نگرانی اروپا از انحصار غول های بزرگ فناوری در دست آمریکا

به گزارش سبزا، تهران - خبرنگاران - اروپا در زمینه فناوری های جدید پیشرفت های قابل توجهی نموده اما میزبان هیچکدام از شبکه های اجتماعی بزرگ و یا غول های بزرگ فناوری نیست و همه آنها از جمله گوگل و فیسبوک در اختیار آمریکاست.

نگرانی اروپا از انحصار غول های بزرگ فناوری در دست آمریکا

به گزارش روز دوشنبه خبرنگاران به نقل از اندیشکده اروپایی تاملات پیش رو برای اروپا(Thinking ahead for Europe)، اتحادیه اروپا با اینکه در فراوری علم سهم به سزایی و در عرصه فناوری های جدید صندلی مهمی دارد؛ اما صاحب هیچکدام از غول های شبکه اجتماعی و یا فناوری های بزرگ نیست. عده ای از چنین فقدانی در اروپا با عنوان تناقض تکنولوژی های بزرگ(big tech paradoxical syndrome) یاد می نمایند.

اکنون نزد کارشناسان اروپایی سئوال مهمی مطرح است. چرا با اینکه در پایتخت های اروپایی مظاهر پیشرفت به قدر کافی به چشم می خورد، سالانه صدها کنفرانس با موضوع تکنولوژی های روز و فناوری های بالا برگزار می گردد و محیط پر جنب و جوشی از تعامل علمی وجود دارد؛ اما اروپا صاحب هیچکدام از غول های بزرگ فناروی جدید همچون گوکل، فیسبوک و یا اینستاگرام نیست.

عده ای پاسخ این سئوال را در مقررات سنگین، عدم سرمایه گذاری، کمبود مهارت، دولت بزرگ، عدم تمایل سیاسی برای تکمیل بازار تکنولوژی های بالا جستجو می نمایند. اما شاید مهمترین علت سیاست آمریکایی ها در نحوه نگهداری و تغذیه این شرکت ها است که به حفظ این انحصار یاری نموده است. این شرکت ها برای سالهاست که از اروپا سواری رایگان(free-ride) می گیرند. وضعیتی که به مرور اروپا را در این زمینه ضعیف و آمریکا را قوی تر نموده است.

از این رو اروپا بارها به فکر محدود ساختن فعالیت آنها و یا برقراری جریمه های سنگین بر نحوه فعالیت آنها بوده است. ماه ژوئیه 2018 (تیرماه 1397) خبرگزاری های بزرگ اروپا، گوگل و فیسبوک را به غارتگری اخبار، انتشار آن و دریافت سواری رایگان از اروپا متهم کردند و خواهان تقسیم درآمدهای این دو غول اینترنتی با رسانه ها شدند.

در نامه ای که به امضای مدیران اجرایی حدود 20 خبرگزاری از جمله خبرگزاری فرانسه، پرس آسوسیشن انگلیس و خبرگزاری دپ آ آلمان رسید، آنها از مجلس اروپا خواستند قانون حق حق انتشار در اتحادیه اروپا را به روز رسانی نمایند تا مانع از سوء استفاده این شرکت ها شوند.

اتحادیه اروپا نیز در جولای 2018 (مرداد97)، شرکت گوگل را به علت انحصارطلبی به مبلغ پنج میلیارد دلار جریمه کرد.

دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در انتقاد از این تصمیم اتحادیه اروپا واکنش نشان داد و گفت: جریمه 5 میلیارد دلاری بروکسل علیه شرکت گوگل ثابت می نماید که روابط با اتحادیه اروپا به شکل غیرعادلانه ای به سود این اتحادیه است.

اتحادیه اروپا از معدود سازمان های بزرگی است که از قدرت واداشتن شرکت های بزرگ فناوری مانند گوگل و فیس بوک به تغییر رویه های شان برخوردار است و آمریکا از چنین چیزی نگران است. این نگرانی تا اندازه ای است که در سطح ریاست جمهوری به آن واکنش نشان داد و این بخشی از تقلا آمریکا برای حفظ انحصارش در میزبانی غول های بزرگ فناوری و شبکه های اجتماعی است.

اتحادیه اروپا همچنین در 20 مارس 2019 (29 اسفند 1397) مجددا شرکت گوگل را به دلیل انحصارطلبی یک میلیارد و 700 میلیون دلار جریمه کرد.

ارگارت وستاگر(Margrethe Vestager) کمیسر اروپا در امور رقابت های بازرگانی در بیانیه ای در این باره گفت: گوگل سلطه خود را بر تبلیغات آنلاین مستحکم نموده و با اعمال محدودیت های ضدرقابتی بر تارنماهای طرف سوم، خود را از فشار رقابتی حفظ می نماید.

این سومین بار بود که گوگل به دلیل جلوگیری از رقابت (آزاد)، از سوی اتحادیه اروپا به پرداخت جریمه میلیارد دلاری محکوم می شد.

در سه سال گذشته اروپا این شرکت فعال درحوزه فناوری را در مجموع 9 میلیارد و 300 میلیون دلار جریمه نموده است.

به موجب قانون آنتی تراست اتحادیه اروپا، شرکت ها باید رقابتی منصفانه دستکم به نفع مشتریان داشته باشند و اتحادیه اروپا می گوید که شرکت گوگل با ملزم کردن شرکت های سازنده تلفن همراه به نصب جستجوگر ساخت این شرکت و وادار ساختن کاربران به نصب این برنامه طراحی شده این شرکت، حق انتخاب مشتریان را گرفته و بدین ترتیب این قانون را نقض نموده است.

این تصمیمات حاکی از نارضایتی اروپا از تداوم این وضعیت انحصاری است و ممکن است در سالهای پیش رو شاهد تنش بیشتر آمریکا و اروپا در این زمینه باشیم.

شبد**9460**1379

منبع: ایرنا
انتشار: 13 تیر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 174

به "نگرانی اروپا از انحصار غول های بزرگ فناوری در دست آمریکا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "نگرانی اروپا از انحصار غول های بزرگ فناوری در دست آمریکا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید