ترس از تنهایی یا تنهایی هراسی چیست و چگونه درمان می گردد؟

به گزارش سبزا، ترس از تنهایی (Autophobia) به احساس نفرت شخص از خودش و گریز از تنها ماندن گفته می گردد و به دلایلی مانند احساس بی ارزش بودن به وجود می آید.

ترس از تنهایی یا تنهایی هراسی چیست و چگونه درمان می گردد؟

ترس به عنوان یک واکنش طبیعی همواره در انسان وجود داشته است تا او را در برابر خطرات احتمالی حفظ کند. اما گاهی این ترس جنبه مرضی به خود گرفته و از حالت تعادل فراتر می رود. این ترس غیرمنطقی که فوبیا نام دارد، می تواند در واکنش به موقعیت های مختلف ایجاد گردد که یکی از آنها تنهایی است. ترس از تنهایی هم در عظیمسالان و هم در بچه ها وجود دارد که در ادامه با این هراس در دوران عظیمسالی بیشتر آشنا می شویم.

ترس از تنهایی

تنهایی هراسی که گاه خودبیزاری ( Autophobia) نیز نامیده می گردد، به احساس نفرت شدید شخص از خودش گفته می گردد. خودبیزاری معمولا به دلیل احساس بی ارزش بودن، راضی نبودن از خویش یا نبودن در موقعیت دلخواه، به وجود می آید. در این شرایط است که فرد از تنها ماندن با خویش می گریزد.

  • فوبیای تنهایی می تواند واکنش به یک موقعیت یا اتفاق خاص مثل مرگ یا نبودن طولانی مدت عزیزان باشد. همچنین بعد از تولد کودک، ازدواج یا اتفاقات کوچک و عظیم زندگی ممکن است ایجاد گردد.
  • ترس از تنها شدن می تواند از چیزهای مختلف سرچشمه بگیرد. ممکن است در نقطه ای از زندگی احساس نموده باشید که دیگران شما را طرد می نمایند و یا تصور کنید تنها بودن یعنی کسی دوستتان ندارد یا همه نادیده تان می گیرند. ترس از تنها شدن می تواند مستقیم با نداشتن اعتمادبه نفس و این باور که از هیچ فعالیتی به تنهایی نمی توانید لذت ببرید، در ارتباط باشد.
  • طبق تحقیقات اخیر، 25 درصد از افراد عظیمسال حداقل هر چند هفته یکبار حس تنهایی دردناکی را تجربه می نمایند و این میزان در بین نوجوانان و دانشجویان حتی بالاتر است. حس تنهایی نه وضعیتی ثابت و مداوم است و نه به خودی خود بد است. بلکه باید به آن بعنوان علامت هشداری برای نیازهای مهمی که نادیده گرفته شده اند نگاه کنید.
  • این ترس در صورتی یک اختلال به حساب می آ که آشفتگی و رنجوری بی انتها و مستمری به همراه داشته باشد که بیمار را از انجام تلاش های روزانه مانند رفتن به محل کار و یا سرزدن به اماکن شهری و تفریحی باز دارد، باید خاطر نشان کرد پی آمد فوبیا، بیماری های دیگری نظیر افسردگی است.

عوامل موثر در افزایش حس خودبیزاری و ترس از تنهایی

  • احساس این که دیگران از من متنفرند
  • افکار منفی درباره خود
  • کمال گرایی

درمان فوبیا و ترس از تنهایی

خوشبختانه، فوبیا درمان پذیر است و بیشتر افرادی که به دنبال درمان فوبیا هستند به طور کامل بر ترس های خود غلبه می نمایند. به یاری رفتار درمانی شناختی می توانیم اندیشه ها و باورهایی را که به اضطراب دامن می زند شناسایی کنیم و از ناخشنودی و افسردگی فاصله بگیریم و پایان باید گفت که مهم ترین بخش برنامه درمان ترس و اضطراب، حساسیت زدایی و روبرو شدن تدریجی با موضوع ترس است. در توصیه هایی برای مقابله با ترس از تنها ماندن آمده است:

1- ترس از تنهایی را بپذیرید

اولین قدم این است که قبول کنید با تنها ماندن مشکل دارید و می خواهید احساس و رفتارتان تغییر کند. یادتان باشد، همه ما نقاط قوت و ضعف هایی داریم و مخفی کردن ضعف هایمان انرژی بسیار بیشتری می برد تا اینکه بخواهید روی آنها کار نموده و بر آنها غلبه کنیم. جایگزین اینکه تنهایی و ترس از تنها ماندن را یک نقص یا یک خصوصیت غیرقابل تغییر شخصیتی بدانید این است که بفهمید تنهایی چیزی قابل تغییر است. همچنین خیلی مهم است که بدانید تنهایی و ترس از تنها ماندن تجربیاتی بسیار متداول هستند.

2- نسبت به دیگران مثبت باندیشید

بیشتر افرادی که دچار فوبیا هستند زیاد در منزل می مانند و کمتر بیرون می فرایند. اینگونه افراد باید سعی نمایند بیشتر بیرون بفرایند و به بهانه های گوناگون همچون خرید و پیاده رویی و.. بیشتر در میان مردم و جامعه باشند تا ترس بی مورد آنها کاهش یابد و اعتماد به نفسشان بالا رود. البته مثبت اندیشیدن و باورکردن قدرت بیرونی و درونی، خود عاملی در جهت بهبودی است.

3- از تنهاییتان لذت ببرید

شاید هم هیچوقت یاد نگرفته اید که چطور وقتی تنها هستید، احساس راحتی کنید. این هم مثل همه چیزهای دیگر زندگی قابل یادگیری است. شما می توانید یاد بگیرید که چطور وقتی تنها هستید، از تنهایی تان لذت ببرید.

4- از تکنیک های آرامسازی یاری بگیرید

تکنیک های ریلکسیشن و تمدداعصاب معمولا در کنار روش های درمانی دیگر مورد استفاده قرار می گیرند. این تکنیک ها شامل روش های خاص تنفس، تمرینات ریلکسیشن عضلات، تصویرسازی ذهنی و صحبت کردن با خود است. این تکنیک ها به شما یاری می نماید بتوانید با حس تنهایی، افسردگی و اضطرابتان کنار آمده و بر آنها غلبه کنید. مدیتیشن هم می تواند مورداستفاده قرار گیرد. بااینکه اینها ترس از تنها ماندن را درمان نمی نمایند اما می توانند موقتا علایم آن را بهبود بخشند.

5- حیوان خانگی داشته باشید

یک روش درمانی دیگر برای تنهایی و افسردگی، به ویژه در افراد میانسال، درمان از طریق حیوانات خانگی است. برخی تحقیقات و مطالعات نشان می دهند که وجود یک حیوان می تواند احساس افسردگی و تنهایی را بهبود بخشد. طبق یافته های اخیر مرکز داشتن یک حیوان خانگی فواید بسیار زیادی برای سلامتی افراد دارد.

6- از روانشناس یاری بگیرید

متداول ترین نوع روش درمانی که برای این مشکل استفاده می گردد، درمان شناختی-رفتاری، واقعیت درمانی و رفتاردرمانی است. با کار کردن با متخصصین و روانشناسان باتجربه می توانید روینمودهای رفتاری و مهارت های ارتباطی جدید و تکنیک های خاصی یاد بگیرید که یاریتان می نماید با اضطراب و افسردگی تان کنار بیایید.

وقتی بتوانید بر ترس از تنهایی غلبه کنید، بلافاصله فردی مستقل تر شده و اعتمادبه نفستان بالا می رود. درواقع، غلبه بر ترس از تنها ماندن مزیت های زیادی برایتان دارد. وقتی تنها باشید می توانید با آرامش فکر کنید و نوعی آرامش خاص هست که فقط می توانید آن را در تنهایی هایتان تجربه کنید. خیلی وقت ها زمان هایی را که به تنهایی می گذرانید باعث می شوند زمان هایی که با دیگران هستید برایتان لذت بخش تر گردد.

منبع: setare.com
انتشار: 8 آذر 1399 بروزرسانی: 8 آذر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1230

به "ترس از تنهایی یا تنهایی هراسی چیست و چگونه درمان می گردد؟" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "ترس از تنهایی یا تنهایی هراسی چیست و چگونه درمان می گردد؟"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید