پشت پرده محرومیتم را بعدا افشا می کنم، فدراسیون نگذارد تعلیق گردد

به گزارش سبزا، به گزارش خبرنگار مهر، پرونده ای که سال 1398 بر مبنای رسیدگی به تخلف اقتصادی علی کفاشیان و عباس ترابیان تشکیل شده بود، با صدور حکم ابتدایی کمیته اخلاق همراه شد و رئیس پیشین فدراسیون و رئیس کمیته سابق بازاریابی به پنج سال محرومیت محکوم شدند.

پشت پرده محرومیتم را بعدا افشا می کنم، فدراسیون نگذارد تعلیق گردد

با این حال به دنبال اعتراض کفاشیان و ترابیان، کمیته استیناف پس از آنالیز های لازم علی کفاشیان را به یک سال و عباس ترابیان را به سه سال محرومیت از فعالیت های فوتبالی محکوم کرد که هر چند رئیس کمیته استیناف در مصاحبه با مهر این کاهش محرومیت را تکذیب نکرد اما هنوز از سوی سایت فدراسیون به طور رسمی خبر آن اعلام نشده است.

علی کفاشیان که صحبت هایی هم در خصوص بازگشتش به فدراسیون مطرح شده است صبح امروز سه شنبه در مصاحبه با خبرنگار مهر به سوالاتی در همین مورد پاسخ داد.

* سبزا: با کاهش محرومیت شما به یکسال احتمال بازگشت تان به فدراسیون قوت گرفته است.

- علی کفاشیان: خودم از این کاهش بی خبرم. البته قبلاً صحبتی با آقای صالحی داشتم اما اینکه محرومیت در نظر گرفته شده کاهش پیدا نموده خبر ندارم.

* با شناختی که جامعه فوتبال از شما دارد به نظر می رسد همین یکسال را هم ناعادلانه می دانید؟

- طبیعتاً همینطور است. ماجرای شرکت طرف قرارداد ما کاملاً روشن و شفاف است. ما قراردادی را برای جام جهانی برزیل بسته بودیم و بعد هم برای جام جهانی روسیه همین روال را طی کردیم اما شرکت طرف قرارداد بعد از پرداخت بخش هایی از آن در ادامه حاضر به همکاری نشد و سرنوشت طلب ما بلاتکلیف ماند.

* اما ظاهراً اعضای کمیته اخلاق و استیناف نظری غیر از این دارند و تصورشان این است که 316 هزار دلار دریافت شده اما وارد چرخه مالی فدراسیون نشده است؟

- به هر حال دوستان نظر خودشان را دارند. همانطور که گفتم این ماجرا کاملاً شفاف است. وقتی شرکت طرف قرارداد به تعهداتش عمل ننموده و بخش پایانی قرارداد را پرداخت ننموده است چرا باید چنین ذهنیتی وجود داشته باشد؟

* شاید نظرشان این است که شما باید از طرف قرارداد فدراسیون شکایت می کردید تا این پول را دریافت کنید؟

- همان موقع این تصمیم را داشتیم اما وقتی آنالیز کردیم دیدیم باید نزدیک به 100 هزار دلار هزینه این شکایت کنیم و احتمالاً در پایان هم چیزی دست ما را نخواهد گرفت. به همین خاطر پیگیری نکردیم. البته این شرکت سرِ چند کشور دیگر را هم کلاه گذاشته بود و پول شأن را خورده بود. به همین خاطر شکایت کردن از شرکتی که دیگر وجود نداشت هزینه ای را به ما تحمیل می کرد اما ثمری نداشت.

* بقیه کشورهایی که سرشان کلاه گذاشته شده بود هم همین کار را کردند؟

- از آنها خبر ندارم اما ما ماجرا را برای فیفا و هیأت رئیسه خودمان شرح دادیم و آنها را در جریان این اتفاق قرار دادیم. ضمن اینکه کمیته مالی فدراسیون هم پیگیری هایی را انجام داد.

* با این حال برخوردی که با شما به عنوان رئیس دو دوره فدراسیون شد، خیلی چهره خوبی در بین اهالی فوتبال نداشت.

- درست است. بنده سال هایی که در فدراسیون فوتبال بودم میلیون ها دلار ورودی و خروجی مالی داشتیم اما ریالی یا دلاری جابجا نشد و کسی نتوانست ایرادی بگیرد. با همه حسابرسی هایی که صورت گرفت هیچ مورد منفی در فدراسیون وجود نداشت اما نمی دانم چرا کمیته اخلاق چنین تصمیمی را گرفت. حالا اگر شرکتی پول کشورها را خورده و تخلفی نموده است این دلیل نمی گردد که با یک رئیس فدراسیون این طور برخورد گردد.

* به نظر می رسد هنوز هم از این رأی عصبانی و دلخور هستید؟

- طبیعتاً همینطور است. هنوز هم اعتقاد دارم در این پرونده زیاده روی کردند و همه خدماتی که من در 8-9 سال حضورم در فوتبال داشتم را نادیده گرفتند. حقم نبود که چنین رفتاری با من داشته باشند. من برای شرکتی مورد اتهام قرار گرفتم که طرفش صداوسیما بود و مراوده اش هم با این سازمان بود و فدراسیون بیشتر واسطه و هماهنگ نماینده بود.

* شاید بعضی قصد داشتند با این پرونده به اعتبار شما در فوتبال لطمه بزنند. بعد از این حکم ها تلاشی کردید تا پشت پرده این محرومیت را پیدا کنید؟

- نه دنبالش نبودم، چون آنقدر کارشان بد بود که از فوتبال منزجر شدم و تمایلی برای پیگیری نداشتم. البته در اینکه این پرونده و این حکم جهت دار بود و در راستای اهداف خاصی بود شک ندارم اما اینکه حالت جهتش به سمت چه کسی بود را نمی دانم. قطعاً در آینده پیگیری می کنم و متوجه خواهم شد از سوی چه کسی این پرونده جهت دار شد!

* موضوعی که الان فدراسیون را با چالش روبرو نموده اصلاح پیش نویس اساسنامه است که دردسرهای زیادی را ایجاد نموده. با شناختی که از فدراسیون و فیفا دارید، فکر می کنید چرا این اصلاحات زمان برده و هنوز حل نشده است؟

- خیلی در جریان ریز ماجرا نیستم. از من هم نخواستند که در این مورد اظهار نظر کنم و نظرم را بگویم. اگر بخواهند می توانم یاری کنم اما فعلاً خبری نشده است.

* پیش بینی خودتان از این ماجرا چگونه است؟

- به نظرم اگر هماهنگی و تعامل خوبی با فیفا داشتیم این مشکل کمتر بود. اینها بستگی به قدرت رئیس دارد که بتواند این تعامل را برقرار کند. قطعاً فدراسیون و عوامل حقوقی و بین الملل در این مورد بهترین تصمیم را خواهند گرفت.

* ولی ظاهراً این پیش نویس بدون اطلاع اعضای مجمع تنظیم شده و همین امر اعتراض هایی را به همراه داشته است؟

- طبیعتاً باید اعضای مجمع در جریان اصلاحات قرار داشته باشند و نظراتشان را اعلام نموده باشند. بدون مشورت که نمی گردد کار را پیش برد. باید فرصتی را به اعضای مجمع بدهند که اساسنامه را خوب مطالعه نمایند و بعد هم نظراتشان را به هیأت رئیسه بدهند تا فدراسیون بهترین اصلاحات را داشته باشد و به فیفا هم ارسال کند.

* با شناختی که از فیفا دارید فکر می کنید چقدر محتمل است فدراسیون فوتبال ایران را تعلیق کند؟

- هیأت رئیسه فدراسیون نباید بگذارد کار به اینجا برسد. باید هر چه سریع تر موانعی که وجود دارد را رفع نمایند و با تعامل و هماهنگی که با فیفا خواهند داشت مشکل را رفع نمایند.

* اگر شرایط فراهم گردد تمایلی به برگشت دارید؟

- فعلاً که چیزی معین نیست و دوستان در حال کار کردن هستند. باید ببینیم در آینده چه می گردد.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 18 مرداد 1399 بروزرسانی: 6 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 999

به "پشت پرده محرومیتم را بعدا افشا می کنم، فدراسیون نگذارد تعلیق گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "پشت پرده محرومیتم را بعدا افشا می کنم، فدراسیون نگذارد تعلیق گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید