اقتصاد فرانسه به مدار رشد برگشت

به گزارش سبزا، در سه ماهه نخست سال جاری، دومین اقتصاد عظیم اروپا 0.4 درصد رشد کرد.

اقتصاد فرانسه به مدار رشد برگشت

به گزارش خبرنگاران به نقل از تریدینگ اکونومیکس، مرکز آمار فرانسه در گزارشی بیان کرد در سه ماهه نخست سال 2021، متوسط رشد اقتصادی این کشور مثبت 0.4 درصد اندازه گیری شده است که 0.3 درصد بیشتر از نرخ پیش بینی شده قبلی و 1.7 درصد بیشتر از رشد اقتصادی ثبت شده این کشور در سه ماهه قبلی بوده است. بر مبنای سالانه نیز متوسط رشد اقتصادی فرانسه در دوازده ماه منتهی به مارس مثبت 1.0 درصد اندازه گیری شده است.

در بین بخش های مختلف، رشد مخارج مصرف کننده نسبت به سه ماهه 1.2 درصد افزایش پیدا نموده است. سرمایه گذاری با رشد 1.1 درصدی نیز دیگر عامل اثرگذار افزایشی روی نرخ رشد بوده است. از طرف دیگر بدترین عملکرد مربوط به خدمات با رشد منفی 0.3 درصدی بوده است. در حوزه تجارت خارجی صادرات 4.8 درصد و واردات نیز 1.3 درصد افزایش پیدا نموده است.

به گفته مرکز آمار فرانسه ریسک های ناشی از کرونا باعث شده است تا فعالیت های تجاری و اقتصادی با افت محسوسی روبرو گردد و بخش بزرگی از توان اقتصادی دولت به هزینه های درمانی تخصیص یابد.

متوسط نرخ رشد فصلی اقتصادی فرانسه در بازه زمانی 1949 تا 2020 معادل 0.51 درصد بوده است که بالاترین رقم ثبت شده مربوط به سه ماهه سوم سال 2020 با 18.5 درصد و پایین ترین رشد ثبت شده نیز مربوط به سه ماهه دوم سال 1968 با منفی 13.8 درصد بوده است.

طبق اعلام بانک مرکزی فرانسه فرایند بازگشت سطح تولیدات ناخالص داخلی این کشور به میزان قبل از همه گیری کرونا تا اواسط سال 2022 میلادی به طول خواهد انجامید. با وجود بازیابی نسبی اقتصاد فرانسه نرخ بیکاری این کشور در سطح بالایی باقی خواهد ماند و نرخ بیکاری این کشور در سال 2021 معادل 11 درصد پیش بینی شده است اما انتظار می رود فرایند نرخ بیکاری به تدریج کاهشی گردد و به 9 درصد تا اواسط سال 2023 کاهش پیدا کند.

منبع: خبرگزاری ایسنا
انتشار: 1 خرداد 1400 بروزرسانی: 1 خرداد 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1565

به "اقتصاد فرانسه به مدار رشد برگشت" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "اقتصاد فرانسه به مدار رشد برگشت"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید