هشدار چین به آمریکا درخصوص دخالت در ونزوئلا

به گزارش سبزا، وزیر امور خارجه چین سیاست مداخله جویانه آمریکا در ونزوئلا را قدم گذاشتن در مسیری فاجعه بار خواند که در تاریخ در مورد آن عبرت های زیادی وجود دارد.

هشدار چین به آمریکا درخصوص دخالت در ونزوئلا

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، وزیر امور خارجه چین درخصوص وضع تحریم های جدید آمریکا علیه ونزوئلا و دخالت در امور داخلی این کشور، به واشنگتن هشدار داد و گفت در تاریخ درس های روشنی در مورد دنبال کردن مسیرهای فاجعه آمیز وجود دارد.

به نوشته خبرگزاری رویترز، وانگ یی وزیر امور خارجه چین، در کنفرانس خبری سالانه در حاشیه نشست پارلمان چین، در پاسخ به این سوال که آیا چین همچنان مادورو را به رسمیت می شناسد یا با مخالفان دولت در ارتباطی برقرار نموده است، تأکید کرد باید به حق حاکمیت و استقلال کشورهای آمریکای لاتین احترام گذاشت. وی اضافه نمود: امور داخلی هر کشوری باید توسط مردم همان کشور مورد تصمیم گیری قرار بگیرد. دخالت خارجی و وضع تحریم ها تنها وضعیت تنش را تشدید می نماید و به به قانون جنگل اجازه می دهد بار دیگر خشونت به راه بیندازد.

وانگ یی خطاب به کشورهای غربی هشدار داد: به قدر کافی در تاریخ چنین درس هایی درس هایی وجود دارد و همان مسیر قدیمی فاجعه بار نباید دوباره دنبال گردد.

این حالی است که آمریکا تهدید نموده تور تحریم هایش علیه ونزوئلا را پهن تر می نماید. این تحریم ها شامل بانک هایی خواهد بود که از دولت نیکلاس مادورو رئیس جمهور ونزوئلا حمایت می نمایند.

در طرف مقابل، وانگ یی گفت چین از گفت وگو بین مادور و مخالفانش حمایت می نماید تا اطمینان یابد صلح و ثبات برای مردم برقرار می گردد. او گفت پیوند میان چین و ونزوئلا انتخابی صحیح برای هردو طرف و در راستای منافع طولانی مدت است و نباید مورد دخالت و نکوهش قرار گیرد.

چین طی یک دهه گذشته به وسیله توافقات نفت در برابر وام، 50 میلیارد دلار به دولت ونزوئلا یاری نموده است تا ازین طریق انرژی لازم برای اقتصاد سریع الرشد خود را تأمین کند.

وانگ یی همچنین حمایت پکن را از دادخواهی شرکت تکنولوژی چینی هوآوی از آمریکا بیان کرد. وی متذکر شد هوآوی بره ساکتی نیست که بتوانید آن را تکه تکه کنید.

او گفت: برای هر فرد منصف و بی طرفی کاملاً تعیین است که اقدام اخیر بر علیه یک کمپانی تعیین و افراد چینی تنها موردی قضایی نیست بلکه فشار عمدی سیاسی است.

آمریکا سال گذشه میلادی به خاطر آن چه دور زدن تحریم های ایران نامید، حکم بازداشت منگ وانژو مدیر مالی هوآوی را صادر کرد. در پی این حکم، کانادا وانژو را در سفرش به این کشور بازداشت نموده و بیان کرد وی را به آمریکا تحویل خواهد داد.

همچنین برخی مقامات آمریکایی این شرکت را به جاسوسی به وسیله تجهیزات الکترونیکی متهم نموده است که چین آن را ادعایی بی اساس می داند.

با تور چین سفر کنید

منبع: خبرگزاری فارس
انتشار: 27 اردیبهشت 1398 بروزرسانی: 7 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 124

به "هشدار چین به آمریکا درخصوص دخالت در ونزوئلا" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "هشدار چین به آمریکا درخصوص دخالت در ونزوئلا"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید