در سافاری چه کارهایی را نباید انجام داد؟ (قسمت اول)

به گزارش سبزا، سافاری می تواند یکی از برترین سفرهای یک جهانگرد به شمار بیاید اگر طبق اصول خاصی جلو رفته و یک سری کارها در آن انجام نشود. با خبرنگاران همراه باشید.

در سافاری چه کارهایی را نباید انجام داد؟ (قسمت اول)

این مسئله بر هیچکسی پوشیده نیست که سافاری آفریقا به صورت تضمینی می تواند به یکی از جاودانه ترین خاطرات شما تبدیل گردد. سافاری هیجان انگیز است؛ جنبه آموزشی و ماجراجویانه دارد و از همه مهم تر منحصربه فرد است. برای اینکه مطمئن شوید که از تمام جنبه ها و پتانسیل های یک سافاری به برترین شکل ممکن بهره خواهید برد و با مسئله ای روبرو نخواهید شد، یک سری از کارها را در فهرست نبایدها قرار دهید و با تکیه بر این فهرست یک تجربه رویایی برای خود بسازید.

فهرستی که در ادامه از نبایدهای سافاری آماده شده بر پایه تجربیات شخصی افرادی است که تا کنون بارها و بارها سافاری را تجربه نموده اند و در هر کدام از این سفرها نکته کلیدی جدیدی آموخته اند که استفاده از آن ارزشمند خواهد بود.

توقعات خود را بالا نبرید و به آداب حیات وحش احترام بگذارید!

توقع نداشته باشید که در روز اول سافاری خود و در اولین بازدیدتان از حیات وحش تمام حیوانات شاخص را از نزدیک مشاهده کنید. به یاد داشته باشید که سافاری بازدید از باغ وحش نیست! راهنمای شما قطعا تمام کوشش خود را خواهد نمود که تا جایی که ممکن است حیوانات مختلفی را از حیات وحش به شما نشان دهد اما انتظار این را نداشته باشید که تمام موارد و حیواناتی که در فهرست آرزوهایتان وجود دارند را مشاهده کنید. وقوع این اتفاق کاملا بستگی به شانس شما و یک سری عوامل دیگر دارد و به هیچ وجه تضمینی در آن وجود نخواهد داشت.

منطقه ها حفاظت شده و پارک های ملی بسیار گسترده هستند و حیواناتشان غیر قابل پیش بینی! در نتیجه پیش از سفر با این قضیه کنار بیایید که شاید تمام حیوانات را نبینید و از طرفی دیگر نباید فراموش کنید که سایر همسفران شما هم فهرستی خاص از حیواناتی دارند که مشتاق دیدنشان هستند. پس اگر مشاهده کردید که سایر همسفرانتان زمانی را صرف نموده اند تا از گونه ای خاص بازدید نمایند که مورد علاقه شما نیست، احترام به سلایق آن ها را از یاد نبرید. به طور کلی سخت نگیرید و از تمام فرصت ها بهره ببرید و لذت ببرید!

به غذای حیوانات تبدیل نشوید!

هیچگاه بدون پرسیدن از راهنما و کسب اطمینان صد درصدی از امن بودن محیط از ماشین پیاده نشوید. محیط اطراف خطرناک است و قطعا هیچ کس دلش نمی خواهد که به غذای حیوانات تبدیل گردد. به هیچ وجه مهم نیست که داشتن یک عکس در نزدیکی یک کرگدن چقدر می تواند زیبا و خاطره ساز باشد؛ این کار را انجام ندهید! همیشه به یاد داشته باشید که حیات وحش وحشی است! تا زمانی که این مسئله جلوی چشمانتان هست در امان خواهید بود اما افرادی که این مسئله را جدی نمی گیرند با مسائل زیادی روبرو شده اند.

دید در شب آن ها از شما قوی تر است!

هیچ گاه در زمان شب، تنهایی و بدون محافظت به فضای آزاد کمپ ها نروید. دید افراد در شب محدود است و شک نکنید که دید تمام حیوانات حیات وحش در شب از ما قوی تر است. آن ها خیلی زودتر از آن که ما متوجهشان شویم، متوجه حضور ما شده اند. در بسیاری از کمپ ها در زمان شب به جهانگردان یک سوت و یک چراغ قوه داده می گردد که اگر نیاز به یاری یا اسکورت داشتند از آن ها استفاده نمایند. بیرون رفتن در شب آن هم تنهایی می تواند برای جهانگرد خطر آفرین باشد.

تلفن همراه خود را نیاورید!

سعی کنید در زمان گشت های حیات وحش سافاری تلفن همراه خود را به همراه نیاورید. خوشبختانه در بیشتر نقاطی که گشت زنی ها در آن انجام می گردد تلفن های همراه آنتن نمی دهند اما اگر این گونه نگردد، هیچ چیز بدتر از زنگ خوردن تلفن همراه در زمان گشت زدن ها نیست. یکی از بدترین اتفاقات برای سایر جهانگردان در سافاری زمانی است که سعی می نمایند در حیات وحش و طبیعت غرق شوند اما یک نفر دارد با تلفنش صحبت می نماید یا پیغام ارسال می نماید!

بچه ها با رانندگی طولانی مدت رابطه خوبی ندارند!

اگر کودک زیر ده سال دارید به یاد داشته باشید که بچه ها معمولا با مسافت های طولانی مدت و خسته نماینده مشکل دارند. سافاری می تواند برای بچه ها فوق العاده باشد اما اینکه کودک زیر ده سال خود را به همراه سایر جهانگردانی که آن ها را نمی شناسید به سافاری ببرید، حرکت چندان هوشمندانه ای نخواهد بود! این مسئله هم شما و هم سایرین را اذیت خواهد نمود. اگر می خواهید کودک خود را به سافاری ببرید، برترین کار استفاده از تورهای شخصی است و حتما به یاد داشته باشید که به سمت کمپ هایی بروید که برنامه های مخصوص بچه ها را داشته باشند.

آن شخصی نباشید که فکر می نماید همه چیز را می داند!

این مسئله به اشخاصی مربوط می گردد که پیش از این هم تجربه سافاری داشته اند. اگر به یک سافاری می روید و پیش از آن هم تجربه سافاری را داشته اید، هیچ گاه سعی نکنید تا از تجربیات و دانسته های خود زیاد صحبت کنید یا صحبت های بقیه را قطع نموده و نکات خودتان را بازگو کنید. این کار به سرعت باعث می گردد تا سایرین از شما خوششان نیاید! بعلاوه به یاد داشته باشید که هیچگاه با غرور در خصوص تجربیات گذشته و اتفاقاتی که در سافاری پیشین برایتان افتاده صحبت نکنید و آن ها را به رخ بقیه نکشید. چنین کاری باعث می گردد تا بقیه همسفرانتان احساس نمایند که تجربه بسیار کمی دارند و نمی توانند آن طور که باید از سافاری لذت ببرند.

در این مقاله چند مورد از نبایدهای سافاری را مطرح کردیم. نظر شما در خصوص این موارد چیست؟ نظرات خود را با خبرنگاران در میان بگذارید.

منبع: کجارو / tripsavvy
انتشار: 24 اسفند 1400 بروزرسانی: 24 اسفند 1400 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 1931

به "در سافاری چه کارهایی را نباید انجام داد؟ (قسمت اول)" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "در سافاری چه کارهایی را نباید انجام داد؟ (قسمت اول)"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید