اعلام انتها کاوش و آنالیز های تل قلعه

به گزارش سبزا، ایسنا/ براساس آخرین خبرهای بدست آمده، انتها کاوش و آنالیز های تل قلعه صورت گرفت.

اعلام انتها کاوش و آنالیز های تل قلعه

با ما همراه باشید و درباره وبلاگ ساعت اینترنتی بیشتر بدانید.

داستان چیست؟

حمید فدایی گفت: با انتها آنالیز روشمند محوطه باستانی تل قلعه میتوان گفت تا به امروز این محوطه تنها محوطه در حوضه رودخانه کر است که توالی استقراری از دوره های مختلف پیش از تاریخی، تاریخی و اسلامی را در برگرفته و می توان در آینده با کاوش های باستان شناسی و یاری علوم میان رشته ای در این محوطه تغییرات فرهنگی دشت مرودشت را از دوره نوسنگی تا اسلامی مورد مطالعه قرار داد.

فدایی در ادامه گفت: با مطالعاتی که در حال حاضر از طرف این پایگاه جهانی در دشت مرودشت برنامه ریزی می شود، کوشش می کنیم پیشینه منطقه را از دوره پارینه سنگی در پناهگاه های سنگی و همچنین سابقه روشنتری از سکنا گزینی در خود دشت را از حدود هشت هزار سال قبل تا ورود اقوام پارسی به منطقه و رویدادهای پس از آن تا انتها دوره ساسانی و همچنین در دوره اسلامی بدست آوریم.

مدیر پایگاه میراث جهانی تخت جمشید با تاکید بر اهمیت ویژه محوطه تل آجری گفت: خوشبختانه محوطه تل قلعه به تنهایی بخش مهمی از پیشینه دشت را در خود جای داده و مطالعات گاه نگاری آن توالی سکونت در دشت را در بازه زمانی هشت هزارساله ارائه می نماید.

قدمت تل قلعه به هزاره ششم قبل از میلاد باز می شود

سرپرست پروژه آنالیز روشمند باستان شناسی تل قلعه مرودشت در رابطه با موقعیت تپه و انجام مطالعات دقیق مستندنگاری این محوطه باستانی گفت: این محوطه باستانی که مساحتی 4 هکتاری را در بر می گیرد، در فاصله 50 متری جنوب رودخانه سیوند شکل گرفته و ارتفاع آن از سطح زمین های اطراف خود 9 متر و متشکل از 5 تپه کوچکتر است.

فضل الله حبیبی با بیان اینکه در این آنالیز با ایجاد 210 شبکه مربعات بر روی محوطه، یافته های شاخص متعددی مورد ثبت و ضبط و مطالعه نهاده شد، اضافه کرد: با انتها آنالیز یافته ها سفالی نشانگر اینست قدمت این محوطه به هزاره ششم قبل از میلاد بر می شود.

این باستان شناس ادامه داد: در انتها این آنالیز یافته های که مربوط به فرهنگ های نوسنگی(موشکی، بشی)، مس سنگی و شروع ایلامی (باکون، لپویی، بانش) و ایلامی (کفتری، قلعه، شغه-تیموران)، عصر آهن 2 و 3، هخامنشی، ساسانی و اسلامی در تل قلعه شناسایی گشت.

حبیبی اضافه کرد: یافته های عصر آهن شناسایی شده در این محوطه، با توجه به نزدیکی آن به شهر باستانی استخر و شهر هخامنشی پارسه در ارتباط با ورود اقوام پارسی به منطقه فارس حائز اهمیت فراوان است.

سرپرست پروژه آنالیز روشمند تل قلعه مرودشت در انتها در رابطه با یافته های اخیر این محدوده اضافه کرد: براساس آنالیز انجام گرفته اوج گستره استقراری تل قلعه مربوط به دوره ایلام قدیم است که در این بازه زمانی از بزرگترین استقرارهای شرق دشت مرودشت بود، در این آنالیز شواهدی از فعالیت های صنعتی بخصوص فراوری سفال از دوره نوسنگی، باکون و ایلام شناسایی شدند.

منبع: همگردی
انتشار: 14 فروردین 1400 بروزرسانی: 14 فروردین 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1477

به "اعلام انتها کاوش و آنالیز های تل قلعه" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اعلام انتها کاوش و آنالیز های تل قلعه"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید