نشانه هایی پنهان از بیماری خطرناک که شما را گوشه نشین می نماید

به گزارش سبزا، ام اس بیماری التهابی مزمن است که با آسیب رساندن به سیستم و تار های عصبی درمان قطعی ندارد.

نشانه هایی پنهان از بیماری خطرناک که شما را گوشه نشین می نماید

به گزارش خبرنگار ، ام اس بیماری عود نماینده ای است که بر نحوه زندگی و فعالیت های تمام نزدیکان این بیماران اثر خواهد گذاشت از این رو همه افراد خانه باید شیوه تطبیق با آن را بیاموزند؛ اگر چه درصد کمی از مبتلایان به ام اس به ناتوانی پیشرفته مبتلا می شوند اما ماهیت متغیر بیماری باعث می گردد حتی افرادی هم که با نوع خفیف آن درگیر هستند، نگران شوند.

با وجود اینکه هر فردی با شیوه خود با این بیماری برخورد می نمایند اما ارتباط موثر این امکان را به آنان می دهد که با یکدیگر همکاری نموده و دست به دست یکدیگر با این بیماری مزمن مبارزه نمایند.

اگر این نشانه ها را دارید مشکوک به بیماری ام اس هستید

مبتلایان به ام اس روحیه خود را از دست ندهند

افراد در روبرو با خبر ابتلا به ام اس واکنش هایی متفاوت از خود بروز می دهند؛ برخی احساس تاسف می نمایند، برخی ها با عصبانیت از کوره در رفته و برخی ترس سراسر وجودشان را فرا می گیرد، در این بین عده ای هم به افسردگی شدید مبتلا می شوند زیرا گمان می نمایند دچار بیماری خطرناک شده اند که تا آخر عمر همراه آنان خواهد بود؛ خانواده این بیماران هم از فهمیدن اینکه یکی از اعضای خانواده دچار ام اس شده است در رنج خواهند بود.

واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با ام اس بسیار متفاوت است؛ احساس ترحم، ناراحتی و حتی تنفر از واکنش های شایعی است که در روبروه با این بیماران دیده می گردد، اغلب اعضای خانواده در برابر بیماران ام اس بی حوصله می شوند زیرا بسیاری از علائم بیماری مانند درد و تار شدن از نظر آن ها قابل مشاهده نبوده و ممکن است تصور گردد که بیمار خیال می نماید که این مسائل را دارد.

دانشمندان هنوز نتوانسته اند ثابت نمایند که چه ویروسی در ایجاد این بیماری نقش دارد؛ اینکه ام اس، این بیماری دردناک چیست و چه مواردی به آن منجر می گردد موضوعاتی است که در این گزارش مورد آنالیز قرار می گیرد.

کنترل و درمان ام اس با روش هایی ساده/ ام اس چه کسانی را درگیر می نماید؟

همه آنچه از ام اس باید بدانید

عبدالرضا ناصر مقدسی معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ام اس و متخصص مغز و اعصاب در گفت وگو با خبرنگار ، درباره ام اس، اظهار کرد: ام اس بیماری عود نماینده و خود ایمن است که در اثر از بین رفتن غلاف سفید رنگ میلین رشته های عصبی در مغز و نخاع ایجاد می گردد؛ این بیماری در افراد 16 تا 40 ساله شیوع داشته و در زن ها چهار برابر بیشتر از مرد ها دیده می گردد.

وی ادامه داد: این بیماری در بیست سال اخیر در ایران سیر صعودی داشته است و در حال حاضر حدود 80 هزار نفر به آن مبتلا می شوند؛ از مهم ترین علت آن می توان به مصرف سیگار و کمبود ویتامین D اشاره نمود؛ در این بین افزایش مصرف سیگار یکی از علل افزایش ام اس است زیرا توجه ویژه به این 2 عامل میزان ام اس در جامعه را کاهش خواهد داد.

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ام اس بیان نمود: در اثر از بین رفتن غلاف رشته های عصبی علائمی پیدا می شوند که عبارتند از عدم تعادل بدن، لرزش، اختلالات بینایی، گزگز شدن، ضعف و غیره؛ روند این بیماری به صورتی است که چند روز تا چند هفته بیمار دچار علائم فوق می گردد و سپس بهبود می یابد و سپس ممکن است مدتی بعد دوباره علائم ظاهر شوند.

ناصر مقدسی اضافه کرد: وقتی بیماری ام اس در فردی تشخیص داده می گردد بدین معنی است که بیمار و خانواده اش باید به طور ناگهانی خود را با یک زندگی همراه با یک بیماری مزمن، ناتوان نماینده و به صورت کامل غیرقابل پیش بینی هماهنگ نمایند، واکنش اطرافیان بیمار نیز در چگونگی برخورد با این بیماری بسیار مهم خواهد بود.

علائم ام اس

وی گفت: احساس ترحم، ناراحت شدن و حتی تنفر، از واکنش هایی شایع هستند که اطرافیان بیمار، چه دوستان و چه اعضای خانواده ممکن است در روبرو شدن با چنین بیمارانی از خود نشان دهند؛ به غیر از احتمال از دست دادن شغل به دلیل محدودیت های حرکتی که در این بیماری وجود دارد، بیماران مبتلا به ام اس مجبور هستند تغییراتی گسترده در نحوه زندگی خود دهند.

سلول درمانی؛ امیدی تازه برای بیماران ام اس/ ممنوعیت قطع مصرف خودسرانه دارو ها

معاون پژوهشی مرکز تحقیقات ام اس بیان نمود: بسیاری از افراد پس از تشخیص ابتلا به ام اس، از فعالیت های روزمره و طبیعی خود دست می کشند در حالی که بهتر است این افراد تا جای ممکن به فعالیت های خود ادامه داده و در این بین با ورزش کردن بدنی قوی تر و روحیه ای شاداب تر داشته باشند، البته هر برنامه تمرینی باید به اندازه کافی قابلیت انطباق با شرایط بدنی و محدودیت های بیمار را داشته باشد.

وی تشریح کرد: در تشخیص بیماری ام اس از دستگاه های عکس برداری MRI استفاده می گردد که پلاک ها را به خوبی نشان می دهد؛ جهت پیشگیری از عود بیماری می توان از عواملی که باعث تسریع این بیماری می شوند مانند استرس ها و فشار های روحی، عفونت ها یا حاملگی جلوگیری کرد.

ام اس درمان دارد؟

ناصر مقدسی با اشاره به راه های درمان ام اس، بیان نمود: بیماری ام اس درمان قطعی ندارد اما با داروهای موجود می توان از پیشرفت این بیماری جلوگیری کرد؛ خوشبختانه سیر وسیعی از درمان ها وجود دارد و بیماران می توانند با استفاده از درمان ها زندگی خوبی داشته باشند.

منبع: باشگاه خبرنگاران جوان
انتشار: 19 مرداد 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 237

به "نشانه هایی پنهان از بیماری خطرناک که شما را گوشه نشین می نماید" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نشانه هایی پنهان از بیماری خطرناک که شما را گوشه نشین می نماید"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید