پارادوکس خودروسازان برای نصب فیلتر دوده

به گزارش سبزا، نماینده دانشگاه تهران در جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلان شهرها گفت: خودروسازان می گویند که برای کاهش آلودگی سواری دیزل از فیلتر دوده استفاده می کنیم، این در حالی است که ادعا می نمایند به دلیل تحریم ها نمی توانند برای خودروهای سنگین دیزل، فیلتر دوده نصب نمایند و این موضوع پارادوکسی است که جواب قانع نماینده ای برای آن ندارند.

پارادوکس خودروسازان برای نصب فیلتر دوده

به گزارش سبزا، یوسف رشیدی در چهلمین جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوای کلان شهرها ضمن بیان اینکه نظر کنسرسیوم دانشگاه های سطح یک کشور درباره فراوری خودروی سواری دیزل منفی است، اظهار کرد: بر اساس آیین نامه اجرایی قانون توسعه حمل و نقل عمومی مصوب سال 44، شماره گذاری خودرو دیزل ممنوع شده است اما بر اساس تصویب نامه سال 86 شماره گذاری خودرو دیزلی با رعایت قوانین و مقررات بلامانع اعلام شده است که در واقع چراغ سبزی به خودروسازان است.

نماینده دانشگاه تهران در جلسه کارگروه ملی کاهش آلودگی هوا کلان شهرها ادامه داد: جلسه ای در مرکز تحقیقات ایران خودرو تشکیل شد که طی آن جلسه شرح دادند که از سه تکنولوژی نوین برای فراوری سواری دیزل استفاده می نمایند تا شرایط مساعدتری داشته باشد اما سوال اینجاست که چه طور برای خودروهای دیزلی سنگین فیلتر دوده ندارند اما می خواهند برای سواری دیزل فیلتر دوده نصب نمایند؟!

رشیدی با اشاره به اینکه پارادوکس بزرگی در این زمینه وجود دارد، توضیح داد: اگر نظارت های سازمان حفاظت محیط زیست نباشد خودروساز قطعاتی که برای کنترل آلودگی هواست را حذف می نماید کمااینکه یکی از خودروسازها درصدد بود تا با دلیل آنکه تست بخارات هیدروکربن انجام نمی شد قطعه کنترل آن را حذف کند!

این کارشناس آلودگی هوا اضافه نمود: سابقه نشان می دهد که فراوری سواری دیزل به صلاح نیست. از سوی دیگر سازمان بهداشت جهانی در سال 2012 اعلام نموده است که دود دیزل سرطان زا است.

در ادامه این جلسه عباس شاهسونی، رییس گروه سلامت هوا و اقلیم وزارت بهداشت اظهار کرد: در سال 2012 سازمان بهداشت جهانی دود دیزل را سرطان زای قطعی بیان کرد، همچنین 36 درصد سرطان های ریه منتسب به آلودگی هوا هستند. بر اساس آمار در سال 95 و 96 در برخی از کلان شهرها از جمله تهران، مشهد و تبریز سرطان ریه افزایش داشته است.

به گفته وی با وجود این اگر بخواهیم سواری دیزل فراوری گردد، سلامت مردم را به خطر انداخته و خیانت نموده ایم.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 18 آذر 1398 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 510

به "پارادوکس خودروسازان برای نصب فیلتر دوده" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پارادوکس خودروسازان برای نصب فیلتر دوده"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید