عقب گرد ترکیه در برابر تحولات میدانی ادلب

به گزارش سبزا، پیشروی سریع ارتش سوریه در حومه ادلب و هجوم 200 هزار آواره به سمت مرزهای ترکیه، آنکارا را وامی دارد سیاست های خود درباره سوریه مورد ارزیابی قرار دهد و به تعهداتش در چارچوب توافق سوچی درباره ادلب عمل کند.

عقب گرد ترکیه در برابر تحولات میدانی ادلب

بهترین تجربه سفر را با هزینه ی تور ترکیه در خاطراتتان ثبت کنید. از استانبول زیبا تا آنتالیا رویاییو بالون سواری در شهرهای ترکیه تا کلی تفریح دیکر در انتظار شماست، خاطراتی از مردم مهمانواز ترکیه که همیشه در ذهن شما خواهد ماند.

به گزارش گروه بین الملل خبرنگاران، روزنامه فرامنطقه ای رای الیوم طی مقاله ای در بخش سخن سردبیر به اظهارات اخیر ولید المعلم وزیر خارجه سوریه که در آن از نشست های بی فایده میان هیئت های سوریه و ترکیه خبر داده، پرداخته است.

در این مقاله آمده است: دولت ترکیه هیئتی به مسکو برای گفت وگو درباره دو موضوع سرنوشت ارسال نموده است: نخست پیشروی ارتش سوریه در حومه ادلب و سیطره آن بر بسیاری از روستاها و نیز پیشروی موفقیت آمیز به سمت شهرهای معرة النعمان و سراقب، دوم کوشش برای جلوگیری از برخورد با روسیه و نیروهایش، یا نیروهای وابسته به شرکت های اعزام کننده جنگجویان وابسته به خود در طرابلس(لیبی)- آنهایی که در صفوف ژنرال خلیفه حفتر علیه نیروهای دولت وفاق ملی لیبی می جنگند-.

نتایج این سفر هنوز تعیین نیست ولی دو اظهارات می تواند در این رابطه بعضی توضیحاتی را ارائه دهد:

نخست: اظهارات ولید المعلم، وزیر خارجه سوریه، که در جریان سفر هیئت ترکیه در پایتخت روسیه حضور داشت و در گفت وگو با تلویزیون (راشا تودی) گفت که اخیرا نشست هایی میان هیئت های ترکیه و سوریه برگزار گردید که به نتیجه ای نرسید و مفید نبود و راهکار در ادلب، نظامی خواهد بود.

دوم: اظهارات ابراهیم قالین سخنگوی ریاست جمهوری ترکیه که اعلام نمود که ریاست جمهوری روسیه متعهد شده است کوشش هایی برای متوقف کردن حملات دولت سوریه در حومه ادلب، که اخیرا افزایش یافته است، صورت دهد، و ترکیه انتظار دارد حملات سوریه در چارچوب توافقی جدید برای آتش بس متوقف گردد.

با تامل در این دو اظهارات و پاراگراف های آنها می توان نتیجه گرفت که ترکیه، اگر در موضعی ضعیف قرار نداشته باشد و خود را در موضعی سخت بیابد، پس سخن گفتن درباره توافق جدید آتش بس با نظارت روسیه یعنی اینکه باید همزمان به تعهداتش در توافق سوچی(تمایز میان گروه های طبقه بندی شده تروریستی همچون جبهه النصره و دیگر گروه ها) عمل کند که چراغ سبزی به حذف گروه های طبقه بندی شده تروریستی است و از سوی دیگر به ساماندهی اوضاع گروه های غیر تروریستی به وسیله گذرگاه آشتی با دولت سوریه بپردازد.

بر این باور نیستیم که مقامات ترکیه، با وجود کثرت تهدیدها، نیروهایی به طرابلس لیبی برای جنگیدن در کنار نیروهای دولت وفاق اعزام خواهند کرد؛ زیرا در این صورت آنها با نیروهای روسی وابسته به شرکت واگنر، که جنگجویانی اعزام می نماید، برخورد خواهند شد. شرکت واگنر شرکتی مشابه بلک واتر است که در کنار نیروهای آمریکایی در عراق جنگید و در حال حاضر در یمن و شاید لیبی نیز در حال جنگیدن باشد.

دولت ترکیه در تنگنا قرار گرفته است؛ زیرا که خودش را همزمان درگیر جنگیدن در چند جبهه می یابد و این یک خطای بزرگ استراتژیکی است به ویژه اگر در نظر بگیریم که دشمنان آن چه در لیبی یا سوریه قوی هستند در حالی که تعداد همپیمانانش در حال کاهش است.

آتش بس جدید، که دولت روسیه وعده اجرای آن را در ادلب داده است همانطور که قالین، مشاور رجب طیب اردوغان می گوید، جایگزین یا مکمل توافقنامه سوچی است که فقط از مجرای تفاهامات مستقیم با دولت سوریه امکان پذیر است، آیا حضور ولید المعلم در مسکو همزمان با ورود هیئت ترکیه به این شهر، به همین منظور صورت گرفته است؟

ولید المعلم ارتباط میان این دو سفر را رد و تأکید نموده است که دیدارها با تُرک ها مفید نبوده است ولی واضح است که این پیشروی سریع ارتش سوریه در حومه ادلب و حرکت 200 هزار آواره به سمت مرزهای ترکیه- که آمارشان در حال افزایش است- شاید ترکیه را وامی دارد که درباره سیاست های خود در سوریه تجدیدنظر کند و بارزترین این موارد عدم اجرای تعهداتش در چارچوب توافق سوچی درباره ادلب است که حتما تحت حاکمیت سوریه باز خواهد گشت- خواه این زمان طولانی باشد یا کوتاه-.

منبع: خبرگزاری تسنیم
انتشار: 23 بهمن 1398 بروزرسانی: 18 مهر 1399 گردآورنده: sabza.ir شناسه مطلب: 668

به "عقب گرد ترکیه در برابر تحولات میدانی ادلب" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "عقب گرد ترکیه در برابر تحولات میدانی ادلب"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید