توافق ایران و روسیه برای ماهیگیری در خزر و خلیج فارس

به گزارش سبزا، ایران و روسیه موافقت کردند که همکاری های دو کشور در زمینه شیلات و آبزیان نه تنها در خزر بلکه در دریای خلیج فارس نیز توسعه یابد.

توافق ایران و روسیه برای ماهیگیری در خزر و خلیج فارس

همراه دور زمین باشید و با تور روسیه ارزان از کاخ کرملین دیدن کنید و در شهرهای زیبای مسکو و سوچی گشتی بزنید و خاطرات زیبایی برای خود رقم بزنید.

به گزارش ایرنا در این نشت کاظم خاوازی وزیر جهاد کشاورزی و شیستاکوف مدیر شیلات روسیه دو طرف ضمن استقبال از همکاری مشترک در زمینه تحقیقاتی و علمی در زمینه شیلات و آبزیان موافقت کردند که دامنه همکاری را از خزر به خلیج فارس نیز انتقال دهند.

خاوازی با استقبال از پیشنهادات طرف روس در زمینه همکاری های آموزشی و تحقیقاتی در زمینه شیلات و بزیان و همچنین گسترش دایره همکاری از خزر تا خلیج فارس گفت که انعقاد تفاهمنامه همکاری با روسیه در این زمینه ها برای ما اهمیت دارد.

وی توضیح داد: دریای خزر برای همه پنچ کشور مرتبط ارزش دارد و ضروری است که برای حفظ گونه های آبزیان این دریا برای همه و نسل های آینده کوشش مشترک و همگانی گردد.

خاوازی گفت: ما هم برای ماموریت مهم حفاطت از ماهیان خاویاری و همینطور ماهیان استخوانی در دریای خزر آمادگی داریم.

وی گفت: پیشنهاد ایران این است که با رهاسازی بچه ماهی و همچنین کاهش صید در ابن پروژه مشترک برای حافظت از گونه های با ارزش آبزیان در دریای خزر همکاری کنیم.

وزیر کشاورزی ایران با تاکید بر اینکه تفکرات و ایده های علمی باید به صورت صنعتی اجرایی گردد تا منابع مولد ماهی خاویاری به خزر برگردد، اضافه کرد: در ایران به سمت پرورش ماهی خاویاری در مناطق خشک در حال فعالیت هستیم و ایجاد 160 مزرعه پرورش ماهی در این مورد نشانه کوشش ایران برای کاهش فشار بر خزر است.

خاوازی گفت ضروری است همه کشورهای حوزه خزر نیز به همین سمت پیش بروند تا از نابودی ماهیان خاویاری جلوگیری گردد و مجددا این دریا شاهد فراوانی این گونه ایزیان باشد.

خاوازی گفت: جمهوری اسلامی ایران پیشنهاد را می دهد که روی دانش تکثیر گونه های آبزیان خلیج فارس در دریای خزر به صورت مشترک با کشورهای حوزه خزر کار گردد.

وی گفت: ما باید نقاط مشترک دولت ها دربخش خصوصی بخصوص حزه شیلات را پر کنیم تا بتوانیم به اهداف برسیم

رئیس شیلات روسیه نیز بر اجرای طرح های مشترک بین دو کشور تاکید نمود و گفت: در صورت تمایل ایران آمادگی لازم برای پذیرش دانشجویان ایران در زمینه شیلات و ابزی پروری را داریم.

شیستاکوف گفت: ما همچنین آمادگی لازم برای برگزاری دوره های آموزشی برای فراوری و پرورش ماهیان خاویاری را داریم.

وی با تاکید بر اینکه احتیاج به تمدید ممنوعیت صید ماهیان خاویاری در خزر وجود دارد گفت : ضروری است که کشورهای حوزه خزر برای حفاظت از گونه های با ارزش و نادر آبزیان کوشش وافری از خود نشان دهند.

روسیه، ایران، جمهوری آذربایجان، قزاقستان و ترکمنستان برای سال 2020 مهلت قانونی برای صید تجاری ماهیان خاوریاری در دریای خزر را تمدید کردند.

این تصمیم در جریان جلسه کمیسیون مربوط به حفظ، استفاده منطقی از منابع بیولوژیکی آبزی دریای خزرکه از 23 تا 25 دسامبر در تهران برگزار گردید، اتخاذ شد.

منبع: اقتصادنیوز
انتشار: 7 تیر 1400 بروزرسانی: 7 تیر 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1619

به "توافق ایران و روسیه برای ماهیگیری در خزر و خلیج فارس" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "توافق ایران و روسیه برای ماهیگیری در خزر و خلیج فارس"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید