سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به 20 درصد می رسد

به گزارش سبزا، به گزارش خبرنگاران به نقل از روابط عمومی سازمان انرژی اتمی، محمد اسلامی گفت: اکنون شاهد تقابل در زمینه پیشرفت های حوزه فناوری های نوین و پیشرفته میان قدرت های دنیا هستیم و باید دانست که دنیای آینده به صورت بسیار پرشتاب به سمت پیشرفت های حوزه فناوری حرکت می نماید.

سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به 20 درصد می رسد

وی افزود: متأسفانه شاهد ذهنیت درستی از این حوزه نیستیم و این گونه پنداشته می گردد که صنعت هسته ای و مراکز وابسته آن مراکزی امنیتی و با حفاظت شدید هستند و دشمن نیز در پی تقویت این ذهنیت است و سعی می نماید با القا ترس، ناامیدی و مزاحمت به عنوان ابزارهای کاربردی خود؛ مانع حضور جمهوری اسلامی ایران در منطقه ممنوعه قدرت جهانی شوند.

معاون رئیس جمهور گفت: حتی این رویکرد در آژانس نیز مشاهده می گردد. در این سال ها با القای ترس و سلب اعتمادبه نفس در پی تضعیف روحیه بودند؛ بنابراین در نظر داریم تا القای امید و باور جمعی را در کشور نهادینه کنیم.

در پی سیاست درهای باز هستیم

وی تأکید کرد: ما خواهان ایجاد فضایی باز هستیم و سیاست درهای باز را دنبال خواهیم کرد و خوشبختانه مقدمات اجرای این سیاست فراهم شده است؛ در این راستا باید توجه داشت که تحقیقات باید نتیجه گرا بوده و دارای برنامه مدون و با سازوکار مشخص باشیم و به صورت تحول گرا و تحول آفرین امور را پیش ببریم.

وی تأکید کرد: سیاست درهای باز و نوآوری های تازه را در اولویت برنامه های خود قرار داده و اهداف کمّی مشخص نموده ایم که باید به سمت تحقق آن ها گام برداریم.

اسلامی اظهار کرد: برای نیل به اهداف موردنظر در یک سال گذشته اسناد راهبردی مختلفی را تهیه و تدوین کردیم و به موارد مهمی توجه شد و قصد داریم خدمات مختلفی را در حوزه فناوری هسته ای ارائه کنیم که توسعه نیروگاه های اتمی و فراوری برق هسته ای یکی از این موارد است که در نظر داریم سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور را به 20 درصد برسانیم.

رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفت: یکی دیگر از برنامه های سازمان استفاده از توان و پتانسیل فارغ التحصیلان رشته های مرتبط با صنعت هسته ای است، زیرا معتقدیم نباید جریان علم را حبس کرد بنابراین در افق 20 ساله در نظر داریم تا بستر جذب نیروهای متخصص را فراهم سازیم.

معاون رئیس جمهور توضیح داد: این رویداد، نقطه عطفی برای توسعه فناوری های نوین محسوب می گردد و این فرصت را باید به فال نیک گرفت و در این عرصه متعهد می شویم تا نسبت به تبادل فناوری ها و استفاده از دانش بومی اقدام کنیم.

لزوم توجه به اقتصاد هسته ای

اسلامی گفت: باید فاصله میان ایده و فراوری و تبدیل آن به محصول را کوتاه کنیم.

وی ادامه داد: موضوع مهم در این زمینه؛ اقتصاد هسته ای و کسب منابع اقتصادی است و باید توجه داشت برای تأمین منابع اقتصادی نمی توان منتظر ماند، زیرا استفاده از فناوری های نوین می تواند بسترساز جذب عایدی گردد.

وی توضیح داد: نخستین نیروگاه اتمی کشور معادل 52 میلیارد کیلووات برق فراوری نموده و موجب صرفه جویی 85 میلیون بشکه نفت شده و به عبارت بهتر در این مدت توانسته دو برابر سرمایه گذاری اجرا شده برای ساخت این نیروگاه؛ عایدی کسب کند؛ با توجه به این نتیجه ساخت نیروگاه های اتمی را در دستور کار قرار داده ایم و فراوری 10 هزار مگاوات برق هسته ای را هدف گذاری نموده ایم.

اسلامی تأکید کرد: با توجه به توان و پتانسیل بسیار خوب در این زمینه، قصد داریم تا کشور را به قطب طراح و سازنده نیروگاه اتمی تبدیل کنیم.

این رویداد نقطه شروع همکاری با دانش بنیان هاست

رئیس سازمان انرژی اتمی بعلاوه در حاشیه بازدید از نمایشگاه توانمندی های شرکت های دانش بنیان در جمع خبرنگاران اظهار کرد: سازمان انرژی اتمی ایران با توجه به برنامه افق 20 ساله ای که در قالب سند جامع تدوین نموده باید خود را با تحولی نوین همراه سازد و در این راستا و برای پیشبرد و تحقق اهداف خود باید بتواند همه استعدادها و ظرفیت های ملی را به خدمت بگیرد.

مهندس اسلامی افزود: امروز نخستین رویداد را با همکاری صندوق نوآوری و شکوفایی برگزار کردیم که این رویداد در حوزه انرژی، لیزر و فوتونیک و توسعه کاربرد پرتوها بود.

وی تأکید کرد: بنده اطمینان دارم این رویداد نقطه شروع بود و حدود 40 شرکت دانش بنیان در این مرکز حضور داشتند و تبادل فناوری با سازمان انرژی اتمی ایران صورت گرفت و با توجه به هدف بلندمدتی که برای خود تعریف نموده ایم، در آینده این تعداد را چند برابر خواهیم کرد.

اسلامی درباره ظرفیت های فناورانه ارائه شده در این نمایشگاه توضیح داد: ظرفیت های ارائه شده واقعاً امیدوارکننده بود، زیرا جوانان نخبه و مستعد باعث افتخار هستند و حیف است به این دانشمندان جوان توجه نگردد، ما باید راستا را برای تعالی این عده باز کنیم به همین منظور سال جاری در سند تحقیق و توسعه؛ هر آنچه به صورت فشار علم یا کشش تقاضا از لحاظ جریان تحقیقات نتیجه گرا وجود دارد را در اولویت قرار داده ایم.

وی ادامه داد: برای تحقق این مهم در 10 پژوهشکده فعال یا مراکز تحقیقاتی فعال سازمان، ده ها پروژه تعریف شده که سرریز این طرح ها هم برای سایر بخش ها و هم جذب دستاوردهای دانش بنیان ها در سازمان انرژی اتمی به صورت توأمان خواهد بود که گام بزرگی محسوب می گردد.

معاون رئیس جمهور درباره فرایند تجاری سازی این صنعت توضیح داد: یک زمانی همه احساس می کردند که لیزر فقط کاربرد خاصی دارد، اما اکنون لیزر در همه رشته ها و سرفصل ها کاربرد دارد و ایفای نقش می نماید و 2 ماه قبل مرکز تبادل فناوری لیزر را با حضور معاون محترم علمی و فناوری رئیس جمهور ایجاد کردیم و امروز لیزر در حال طی کردن راستای است که درگذشته کسی تصور نمی کرد به این مرز برسد. بعلاوه این موضوع در زمینه توسعه کاربرد پرتوها که دامنه وسیعی را شامل می گردد، صدق می نماید، زیرا تا به امروز کمتر به این موضوع پرداخته شده است درحالی که پرتوها در همه زمینه ها، رشته ها و بعلاوه صنایع مختلف می تواند ایفای نقش کند.

وی در پاسخ به این پرسش که چند احتیاج فناورانه را در سازمان انرژی اتمی می توان با استفاده از ظرفیت دانش بنیان ها پاسخ داد؛ گفت: 27 مسئله را همکاران ما ارائه نموده اند و شرکت ها نیز ایده ها و یا دستاوردهای خود را اکنون توضیح داده اند و برای ما مهم است که در چرخه نوآوری بتوانیم فرایند تبدیل ایده به محصول را کوتاه کنیم تا قادر باشیم با شتاب بیشتری حرکت کنیم بنابراین در نظر داریم دوره انتظار را برای مراکز، دستگاه ها و سامانه ها کوتاه کنیم.

در این رویداد بعلاوه نمایشگاهی از توانمندی های شرکت های دانش بنیان و فناور فعال در این حوزه های فناوری های نوین نظیر انرژی، لیزر، فوتونیک و کاربرد پرتوها در محل صندوق نوآوری برپا شد و در جریان این تبادل فناوری نیز 39 شرکت از جمله 29 شرکت دانش بنیان، در بخش نمایشگاهی، توانمندی های همسوی خود با احتیاجهای فناورانه را ارائه کردند و در جلسات B2B حاشیه رویداد به مذاکره با شرکت های تابعه سازمان انرژی اتمی پرداختند.

منبع: خبرگزاری مهر
انتشار: 16 شهریور 1401 بروزرسانی: 16 شهریور 1401 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 2074

به "سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به 20 درصد می رسد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "سهم برق هسته ای در سبد انرژی کشور به 20 درصد می رسد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید