مشکل آب آشامیدنی مردم سیستان با انتقال آب از دریای عمان رفع می گردد

به گزارش سبزا، نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی گفت: انتقال آب از دریای عمان به سیستان و بلوچستان مشکل آب آشامیدنی مردم استان را رفع می نماید.

مشکل آب آشامیدنی مردم سیستان با انتقال آب از دریای عمان رفع می گردد

با تور عمان از نگین خاورمیانه دیدن کنید.

به گزارش سبزا در زاهدان حبیب الله دهمرده ظهر امروز در نشست خبری با اصحاب رسانه گفت: برای حل مسائل آب در سیستان و بلوچستان چند راهکار از جمله دریافت حق آبه از رودخانه هیرمند، آب های ژرف و انتقال آب از دریای عمان به استان وجود دارد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی اعلام نمود: دریافت حق آبه رودخانه هیرمند سیستان بر اساس معاهده رودخانه هیرمند در سال 1351 شکل گرفته است اما به تدریج که افغان ها بر روی آب اشراف پیدا کردند سدی از سوی آن ها روی این رودخانه ایجاد شد.

دهمرده با بیان اینکه به موازات آوردن آب از دریا و آب ژرف حق ابه ایران را هم از افغانستان طلب می کنیم اعلام نمود: دریافت حق آبه ایران از افغانستان همچنان بر قوت خود باقی است.چون یک سوم حق آبه رسمی ایران از رودخانه هیرمند است و با توجه به اینکه تامین آب زاهدان به زابل و هیرمند وابسته است می توان گفت این وابستگی اشتباه است چون هیرمند به افغانستان وصل است که آن هم آب ندارد.

نماینده مردم سیستان در مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه دانش آب های ژرف را فرانسه و روسیه داشته اند اضافه نمود: امروز این دانش در ایران در حال انجام است وحالا اولین چاه به عمق دو هزار متر در سیستان حفر شده و در کتاب قانون 2 ردیف بودجه برای آب های ژرف وجود دارد چون آب های ژرف برای اولین بار آماده و به عنوان الگویی پیروز برای دنیا استفاده می گردد.

وی با اشاره به اینکه آزمایشات کامل باید در زمینه نوع آب این چاه حفر شده انجام گردد گفت: با توجه به اینکه آب های ژرف بدون پمپ فواره می نماید و با فشار بیرون می آید این آب مرحله به مرحله نمونه برداری و آزمایش می گردد همچنین باید گفت واحد اندازه گیری آب های ژرف میلیارد متر مکعب است.

وی در خصوص انتقال آب از دریای عمان گفت: انتقال آب از دریای عمان زابل و زاهدان را از وابستگی به رودخانه هیرمند رها و قدرت مذاکره ایران را با کشور افغانستان در رابطه با حق آبه هیرمند افزایش می دهد.

ت

منبع: تسنیم
انتشار: 15 آذر 1398 بروزرسانی: 13 شهریور 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 504

به "مشکل آب آشامیدنی مردم سیستان با انتقال آب از دریای عمان رفع می گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "مشکل آب آشامیدنی مردم سیستان با انتقال آب از دریای عمان رفع می گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید