پرسپولیس دولتی ماند! ، پرسپولیس 20 سال دیگر هم واگذار نمی گردد

به گزارش سبزا، یه گزارش خبرنگاران، چند روز پیش بود که سازمان خصوصی سازی از واگذاری استقلال و پرسپولیس تا خاتمه دولت روحانی اطلاع داد اما داستان واگذاری این دو تیم سر درازی دارد و هیچ وقت به ثمر نرسیده است، امروز نیز نیمی از ساختمان تیم پرسپولیس به عنوان بدهی فدراسیون فوتبال به شستا واگذار شد و این موضوع ادعای واگذاری این دو تیم تا خاتمه دولت دوازدهم را کمرنگ کرد.

پرسپولیس دولتی ماند! ، پرسپولیس 20 سال دیگر هم واگذار نمی گردد

اما چرا باید پرسپولیس به شستا واگذار گردد؟

کار شستا غیرقانونی نیست!

حمید اسدی، حقوقدان بازار سهام در رابطه با واگذاری نصف ساختمان پرسپولیس به شستا گفت: در واگذاری ساختمان پرسپولیس به شستا بحث توقیف سهام مطرح است و شستا عملا ساختمان پرسپولیس را به دلیل بدهی توقیف نموده و این موضوع از لحاظ قانونی مسئله ای ندارد.

این حقوقدان در رابطه با ادعادی واگذاری دو تیم پرسپولیس و استقلال تا سرانجام دولت دوازدهم گفت: با توجه به عدم شفافیت و روشن نبودن صورت های اقتصادی این دو تیم، فکر نمی کنم واگذاری این دو تیم تا سرانجام دولت دوازدهم امکان پذیر باشد.

اسدی در رابطه با شرایط واگذاری این شرکت ها گفت: به نظرم این شرکت ها باید اول خارج از بورس عرضه شوند. استقلال و پرسپولیس اول باید ارزش گذاری شوند، بعد باید خریدار حقوقی برایشان پیدا گردد و بعد به مردم منتقل شوند.

این واگذاری تا 20 سال دیگر هم بعید است!

یکی از شروط مهم پذیرش در بورس سودآور بودن به مدت دو سال است. باید شرکتی که قرار است در بورس عرضه گردد درآمد داشته باشد و این در حالیست که تیم های استقلال و پرسپولیس علاوه بر اینکه هیچ درآمدی ندارد زیان ده هم هستند.

محمد خبری زاد، کارشناس بازار سرمایه در تبادل نظر با خبرنگاران در رابطه با احتمال ورود استقلال و پرسپولیس به بورس گفت: این اتفاق اصلا عملی نیست. شرکت هایی که می خواهند وارد بورس یا فرابورس شوند باید به مدت یک یا دو سال سودآور باشند. اما استقلال و پرسپولیس علاوه بر اینکه سودآور نیستند هیچ گونه درآمدی نیز ندارند. در مقاطعی دارایی هایی به این باشگاه ها منتقل کردند تا بتوانند این دو باشگاه را در بورس عرضه نمایند اما پذیرش سازمان بورس با این شرایط این دو تیم را عرضه اولیه نمی نماید.

این کارشناس در ادامه گفت: وقتی شرکتی برای پذیرش به سازمان مراجعه می نماید اولین سوال است که درآمدت از کجاست و سودت چقدر است؟ پس تا زمانی که استقلال و پرسپولیس به درآمد پایدار نرسد اجازه پذیرش ندارد. اما به نظرم با این شرایط تا 20 سال بعد هم این دو تیم شرایط پذیرش در بورس را ندارند.

هراز چندگاهی سازمان خصوصی سازی از واگذاری این دو تیم در آینده نزدیک خبر می دهد اما به عقیده کارشناسان این ادعاها از لحاظ قانون بازار اوراق بهادار و واگذاری سهام شرکت ها مغایرت دارد و به عقیده کارشناسان این ادعای سازمان خصوصی سازی مبنی بر واگذاری این دو تیم تا سرانجام دولت دوازدهم عملی نمی گردد.

آخرین اخبار بورس را در صفحه بورس خبرنگاران بخوانید.

منبع: تجارت نیوز
انتشار: 7 اردیبهشت 1400 بروزرسانی: 7 اردیبهشت 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1522

به "پرسپولیس دولتی ماند! ، پرسپولیس 20 سال دیگر هم واگذار نمی گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پرسپولیس دولتی ماند! ، پرسپولیس 20 سال دیگر هم واگذار نمی گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید