفانه پیدا هم نمی شدند.

از صبح اول وقت، در حالی که عیال در منزل پشت جبهه را حفظ کرده بودند و با موبایل و از طریق واتس اپ در حال مشورت دادن بودند، مشغول پیداکردن زنجبیل و دارچین و تخم گشنیز، شربت جلاب، دمنوش زوفا، سرخار گل و اکیناسه و مواد دیگری بودم که تا آن موقع فقط دو، سه تایشان را پیدا کرده بودم و ته زنبیل این طرف و آن طرف قِل می خوردند. بسیاری از مغازه دار ها هم که حتی اسم برخی از مواد را نشنیده بودند.

تازه، در این شلوغی بازار که وقت هم تنگ بود و قبل از ساعت شش باید در منزل می بودم. فکر کردم شاید هم برخی دوستان و عزیزانِ زرنگ تر از ما ریشه هرچه اکیناسه و زوفا و... را از ته درآورده اند. اشکالی ندارد؛ دیگران به جای ما، دست کم تأثیرش این است که ان شاءالله از همین فردا کرونا شروع می کند به فروکش کردن. بعد از این جست وجو ها بود که من واقعا به این وزارت بهداشت خودمان ایمان آوردم و تحسینش کردم. چندی پیش صبیه، برای فارغ التحصیلی اش باید سرانجام نامه ای مرتبط با مسائل پزشکی می نوشت.

آن موقع بود که متوجه شدم برای کوچک ترین اظهارنظری درباره مسائل پزشکی از چه هفت خان دشواری باید گذشت؛ از رعایت اخلاقیات کلی تحقیق گرفته تا اطلاع بیماران داوطلب از تحقیقاتی بودن موضوع تا اطمینان از سلامتی درمان و اظهارنظر درباره تأثیر درمان با در نظر دریافت بهبودی خودبه خودی و اثر پلاسبو (تأثیر باور و تلقین در درمان) و.... واقعا وزارت عزیز ما با چه نیروی شگرفی (در انتخاب کلمات هم آدم دچار مشکل می شود) درباره تمام این مواد که تازه من اسامی برخی شان را از صفحه اولِ 29 صفحه جزوه ذکر کردم، مطالعه دقیق علمی کرده و بی خطری و تأثیر آن ها را که نیازمند درک عمیق از سازوکار ویروس و یک مطالعه علمی بی نظیر و طبق مقررات فوق است، تشخیص داده و با این حجم عظیم در دسترس ملت قرار داده، دست مریزاد واقعا!

اما مشکل من با این جزوه طلایی محدود به این کلمات و راه دستیابی به همه مواد (و البته هزینه خریدن مواد و خطرات جست وجو در این بحبوحه کرونا) نیست؛ بلکه مسائل بیشتری دارم که البته مربوط به سطح سواد و دانش خودم است.

مثلا نمی دانم روایح ملایم یعنی چه؟ یا مثلا حد اجتناب از بسیار کم خوردن کجاست؟ یا اینکه چگونه می شود از شرایط تنش زای فعلی با این زنبیل خالی اجتناب کرد یا اینکه مطابق دستور جزوه هم آرامش روحی را حفظ کرد، هم آرامش معنوی را. خیر، اشکالی در این دستورالعمل ها نیست. اشکال از خود بنده است.

در حالی که تلاش می کنم آرامشم را (دست کم روحی، معنوی بماند) که حفظ کردنش آسان تر است، حفظ کنم، موبایل را بیرون آوردم و به همسر نگرانِ آن سوی خط گفتم: خیر، ما لایقش نیستیم. سطح این جزوه از سطح سواد ما بالاتر است؛ اما نگران نباش، وزارتخانه ای که تا این حد برای رفاه ما تلاش می کند، لابد از دیگر جنبه ها هم تمام موازین علمی را با دقت رعایت می کند.

مگر 30 سالِ تمام سر کلاس فیزیک به بچه های مردم نمی گفتیم مهم ترین نکته اطمینان به دانش و فرمول های علمی است؟ مگر نمی گفتیم هر کارِ خردی که می کنید و هر مسئله ای که حل می کنید، فقط نمونه و مصداقی است از باور به دانش و کاربست عقل در کارها؟ روش مهم است نه مصداق!. جوان ها می گویند آوازه خوان نه آواز. بله، مسئله اصلی همین است و بس. دستور سنتی فقط یک نمونه است.

منبع: فرارو
انتشار: 27 آذر 1399 بروزرسانی: 27 آذر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1268

به "زنبیل خالی من برای مقابله با کرونا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "زنبیل خالی من برای مقابله با کرونا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید