استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور

به گزارش سبزا، تهران (پانا) - معاون وزیر آموزش و پرورش و رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور گفت چهار هزار مدرسه سنگی در کشور وجود دارد که برای برچیده شدن آن ها و ساخت فضاهای آموزشی مناسب در این منطقه ها احتیاج به مشارکت خیران و گروه های جهادی است.

استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور

یه گزارش ایرنا، مهراله رخشانی مهر مقدار جمعیت دانش آموزی مدارس سنگی را بین پنج تا 15 نفر اعلام نمود و گفت: در این مدارس بیشترین نگرانی ما بابت تامین فضای آموزشی مناسب در منطقه ها محروم و صعب العبور است.

وی اضافه نمود: بخشی از ساماندهی این کار را به وسیله اعتبارات محرومیت زدایی با مشارکت قرار گاه امام حسن مجتبی (ع) در حال اجرا است و از طرفی در حال رایزنی با خیران برای حل مسائل کلاس های درس مدارس سنگی در منطقه ها عشایری هستیم.

وی یادآورشد: اکنون تعداد بخاری های نفتی مدارس به کمتر از سه درصد و مدارس احتیاجمند تخریب و بازسای به زیر 20 درصد رسیده است ضمن آنکه مدارس خشتی و گلی دیگر در کشور وجود ندارند، اما مدارس سنگی مشکل امروز حوزه نوسازی هستند.

وی مطرح نمود: هرچند که اعتبارات نوسازی مدارس افزایش یافته اما با توجه به واقعیت جامعه در مورد افزایش قیمت ها کافی نیست لذا احتیاج به افزایش سطح مشارکت مردم داریم.

رییس سازمان نوسازی، توسعه و تجهیز مدارس کشور ادامه داد: برطرف کمبود فضای آموزشی در استان هایی که مشکل دارند به هزینه بیشتری احتیاج دارد.

وی با بیان اینکه 30 درصد مدارس یا به طور کامل خیرساز و یا با مشارکت دولت و خیرین ساخته شده است، اضافه نمود: برای افزایش تعداد خیرین به فرهنگ مشارکت، همدلی و همراهی احتیاجمند هستیم و به همین علت طرح آجر به آجر طراحی شد تا همه مردم بتوانند در این راه خداپسندانه مشارکت نمایند.

رخشانی مهر به همراهی 30 هزار خیرمدرسه ساز در کشور اشاره نمود و گفت : به همت خیرین و تخصیص اعتبار، مقدار مدارس فرسوده کشور که سال ها 30 درصد بود، اکنون به 10.5 درصد کاهش یافته است.

وی تاکید نمود: در مهر ماه امسال ، قریب به 9 هزار و 450 کلاس درس با زیربنای 1.5 میلیون مترمربع تحویل آموزش و پرورش شد که خیرین در ساخت آن ها نقش مهمی داشتند و تا انتها امسال نیز مجموع کلاس های درس تحویلی به 14 هزار و 900 باب خواهد رسید.

وی با اشاره به آثار و برکات مشارکت عمومی در امر مدرسه سازی گفت : این حرکت ارزشمند سرآغازی برای فرهنگ سازی در جامعه است؛ مدرسه سازی هدف نیست، بلکه یک وسیله برای آموزش و ارتقای سطح فرهنگی جامعه است.

وی با اشاره به اینکه قرارگاه جهادگران مدرسه ساز در سازمان نوسازی مدارس کشور تشکیل شده است، اضافه نمود: این قرارگاه علاوه بر محرومیت زدایی آموزشی، فرهنگسازی هم ارائه می دهد.

رخشانی مهر اظهار داشت: از تلاشگران عرصه های جهادی حوزه مدرسه سازی انتظار داریم تا با ترویج زمینه های مشارکت مردم و هم افزایی در طراحی مدارس به تغییر الگوی معماری و بهینه سازی اجرای پروژه ها یاری نمایند.

منبع: خبرگزاری پانا
انتشار: 9 تیر 1401 بروزرسانی: 9 تیر 1401 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2020

به "استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "استمداد از خیران برای برچیدن چهار هزار مدرسه سنگی در کشور"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید