نحوه تکثیر و پرورش گل اشک تمساح

به گزارش سبزا، خبرنگاران | سرویس گیاهان و حیوانات - کاکتوس ها به دلیل نگهداری راحت و مقاومت بالای گیاه از جمله پرطرفدارترین گیاهان آپارتمانی هستند. یکی از زیباترین انواع کاکتوس ها که جزو کاکتوس های گلدار طبقه بندی می شود، کاکتوس اشک تمساح نام دارد. در این مطلب شما را با شرایط نگهداری و نحوه پرورش گل اشک تمساح آشنا می کنیم.

نحوه تکثیر و پرورش گل اشک تمساح

شرایط نگهداری و پرورش گل اشک تمساح

شرایط محیطی مناسب برای نگهداری از این گیاه در منزل به شرح زیر است:

نور

این گیاه به نور فراوان و غیر مستقیم خورشید احتیاج دارد. در صورت ناکافی بودن نور طبیعی، نور مصنوعی نیز می تواند به عنوان مکمل به کار رود. این گیاه روز کوتاه است و به این دلیل در اواخر زمستان و اوایل بهار که طول روز ها هنوز کوتاه هستند، به گل می نشیند. نور کم محیط در فصول رشد موجب بلند و باریک شدن ساقه ها، کم رنگ شدن برگسار و همچنین ریزش گل می شود و نور شدید نیز می تواند موجب سوختن برگ های گیاه شود.

آبکمک

مهمترین مساله در نگهداری انواع کاکتوس، میزان و نحوه آبکمک گیاه است. در فصل تابستان هفته ای یکبار و در زمستان هر چند هفته یکبار آبکمک کافی است. آبکمک زیاد باعث پوسیده شدن ریشه گیاه و آبکمک کم باعث ریزش برگ ها خواهد شد. توجه داشته باشید که:

1. گلدان از زهکش مناسب برخوردار باشد،

2. در فاصله بین دو آبکمک خاک خشک شود،

3. به هیچ عنوان آب روی برگ ها ریخته نشود و

4. بعد از آبکمک، آب داخل زیرگلدانی خالی شود.

خاک

مناسب ترین خاک برای کاشت و پرورش گل اشک تمساح، خاک سبک با حاصلخیزی خوب است. ترکیبی از ماسه، کوکوپیت و پیت ماس برای این گیاه توصیه می شود. همچنین مخلوطی از دو قسمت خاک لومی، شنی و یک قسمت خاک باغچه نیز مناسب است.

دما

بهترین درجه حرارت برای نگهداری و پرورش گل اشک تمساح، 15 تا 30 درجه سانتی گراد است. هرچند این گیاه تحمل دما های بالاتر یا کمتر از این مقدار را دارد ولی نباید برای مدت طولانی در این دما ها بماند. در زمستان درجه حرارت 16 تا 19 درجه سانتی گراد و در تابستان 30 درجه سانتی گراد برای گیاه مناسب است.

محل قرار دادن گیاه

گیاه اشک تمساح به سرما و رطوبت زیاد حساس است. در زمستان آن را داخل آپارتمان و نزدیک به پنجره های آفتاب گیر قرار دهید و در سایر فصول روی تراس یا بالکن در محل سایه آفتاب نگهداری کنید.

کوددهی

در طی پاییز و زمستان تنها هر دو تا سه ماه یک مرتبه به کود احتیاج دارد. یک کود کم ازت برای این گیاه مناسب است.

آفات و بیماری

شپشک آرد آلود، شته و حشره سپردار قهوه ای از جمله آفات شایع گل اشک تمساح هستند.

هرس

برای رشد بهتر این گیاه لازم است تا همواره برگ های خشک و ساقه های آسیب دیده گیاه جدا شوند. همچنین توصیه می شود، کوتاه کردن و سرزنی ساقه، بعد اتمام گلدهی در اواخر زمستان یا اوایل بهار صورت پذیرد. بهتر است ساقه های مسن گیاه را طوری کوتاه کرد که 3-2 جفت برگ روی آن باقی بماند تا تولید ساقه های جوان تحریک شود.

گیاه شناسی اشک تمساح

گیاه اشک تمساح که با نام های گیاه اشک، بریوفیلوم و مادر هزاران (Mother of thousand) نیز شناخته می شود، یکی از اعجاب انگیزترین انواع کاکتوس با ارتفاع 30 تا 40 سانتی متر است که از حاشیۀ برگ های خود، همانند اشک چشم، گیاهان جدید را روی زمین می اندازد و به همین سادگی تکثیر می شود.

این گیاه دارای برگ هایی متناوب، گوشتی، آبدار، به اشکال مختلف با لبه های دندانه دار یا صاف، به رنگ سبز خاکستری یا سبز دریایی است و گل های آن به شکل خبرنگاران یا لوله هستند، که همگی با هم در بالای ساقه به صورت به صورت خوشه ای و زنگوله ای و شبیه به لوستر دیده می شوند. رنگ گل ها زرد، سفید، صورتی، صورتی متمایل به عنابی، نارنجی کمرنگ، قرمز با هاله های مختلف از ارغوانی است که در زمستان یا اوایل بهار به گل می رود.

نحوه تکثیر گل اشک تمساح

الف) کاشت گیاهک

برخی از گونه های گیاه اشک تمساح همانند K.pinnata و K.beharensis توسط گیاهچه های موجود در حاشیه برگ تکثیر و زنده زا محسوب می شوند. چون در حاشیه برگ ها، گیاهک کوچک رشد یافته ای بوجود می آید که دارای ریشه نازک و سفید رنگی است که از برگ یا گیاه مادری جدا شده و به خاک گلدان افتاده و گیاه جدید بوجود می آورد. بنابراین یکی از ساده ترین روش ها برای تکثیر این گیاه، قرار دادن جوانه های اطراف برگ ها بر روی خاک مرطوب است.

اما نمونه های گلدار همانند K.blossfeldiana از طریق بذر، قلمه برگ و یا قلمه نوک ساقه تکثیر می شوند. بذر این گیاهان را می توان کاشت و از کاشت بذر تا بدست آمدن گیاهی گلدار 10-9 ماه طول خواهد کشید.

ب) کاشت بذر

1. بذر ها را در بستری سبک همانند یک قسمت پیت + یک قسمت شن بکارید.

2. دقت کنید که قبل از کاشت بذر ها بستر را به خوبی مرطوب کنید.

3. بذر ها در دمای 21 درجه سانتی گراد 10 روز طول می کشد تا جوانه بزنند. برای حفظ رطوبت در اطراف بذر ها می توانید بر روی سطح بستر کاشت بذر ها پلاستیک شفاف بکشید.

ج) کاشت قلمه

1. برای تکثیر از طریق قلمه، قلمه های گیاه را از قسمت انتهایی ساقه به طول 5 تا 7 سانتیمتر جدا کنید.

2. قلمه ها را به مدت 2 تا 3 روز در محلی نگهداری کنید تا شیره اضافی از قلمه ها بیرون بیاید.

3. بعد از گذشت این مدت برگ ها از قسمت پایین قلمه جدا می شوند و حدود نیمی از طول قلمه که شامل گره (محل اتصال برگ جدا شده به ساقه) نیز است، در داخل بستر کاشت قرار می گیرد.

4. بستر کاشت را می توان از یک قسمت پیت + یک قسمت پرلایت و یا شن تهیه کرد. وجود رطوبت در هوای اطراف گیاه به ریشه زایی آن کمک می کند و دمای 21 درجه سانتی گراد برای ریشه زایی قلمه ها مناسب است و قلمه ها در طی مدت 21-14 روز ریشه خواهند داد.

اشک تمساح، گیاهی مقاوم و با رشد سریع است؛ دوره گلدهی آن نسبتا طولانی است، گل ها در حدود 5 هفته دوام دارند و در صورت جدا کردن گل های خشک از گیاه، تا 4 ماه گلدهی می کند. اگر شما هم اطلاعات دیگری در زمینه نگهداری و پرورش گل اشک تمساح دارید، از طریق بخش ارسال نظر با ما به اشتراک بگذارید.

منبع: setare.com
انتشار: 19 خرداد 1400 بروزرسانی: 19 خرداد 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1588

به "نحوه تکثیر و پرورش گل اشک تمساح" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نحوه تکثیر و پرورش گل اشک تمساح"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید