واکسن ایران برکت کرونای آفریقایی را کاملا خنثی کرد

به گزارش سبزا، فناور واکسن ایرانی کوو ایران برکت در بیان نتیجه آنالیز های اثر واکسن روی جهش های ویروس کرونا گفت: این واکسن در مقابل ویروس جهش یافته آفریقایی موثر است و می تواند آن را از بین ببرد.

واکسن ایران برکت کرونای آفریقایی را کاملا خنثی کرد

به گزارش خبرنگاران، دکتر اصغر عبدلی، عضو هیات علمی انستیتو پاستور روز یکشنه در مصاحبه با ایرنا، نسخه افریقایی ویروس کرونا را مقاوم ترین نوع جهش یافته ویروس کرونا اظهار داشت و افزود: آزمایش های ما نشان می دهد که این واکسن با پیروزیت کامل، توانسته ویروس جهش یافته آفریقایی را هم بطور کامل خنثی کند.

وی در پاسخ به این سوال که واکسن ایران برکت توانایی مقابله به چه ویروس های کرونا را دارد؟ گفت: نتایج آنالیز هایی که تا به امروز اجرا شده ، نشان می دهد که این واکسن می تواند ویروس کرونای آفریقای جنوبی، انگلیسی و چینی را مهار کند.

فناور واکسن ایرانی کوو ایران برکت ادامه داد: مطالعه دیگری در زمینه واریانت هایی های دیگر ویروس کرونا مانند هندی در دست آنالیز است که نتایج این آنالیز به محض مشخص شدن، به اطلاع مردم رسانده می گردد.

عبدلی افزود: نتایج مطالعه قبلی نشان داد که این واکسن می تواند ویروس جهش یافته موسوم به انگلیسی که شایع ترین ویروس در گردش در کشور است، اثر گذار است و می تواند آن را مهار کند.

تزریق انسانی مرحله اول مطالعات بالینی نخستین واکسن کرونا ساخت محققان ایرانی با نام کُوو ایران برکت روز سه شنبه (نهم دی ماه 1399) با حضور وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و معاون علمی و فناوری رییس جمهوری روی سه داوطلب شروع شد.

بر اساس برنامه ریزی های اجرا شده مرحله دوم این واکسن از اواخر اسفند ماه سال شروع شده است و در این مرحله 280 داوطلب وارد این طرح مطالعاتی شدند.

مرحله سوم کارآزمایی بالینی واکسن کوو ایران برکت با حضور 20 هزار داوطلب در 6 شهر اجرایی شده است که تا به امروز علاوه بر تزریق دوز اول به تمام داوطلبان این مرحله، بخش عمده ای از آنان دوز دوم خود را دریافت نموده اند.

اطلاعیه منتشره امروز شرکت فراوری کننده واکسن ایرانی وابسته به ستاد اجرایی فرمان امام هم توضیح داده است: با انجام آزمایش برروی خون 10 نفر از افرادی که در فاز اول و 30 نفر از کسانی که در فاز دوم مطالعات بالینی واکسن کوو ایران برکت داوطلب شده بودند، ثابت شد آنتی بادی فراوریشده در بدن این افراد قادربه شکست واریانت آفریقایی کووید 19 است.

این گزارش می افزاید : تحقیقات و تست خنثی سازی برروی خون این داوطلبان پس از آن صورت گرفت که نمونه ای از سویه آفریقایی ویروس در اختیار دانشمندان دارویی ستاد اجرایی فرمان امام نهاده شد و این ویروس پس از انتقال به سلول برروی خون این افراد که دو دوز از واکسن را دریافت نموده بودند تست شد و نهایتا آنتی بادی خون این افراد پیروز به مهار ویروس شد.

در ادامه آمده: پیش از این هم آنتی بادی خون داوطلبان تزریق این واکسن برروی واریانت انگلیسی کرونا تست و مؤفقیت این واکسن درآنجا هم ثابت شده بود.

شرکت دارویی شفا فارمد درخصوص عملکرد واکسن کوو ایران برکت خاطرنشان نموده است: نمونه سویه هندی ویروس هم به تازگی به دست محققان این مجموعه رسیده و درحال انتقال آن برروی سلول و انجام تست خنثی سازی آن هستند که پس از خاتمه تحقیقات، نتیجه به اطلاع مردم خواهد رسید.

منبع: جام جم آنلاین
انتشار: 27 تیر 1400 بروزرسانی: 27 تیر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1656

به "واکسن ایران برکت کرونای آفریقایی را کاملا خنثی کرد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "واکسن ایران برکت کرونای آفریقایی را کاملا خنثی کرد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید